Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Hedefli reklamlardan kurtulmak için telefon numaranızı Facebook’tan kaldırın

Facebook’taki hedefli reklamlar sizi rahatsız ediyorsa biraz olsun bunlardan kurtulmak istiyorsanız telefon numaranızı Facebook’tan kaldırın.

tarihinde yayımlandı

2fa

Facebook hesabınızın güvenliği için iki aşamalı kimlik doğrulama (2FA) özelliğini kullanıyorsanız, muhtemelen Facebook’un hedefli reklamlarıyla oldukça sık karşılaşıyorsunuz demektir. İki aşamalı güvenlik doğrulaması telefonunuza gönderilen kod sayesinde Facebook hesabınızın başkaları tarafından ele geçirilmesini önleyen en önemli adımlardan biri. Ancak bu aynı zamanda hedefli reklamların size gösterilmesindeki en önemli araçlardan biri.

Gizmodo, geçtiğimiz günlerde Facebook’un reklam verenlerin telefon numaralarını hedeflemelerini sağladığını açıklamıştı. Facebook, TechCrunch’a yaptığı açıklamayla bunu doğrulamıştı. Örneğin bir süper market kendi veritabanında bulunan telefon numaralarını yükleyerek Facebook’un veritabanıyla eşleştiriyor ve reklam sadece telefon numarası eşleşen kişilere gösteriyor.

Bu tarz hedefli reklamlarla karşılaşmak istemiyorsanız telefon numaranızı hesabınızdan kaldırabilirsiniz. Ancak bunu yaparken hedefli reklamlardan kurtulayım derken hiç ilginizi çekmeyen reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Telefon numaranızı kaldırmak için Facebook uygulamasını akıllı telefonunuzda açın, Ayarlar ve Gizlilik menüsüne gidin. Buradan Kişisel bilgiler kısmına girin. Buradaki telefon alanı kısmını kaldırın. Sizden parolanızı girmeniz istenecektir. Parolanızı girip telefonu kaldır seçeneğini işaretlediğinizde telefon numaranız kalkmış olur. Masaüstü bilgisayarda da benzer adımları uygulayarak telefon numaranızı Facebook’tan kaldırabilirsiniz.

İki aşamalı güvenlik doğrulamasında Google Authenticator ya da Duo gibi uygulamalar kullanıldığında telefon numarası girmenize gerek yok. Bu yüzden 2FA özelliğinden telefon numaranızı kaldırarak Google Authenticator veya Duo kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar kısmına gidin, Güvenlik ardından Giriş seçeneğini belirleyin. Burada İki Aşamalı Doğrulamayı kapatın ve sonra açın. Telefon numaranız yerine Google Authenticator veya başka bir uygulama seçin. İşte bu kadar.

Okumaya Devam Et