Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Google’ın Çin pazarına yönelik arama motoruna protestolar artıyor

Google’ın Çin pazarına yönelik geliştirdiği, sansür yasalarıyla uyumlu arama motoru projesi Dragonfly’a karşı protestolar artarak devam ediyor.

tarihinde yayımlandı

dragonfly

Geçtiğimiz haftalarda Google’ın Çin’in sansür yasalarıyla uyumlu Dragonly kod adlı bir arama sistemi geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Yeni sistemin yapılan aramaları telefon numaralarıyla eşleştirdiği iddiasıyla birlikte hem şirket içi hem de şirket dışı protestolar artmaya başladı.

Dragonfly, normalde Nobel ödüllü Çinli aktivist Liu Xiaobo’yu getirmesi gereken “insan hakları”, “öğrenci protestoları” ve “Nobel Ödülü” gibi aramaları sansürlüyor. Ayrıca Dragonfly’ın hava kirliliği ile ilgili verileri üzerinde oynanmış verilerle değiştirecek şekilde kodlandığı da iddialar arasında yer alıyor. Google, henüz böyle bir ürünün varlığını doğrulamış değil. Yetkililer sadece Çin’e yönelik çeşitli araştırmalar yapıldığını, ancak henüz bir ürün sunma aşamasına gelinmediğini belirtiyorlar.

Diğer taraftan şirket içindeki protestolar da artıyor. 1400 Google çalışanının projeyle ilgili daha fazla bilgi talep eden bir mektuba imza attıkları iddia ediliyor. Kıdemli araştırmacı Jack Poulson’un da bu ürünü protesto etmek için istifa ettiği iddialar arasında yer alıyor. İddialar doğruysa, Poulson’la birlikte Dragonfly yüzünden şirketten ayrılanların sayısı 5’e ulaşmış durumda.

Okumaya Devam Et