Bizi takip edin

Haberler

Facebook Meta, Messenger ve Instagram Şifreleme Planlarını 2023’e Erteledi 

Facebook Messenger ve Instagram’da kullanıma sunulması beklenen uçtan-uca şifreleme (E2EE) özelliğinin 2023’e kadar ertelendiği duyuruldu.

tarihinde yayımlandı

Messenger ve Instagram mesajlaşmalarının aynı platform üzerinde olması, Facebook’un mesajlaşma ürünlerini uçtan-uca şifrelemenin (E2EE) standart olduğu WhatsApp ile entegre etme isteğini göstermişti. Bu kapsamda Facebook, geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı açıklamada Messenger ve Instagram direkt mesajlarının en erken 2022 yılı içerisinde uçtan-uca şifreleneceğini açıklamıştı. Ancak bu özelliğin 1 yıl ertelendiği duyuruldu.

E2EE özelliğinin gelecek olması Facebook’un veri merkezlerinde görevli çalışanlarının bile mesajların içeriğine erişemeyeceği anlamına geliyordu.

Artık şirket anlamında Meta ismiyle tanımlanan Facebook, WhatsApp için kullandığı E2EE içeriğini başka bir anlık mesajlaşma platformu olan Signal için geliştirilen protokol üzerinden sunmuştu.

Meta tarafından İngiliz basınına yapılan son açıklamada, kullanıcı güvenliği ve gizliliğinin çok önemli olduğu, diğer yandan teknoloji şirketlerinin mesajlara erişemediği için çevrimiçi tacizi önlemek konusunda kısıtlı kaldığı ifadeleri dikkat çekti. Kullanıcıların güvenlik ve gizlilik arasında tercih yapmak zorunda kalmaması gerektiğini savunan Meta, bu sebeple güçlü güvenlik önlemleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Meta, her ne kadar uçtan-uca şifreleme kullanılsa da, polis kuvvetlerinin soruşturma kapsamında telefon numaraları ve e-posta adresleri dahil meta veriye erişim imkanı bulunduğunu not düştü. Gerekli durumlarda yasal birimlerle bilgi paylaşımı prosedürünü güçlendirmeye çalıştıklarını belirten Meta, böylece suçluların durdurulabileceğini ve kanuna yardım edebileceklerini söyledi.

Bu noktada 2019 tarihli bir gelişme akla geliyor…

ABD, Britanya ve Avustralya 2019’da şifreli mesajlara erişim için Facebook’a kendilerine bir arka kapı sunmasını önermiş, ancak şirket bu öneriye sıcak bakmamıştı.

Facebook, şirketin adının Meta olarak değiştirilmesi kararını, eski bir çalışanının basına suçlayıcı açıklamalarda bulunmasının ardından verdi. Çalışan, şirketin algoritmalarının bilerek zararlı içerik yaymak için kullanıldığını söylemişti.

Okumaya Devam Et