Bizi takip edin

Haberler

Cihaz Güncellemeleri: İleri Yaştaki Bireylerin Yüzde 62’si Akıllı Telefon ve Bilgisayarlarını Tek Başlarına Daha Güvenli Hale Getiremiyor

15 bin kişinin katılımıyla düzenlenen kapsamlı bir anket, ileri yaştaki bireylerin cihaz güncellemeleri konusunda desteğe ihtiyaç duyduğuna işaret etti. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Bir siber güvenlik şirketi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkeden 15 bin kişinin katılımı ile anket düzenledi. Küresel ölçekteki anketin öne çıkan sonuçlarından biri de katılımcıların yüzde 62’sinin çocuklar ve yaşlıların cihazlarını güncellemeleri konusunda yardıma gereksinim duydukları görüşüydü.

Bireylerinin kendi aileleri ve gözlemlerine dayanarak belirttikleri ağırlıklı görüş, ileri yaştakilere cihaz güncellemeleri konusunda destek sağlanması gerekebileceğini hatırlattı.

Çocukların yanı sıra ileri yaştaki bireylerin kullandıkları akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazları güncel işletim sistemleri ve yazılımlara/uygulamalara yükseltmeleri konusunda daha kolektif davranılabilir. Bu kapsamda genç aile bireyleri ve ebeveynler, ileri yaştaki büyükbaba, büyükanne, vb. aile büyüklerine cihazlarının güncellenmesi konusunda yardımcı olabilir. Böylelikle daha güvenli bir internet deneyimi genele yayılarak daha güçlü şekilde sağlanabilir.

Güncellemeler genellikle basit bir dizi adım gerektirir.

İşletim sistemleri açısından akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlarda ağırlıklı olarak izlenmesi gereken yol şöyledir; ‘Ayarlar’ sekmesine gelinir ve buradan ‘Genel’ sekmesine ardından da ‘Yazılım Güncelleme’ye dokunulur. Bu bölümde mevcut işletim sistemi versiyonu görülür ve güncelleme için gerekli yönlendirmeler sağlanır.

Bilgisayarlarda ücretsiz ara güncellemeler genellikle ‘Yazılım Güncelleme’ isimli bölümde gerçekleştirilir. Ana güncellemeler ücretli olabilir.

Mobil cihazlardaki uygulama ve bilgisayarlardaki yazılım güncellemelerde ‘otomatik güncelleme’ seçeneklerinin aktif edilmesi suretiyle her yeni versiyona geçiş sağlanabilir.

Okumaya Devam Et