Bizi takip edin

Bankacılık

Güney Afrika’da ‘Paranızda Koronavirüs var, Hemen Bize Verin’ Dolandırıcılığı! 

Güney Afrika Rezerv Bankası, ‘paranızda virüs var’ diyerek Koronavirüs salgınını fırsata dönüştürmeye çalışan sahtekarlara karşı uyarıda bulundu. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Güney Afrika’nın merkez bankası olan South African Reserve Bank, sahte kimlikle evlere giderek Covid-19 (Koronavirüs) taşıyan banknotları topladıklarını belirten sahtekarlara karşı uyarıda bulundu. Banka, kağıt veya madeni paraların Koronavirüs nedeniyle toplanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Koronavirüs salgınını avantaja çevirmeye çalışan kötü niyetli kişiler, hazırladıkları sahte banka çalışanı kimlikleri ile kapı kapı dolaşarak halktan virüs taşıma ihtimali bulunduğunu öne sürdükleri paraları topluyor. Dolandırıcılar, hazırladıkları sahte faturaları kandırdıkları kişilere verip, salgın sonrasında para iadesi yapılacağını belirterek inandırıcılığı artırmayı da ihmal etmiyorlar.

South African Reserve Bank, Güney Afrikalıları; ‘Banka görevlisi kimliği ile para toplamak için geldiğini öne süren kişilerle karşılaşılması halinde vakit kaybedilmeden polisin aranması gerektiği’ konusunda uyardı. Ayrıca virüsün madeni veya kağıt paralara bulaştığına dair hiçbir delilin bulunmadığı bilgisi paylaşıldı.

Okumaya Devam Et