Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

iOS Cihazlarındaki [iPhone ve iPad] Chrome Web Tarayıcısına Yeni Güvenlik İçerikleri Geliyor

Google, yeni güncellemesi ile popüler web tarayıcısı Chrome’u daha güvenli kılmak istiyor…

tarihinde yayımlandı

iPhone ve iPad‘de Chrome kullanımını daha iyi kılmak isteyen Google tarafından yapılan son beş güncellemeden bir tanesi, iOS üzerinde Chrome’un her uygulama için şifreleri önceden girmesini sağlıyor.

Chrome’un aynı zamanda masaüstü ve Android için sunduğu Google Password Manager şifre uygulaması da artık iPhone ve iPad’lerde kullanılabilecek.

Google tarafından yapılan açıklamada, iOS cihazlarında Autofill (otomatik doldurma) sağlayıcısı olarak Chrome’un seçilebileceği, bu sayede her türlü web sayfası veya uygulamada güvenli bir şekilde şifre oluşturabileceği, saklanabileceği ve gerektiğinde kullanılabileceği belirtildi.

Sunulan güncelleme, şirketin iOS cihazlarda Apple’ın sunduğu iCloud Keychain şifre yöneticisine koz olarak belirmesini sağladı. iCloud Keychain, kullanıcıların neredeyse tüm uygulama ve web sayfalarına Apple ID ile giriş yapmasını sağlıyor. Daha çok masaüstünde tercih ediliyor olsa da güncelleme ile Chrome’un iOS cihazlarda tercih edilme oranının artması bekleniyor.

Google, aynı zamanda Enhanced Safe Browser (artırılmış güvenli tarayıcı) hizmeti ile iPad ve iPhone’larda kötü amaçlı yazılım ve oltalama riskine karşı daha fazla koruma vadediyor. Ek olarak, iOS cihazlarda Chrome kullanan kullanıcılar, üçüncü partiler tarafından kişisel bilgilerine müdahale yapıldığında otomatik güvenlik bildirisi alacak.

Yakın zamanda Android cihazlara gelecek bir diğer güncelleme, kullanıcıların Chrome ile yeni içerikleri keşfetmesini kolaylaştırıyor. Yeni arama başlatılması ve en çok ziyaret edilen sayfalara erişimi de kolaylaştıran içerik, tüm tarayıcı geçmişinin olduğu gibi kullanılmasını mümkün kılıyor.

Google, Chrome Actions içeriğinin de kısa zamanda iOS’a geleceğini açıkladı. İçerik, Google adres çubuğuna dosya silmek veya gizli pencere açmak gibi çeşitli komutların girilmesini esas alıyor.

Okumaya Devam Et