Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Cryakl’dan etkilenen kullanıcılar fidye ödemeden dosyalarını geri alacak

Cryakl fidye yazılımından etkilenen kullanıcılar No More Ransom girişimi tarafından yayınlanan şifre anahtarı sayesinde siber saldırganlara fidye ödemeden dosyalarını geri alabilecek.

tarihinde yayımlandı

Cryakl

Cryakl fidye yazılımından etkilenen kullanıcılar No More Ransom girişimi tarafından yayınlanan şifre anahtarı sayesinde siber saldırganlara fidye ödemeden dosyalarını geri alabilecek.

Europol tarafından 2016 yılında kurulan ve kolluk kuvvetleri ile özel sektör oyuncularını bir araya getiren ve siber saldırganlarla mücadeleyi amaçlayan girişim sayesinde şu ana kadar fidye yazılımlarından birçok kişi herhangi bir fidye ödemeden dosyalarını geri alabildi. 2015 yılının Eylül ayından bu yana aktif olan Cryakl, kullanıcıların sistemlerine bulaşarak dosyaları şifreliyor ve ardından şifrenin açılabilmesi için kullanıcılardan fidye talep ediyor. Ayrıca fidye ödenmediği takdirde dosyaların bir hafta içinde silineceği tehdidinde de bulunuyor. Şu ana kadar 10 bine yakın kullanıcının Cryakl’dan etkilendiği tahmin ediliyor.

80’in üzerinde fidye yazılımı için şifre anahtarı sağlanıyor

Şifre anahtarı Belçika Polis Teşkilatı ve Kaspersky tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuş. Belçika vatandaşlarının Cryakl’dan etkilenmesi sonucunda çalışmalarına başlayan Belçika Polis Teşkilatı, Cryakl’ın komuta kontrol merkezi olan sunucunun Almanya’da konumlandığını tespit etmiş. Sonrasında fidye yazılımı ile ilişkili olan tüm sunuculara el koyulmuş ve sunucular üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda şifre anahtarı elde edilebilmiş.

Fidye yazılımının soruşturmaları hala devam ediyor. Ancak bu fidye yazılımından etkilenen kullanıcılar sağlanan şifre anahtarı sayesinde tüm dosyalarına fidye ödemeden erişebiliyor. No More Ransom’un Web sitesinde şu ana kadar ortaya çıkmış 84’ün üzerinde fidye yazılımına karşı şifre anahtarı bulunuyor.

Okumaya Devam Et