Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Baş belası araç çubuklarından kurtulun!

Pek çok kullanıcının başı, tarayıcılarına nasıl yüklendiğini bilmediği araç çubuklarıyla dertte. Farklı yazılımlara ilişik biçimde sistemlerimize sızan bu can sıkıcı eklentileri kaldırmak için bazen ayrı bir yazılıma ihtiyacımız olabiliyor.

tarihinde yayımlandı

Firmaların haber vermeden bilgisayarımıza yüklemekten hoşlandıkları en sinir bozucu yazılım türünün web tarayıcınıza eklenen araç çubukları olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Oracle’ın Java yükleyicisi, siz özellikle o işareti kaldırmadıkça Ask araç çubuğunu yüklüyor ve varsayılan arama motorunuzu değiştiriyor.

Ask araç çubuğu yine en masumu. Siz daha fark etmeden tarayıcınız istenmeyen ve hiçbir işe yaramayan düğmeler ve menülerle doluyor. Son dönemde eklenen araç çubukları sürekli farklı sekmelerle reklamlar açıyor, varsayılan arama motorunu ve ön tanımlı ana sayfayı değiştiriyor.

Genelde bu eklentileri tarayıcının seçenekler menüsüne girip kaldırabilirsiniz ama bazen bu menüleri bulmak kolay olmuyor. Bu noktada Slimware (slimcomputer.com) adlı yazılım yardıma koşuyor.

Slimware’i açın ve sol taraftaki Browsers düğmesine tıklayın. Bilgisayarınızda yüklü olan tüm tarayıcılar taranacak ve tüm araç çubukları, uzantı ve eklentiler diğer ortaya çıkartılacak, her birine ilişkin değerlendirmeler sıralanacaktır.

İstemediğiniz eklentilerin yanında yer alan kutuyu işaretleyip Remove Selected düğmesine tıklayarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Slimware ayrıca varsayılan arama motorunuzun değiştirilip değiştirilmediğini gösterebiliyor, her şey eski haline döndürebiliyor.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir