Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Çağımızın Zenginliği Veri: Zenginliğinizi Korumanın Yolu Verilerinizi Güvende Tutmak

Hem tüketicilerin hem de işletmelerin güvenlik riskleri ile giderek daha fazla karşılaştığı bir dönemde olduğumuza şüphe yok…

tarihinde yayımlandı

Yalnızca 2021 yılında insanlık 79 sekstilyon bayt veri oluşturacak. Tek bir yıl… Bu rakam, dünyadaki okyanuslar, göller ve denizlerdeki tahmini kum tanesi sayısının yaklaşık 10 milyon katı. Ve bu 79 sekstilyon baytlık verinin, şu ana dek ürettiğimiz tüm verilere ek olarak geleceğinin altını çizelim. Dolayısıyla bugün, tüm dünyadaki şirketler devasa bir veri denizi içinde yüzüyor.

Bu açıdan günümüzde sahip olunan verileri koruyabilmek tüm şirketler için altın değerinde bir gereklilik. Ancak bu pek de kolay bir iş değil. Veri sızıntıları ve kişisel verilere yönelik yaşanan durumlar yıldan yıla daha sık gündeme gelirken bir anlık hata ya da zayıflık, kurumlar açısından korkutucu senaryoların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Dahası genellikle telafisi olmayan güvenlik sorunları çok pahalıya mal oluyor.

Hem tüketicilerin hem de işletmelerin güvenlik riskleri ile giderek daha fazla karşılaştığı bir dönemde olduğumuza şüphe yok. Bu gerçek, verileri elinde tutan ve kullananların şeffaflık ve hesap verebilirlik talebini artırıyor.

Şirketler daha iyi gizlilik kontrolleri ve veri güvenliği programları istiyor. Zira esnek çözümlerle bu talepleri karşılayabildikleri sürece yarının zorluklarının üstesinden gelebilir ve büyümeye devam edebilirler. Bu misyon ile çalışan kişiler ise veri ortamı sık sık değişse bile şirketlerini sorunlar karşısında çevik tutarak müşterilerle uzun süreli güven ortamı oluşturabilirler.

Araştırmalara göre ne yazık ki, günümüzde çok sayıda kurumun veri güvenliğine yeteri kadar yatırım yapmadığı kaydediliyor. Bir yandan veri hacmi artarken, diğer yandan esnek olmayan çözümleri ile ellerinde bu hassas ve değerli verileri tutan kurumlar, değişime ayak uyduramıyor ve yetersiz kalıyor. Bu da veri güvenliği risklerini doğal şekilde artıran ciddi bir faktör.

Modern veri güvenliği araçları ile daha güçlü ve kolay korunma

Verinin bu denli kritik öneme sahip olduğu günümüzde işletmeler açısından atılması gereken adımlar var… Bu noktada modern veri güvenliğini uygulayan kuruluşlar veri güvenliğini günlük çalışmalarına kolaylıkla entegre edebilir. Uyumluluk düzenlemeleriyle ilişkili olanlar rutin görevleri otomatikleştirerek çalışanlarının verileri korumaya odaklanmasını sağlayabilirler.

Modern veri güvenliğine yatırım yapmak, hassas verileri keşfetmenize ve gerçek zamanlı olarak korumanıza olanak tanır. İşletme sahipleri daha fazla uygulama, daha fazla bulut veri depolama veya daha fazla SaaS hizmeti talep ettiğinde güvenlik liderlerinin bu isteklere “Evet!” demelerini sağlar.

Hem daha güçlü hem de kullanımı daha basit araçlara yatırım yaptığınızda, bu konudaki beceri açığınızı tolere edebilirsiniz.  Modern veri güvenliği yeteneklerine sahip olanlar, şirketlerinin yeni pazarlara girmesini sağlarken, bir yandan iş sürekliliğini daha kusursuz bir hale getirirken diğer yandan düzenleyicilerin ve müşterilerin beklentilerini daha detaylı bir şekilde ele alabilirler.

Değerli zamanınızı en acil sorunlara harcayın

Bu kapsamda risk tabanlı puanlama araçları, veri güvenliği uzmanlarının çalışmalarını otomatikleştirip hızlandırıyor. Tahmine dayalı analitikler kullanan çoğu araç, normal iş operasyonlarını öğrenir ve ardından yüksek riskli anormallikleri otomatik olarak bulur ve uyarır. Müşteriler hem aracı tabanlı hem de aracısız izlemeden yararlanabilir. Bu, modern veri varlığınızı izlemenize ve başkalarının gözden kaçırabileceği anormallikleri ve tehditleri ortaya çıkarmanıza olanak tanır.

Ekipleriniz için hayatı kolaylaştırın

Ekibinizin hedefleri göz önünde bulundurularak tasarlanan araçları tercih etmenizde yarar var. Karmaşıklıklarla boğuşan bir dünyaya akıllı iş akışları ile tek tıkla gelen ara yüzleri aranan özelliklerin başında. Rapor oluşturmak gibi rutin süreçler, yeni bir programlama dili öğrenmeyi de gerektirmemeli.

Son olarak her zaman esnek ve açık teknolojiye yatırım yapılmalı. Günümüzde tüketiciler, verilerinin nasıl kullanıldığı ve korunduğu konusunda daha bilinçli hale geliyor.

Okumaya Devam Et