Bizi takip edin

Bankacılık

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

tarihinde yayımlandı

Bankacılık ve finans sektörü, teknolojiyi en hızlı benimseyen sektörler arasında yer alıyor. Bankalar teknolojiyi kullanarak müşterilerine çok daha iyi, kolay ve hızlı hizmet verebilirken aynı zamanda iç süreçlerini daha verimli bir hale getirebiliyor ve giderlerini düşürebiliyorlar.

Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörüne baktığımızda birçok açıdan dünyadaki birçok ülkeden teknolojik açıdan daha gelişmiş olduğunu ve teknolojinin getirdiği avantajlarını diğer ülkelerdeki bankalara ve finans kuruluşlarına göre daha erken kullandıklarını görüyoruz. PIN kullanımı, temassız kartlar, mobil bankacılık ve diğer yenilikçi hizmetler bunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de önem kazanan yeni eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe öne çıkan çeşitli eğilimler bulunuyor. Bu eğilimlerden ilki API kullanımı. Bankalar yıllardır API’leri etkin bir şekilde kullanıyor. Mobil uygulamalar, BT sistemleri ve diğer sistemler arasında aracılık yapan API’ler bankalar açısından yeni hizmetlerin verilebilmesi için kritik rol oynuyor. Yapılan araştırmalara göre bu yıl ve önümüzdeki yıllarda bankaların kullanıma sunacağı API sayısının (özellikle ödeme sistemleri ve hesap bilgileri) hızla artması bekleniyor.

Mobil uygulamaların kullanımı artıyor

Bankacılık ve finans sektörü açısından bir diğer önemli eğilim ise kullanıcı sayısı hızla artan mobil bankacılık. Mobil uygulamalarla yapılabilen işlemler artık web tarayıcılar üzerinden yapılabilen işlemlerle neredeyse aynı seviyede. Akıllı telefonlar kullanıcıların her zaman ellerinin altında olduğu için işlem yapmak için mobil uygulamaları tercih etmeye başladılar. Özellikle Türkiye’de mobil uygulama kullanımı dünya oranlarıyla karşılaştırıldığında çok daha yüksek. Biyometrik güvenlik önlemleri, konum servisleri ve diğer hizmetler mobil bankacılık teknolojilerini ve uygulamalarını daha da ileriye götürecek.

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri yapay zeka. Yapay zeka bankacılık sektöründe müşteri hizmetlerinden dolandırıcılık olaylarının tespitine kadar birçok alanda kullanım alanı bulacak. Özellikle çağrı merkezlerinde müşterilerin daha iyi hizmet alabilmeleri ve bilgiye daha kolay ulaşabilmelerinde yapay zeka önümüzdeki yıllarda büyük rol oynayacak gibi gözüküyor.

Blockchain teknolojisi

Bankacılık sektörünün yakından takip ettiği belki de en önemli eğilimlerden bir Blockchain teknolojisi. Blockchain denince herkesin aklına Bitcoin gelse de Blockchain bankacılık ve finans sektörü dahil birçok alanda çok büyük önem taşıyor. Şu an için dünyada bankacılık sektöründe Blockchain kullanımında iki önemli yaklaşım hakim bulunuyor. Birincisi Blockchain teknolojisinin para transferleri ve ödeme sistemlerinde kullanılması. İkincisi ise operasyonel işlemler ve kimlik tanımlama gibi işlemlerde kullanılması. Elbette Blockchain bunlarla sınırlı değil. Daha farklı kullanım alanları da ortaya çıkacak.

Siber güvenlik teknolojileri

Son dönemde bankalar ve finans kuruluşlarına karşı gerçekleştirilen saldırılar önemli ölçüde arttı. SWIFT sistemine yapılan saldırılar, bankaların ve finans kuruluşlarının hizmetlerini kesintiye uğratan DDoS saldırıları, veri sızdırma girişimleri siber güvenlik alanında bankaları ve finans kuruluşlarını en son teknolojileri kullanarak tedbir almaya yöneltiyor.

 

Okumaya Devam Et