Bizi takip edin

Bankacılık

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

Tarih:

-

Bankacılık ve finans sektörü, teknolojiyi en hızlı benimseyen sektörler arasında yer alıyor. Bankalar teknolojiyi kullanarak müşterilerine çok daha iyi, kolay ve hızlı hizmet verebilirken aynı zamanda iç süreçlerini daha verimli bir hale getirebiliyor ve giderlerini düşürebiliyorlar.

Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörüne baktığımızda birçok açıdan dünyadaki birçok ülkeden teknolojik açıdan daha gelişmiş olduğunu ve teknolojinin getirdiği avantajlarını diğer ülkelerdeki bankalara ve finans kuruluşlarına göre daha erken kullandıklarını görüyoruz. PIN kullanımı, temassız kartlar, mobil bankacılık ve diğer yenilikçi hizmetler bunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de önem kazanan yeni eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe öne çıkan çeşitli eğilimler bulunuyor. Bu eğilimlerden ilki API kullanımı. Bankalar yıllardır API’leri etkin bir şekilde kullanıyor. Mobil uygulamalar, BT sistemleri ve diğer sistemler arasında aracılık yapan API’ler bankalar açısından yeni hizmetlerin verilebilmesi için kritik rol oynuyor. Yapılan araştırmalara göre bu yıl ve önümüzdeki yıllarda bankaların kullanıma sunacağı API sayısının (özellikle ödeme sistemleri ve hesap bilgileri) hızla artması bekleniyor.

Mobil uygulamaların kullanımı artıyor

Bankacılık ve finans sektörü açısından bir diğer önemli eğilim ise kullanıcı sayısı hızla artan mobil bankacılık. Mobil uygulamalarla yapılabilen işlemler artık web tarayıcılar üzerinden yapılabilen işlemlerle neredeyse aynı seviyede. Akıllı telefonlar kullanıcıların her zaman ellerinin altında olduğu için işlem yapmak için mobil uygulamaları tercih etmeye başladılar. Özellikle Türkiye’de mobil uygulama kullanımı dünya oranlarıyla karşılaştırıldığında çok daha yüksek. Biyometrik güvenlik önlemleri, konum servisleri ve diğer hizmetler mobil bankacılık teknolojilerini ve uygulamalarını daha da ileriye götürecek.

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri yapay zeka. Yapay zeka bankacılık sektöründe müşteri hizmetlerinden dolandırıcılık olaylarının tespitine kadar birçok alanda kullanım alanı bulacak. Özellikle çağrı merkezlerinde müşterilerin daha iyi hizmet alabilmeleri ve bilgiye daha kolay ulaşabilmelerinde yapay zeka önümüzdeki yıllarda büyük rol oynayacak gibi gözüküyor.

Blockchain teknolojisi

Bankacılık sektörünün yakından takip ettiği belki de en önemli eğilimlerden bir Blockchain teknolojisi. Blockchain denince herkesin aklına Bitcoin gelse de Blockchain bankacılık ve finans sektörü dahil birçok alanda çok büyük önem taşıyor. Şu an için dünyada bankacılık sektöründe Blockchain kullanımında iki önemli yaklaşım hakim bulunuyor. Birincisi Blockchain teknolojisinin para transferleri ve ödeme sistemlerinde kullanılması. İkincisi ise operasyonel işlemler ve kimlik tanımlama gibi işlemlerde kullanılması. Elbette Blockchain bunlarla sınırlı değil. Daha farklı kullanım alanları da ortaya çıkacak.

Siber güvenlik teknolojileri

Son dönemde bankalar ve finans kuruluşlarına karşı gerçekleştirilen saldırılar önemli ölçüde arttı. SWIFT sistemine yapılan saldırılar, bankaların ve finans kuruluşlarının hizmetlerini kesintiye uğratan DDoS saldırıları, veri sızdırma girişimleri siber güvenlik alanında bankaları ve finans kuruluşlarını en son teknolojileri kullanarak tedbir almaya yöneltiyor.

 

Bankacılık

Latin ülkelerindeki bankaları tehdit eden zararlı yazılım tespit edildi

Tarih:

-

darkq-tequila

Dark Tequila kod adlı gelişmiş bir siber operasyon, son beş yıldır Meksika başta olmak üzere Latin Amerika’da kullanıcıları hedef alıyor. Banka kimlik bilgilerini, kişisel ve kurumsal verileri çalan yazılım, kurbanın bilgisayarı internete bağlı değilken bile hareket edebiliyor. Kaspersky Lab araştırmacılarına göre zararlı kod, bulaştığı USB cihazları ve hedef odaklı kimlik avı saldırılarıyla yayılıyor ve tespit edilmekten kaçınabiliyor. Dark Tequila’nın ardındaki tehdit grubunun İspanyolca konuşan ve Latin Amerika kökenli kişilerden oluştuğuna inanılıyor.

Dark Tequila zararlı yazılımı ve onu destekleyen altyapı, finansal dolandırıcılık faaliyetlerinde görülmeye alışık olmadığı derecede gelişmiş. Tehdit temel olarak finansal bilgileri çalmaya odaklanıyor. Ancak, bir bilgisayara girdikten sonra popüler websiteleri de dahil diğer sitelere giriş bilgilerini alıyor, iş ve kişisel e-posta adreslerini, alan adı kayıtlarını, dosya depolama hesaplarını ve daha fazlasını da satmak veya gelecekteki faaliyetlerinde kullanmak için topluyor. Zimbra e-posta müşterileri ve Bitbucket, Amazon, GoDaddy, Network Solutions, Dropbox, RackSpace gibi web siteleri bunlara örnek verilebilir.

Hedef odaklı çalışıyor

Çok katmanlı bir yapıya sahip olan zararlı yazılım, bulaştığı USB cihazları ve hedef odaklı kimlik avı saldırıları üzerinden kullanıcılara dağıtılıyor. Zararlı yazılım bilgisayara girdikten sonra, talimat almak için kendi komut sunucusuyla bağlantı kuruyor. Yazılımın taşıdığı yük ancak belirli teknik ağ koşulları sağlandığında kurbana ulaşıyor. Zararlı yazılım; kurulu bir güvenlik çözümü, ağ izleme faaliyeti veya sanal elek gibi bir analiz ortamında çalıştığına dair işaret tespit ettiğinde bulaşma sürecini durdurup kendini sistemden siliyor.

Bunların hiçbirinin olmadığı durumda ise zararlı yazılım yerel bulaşma sürecini etkinleştiriyor ve otomatik çalışmak için, çıkarılabilir bir sürücünün içine çalıştırılabilir bir dosya kopyalıyor. Böylece zararlı yazılım, kurbanın ağında ağ bağlantısı olmadan da hareket edebiliyor. Hedef odaklı kimlik avı saldırısı yoluyla yalnızca tek bir makine de etkilense bu durum geçerli oluyor. Zararlı yazılımın bulaştığı bilgisayara bir USB takıldığında, o cihaz da otomatik olarak etkileniyor ve zararlı yazılımı başka bir hedefe bulaştırmaya hazır hale geliyor.

Zararlı parçada, giriş bilgileri ve diğer kişisel verileri toplamak için basılan tuşları kaydetme ve pencere izleme gibi gerekli tüm modüller bulunuyor. Komut sunucusundan talimat gönderildiğinde diğer modüller de çözülüp aktif hale geliyor. Çalınan tüm veriler sunucuya şifreli bir şekilde yükleniyor.

2013 yılından bu yana faaliyette

Dark Tequila en az 2013’ten bu yana Meksika’da ve bu ülkeyle bağlı yerlerde faaliyet gösteriyor. Analizlere göre kodda bulunan İspanyolca kelimeler ve yerel bilgiler, operasyonun arkasındaki tehdit grubunun Latin Amerika’dan olduğunu gösteriyor.

Kaspersky Lab Latin Amerika Global Araştırma ve Analiz Ekibi Lideri Dmitry Bestuzhev, “Dark Tequila ilk bakışta, finansal getiri için kimlik bilgileri toplayan diğer herhangi bir bankacılık Truva Atına benziyor. Ancak daha detaylı analiz yapıldığında, finansal tehditlerde pek sık görmediğimiz düzeyde karmaşık olan bir zararlı yazılım ortaya çıkıyor. Kodun modüler yapısı, gizlenme ve tespit mekanizmaları keşfedilmekten kaçınmasına ve zararlı yükünü yalnızca güvenli olduğunu düşündüğü zaman boşaltmasına yardımcı oluyor. Bu saldırı yıllardır etkin ve yeni örnekler bulmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar yalnızca Meksika’daki kullanıcılar hedef alındı fakat yazılımın teknik kapasitesi dünyanın herhangi bir yerine saldırı düzenlemeye uygun.” dedi.

Uzmanlar, kullanıcılara kendilerini hedef odaklı kimlik avı saldırılarına ve USB’ler gibi çıkarılabilir medyalar üzerinden yayılan saldırılara korumaları için şu önlemleri almalarını tavsiye ediyor.

Herkes için geçerli olan önlemler:

 • Tüm e-posta eklerini, açmadan önce anti-virüs güvenliği ile kontrol edin.
 • USB cihazların otomatik çalışma özelliğini devre dışı bırakın.
 • USB sürücüleri açmadan önce anti-virüs güvenliği ile kontrol edin.
 • Bilmediğiniz cihazları ve USB bellekleri bilgisayarınıza takmayın.
 • Finansal tehditlere karşı sağlam ek önlemlere sahip bir güvenlik çözümü kullanın.

Şirketlere ayrıca şunlar öneriliyor:

 • İş için gerekli değilse kullanıcı cihazlarındaki USB girişlerini kapatın.
 • USB cihaz kullanımını yönetin. Hangi USB cihazlarının, kimler tarafından, ne için kullanılacağını belirleyin.
 • Özellikle ev ve iş bilgisayarı arasında taşınan cihazlar varsa USB kullanımı hakkında çalışanlarınıza eğitim verin.
 • USB’leri etrafta görünür şekilde bırakmayın.
Okumaya Devam Et

Bankacılık

Kuzey Kore bağlantılı siber korsan grubu Cosmos Bank’tan 13,5 milyon dolar çaldı

Hindistan’da faaliyet gösteren Cosmos Bank’ın SWIFT/ATM altyapısına siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu 13,5 milyon dolar çaldı.

Tarih:

-

Cosmos Bank

Hindistan’da faaliyet gösteren Cosmos Bank’ın SWIFT/ATM altyapısına siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu 13,5 milyon dolar çaldı. Bankanın sistemlerine oltalama veya uzak yönetim araçlarını kullanarak erişim sağlayan saldırganlar birden fazla saldırı teknikleri kullanarak paraları aktarmayı başardılar.

Saldırı 10 – 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu geçtiğimiz bankalara yönelik en büyük siber tehditler arasında yer aldı. Bu yıl büyük oranda kripto para borsalarını hedef alan grup çeşitli siber saldırılarda bulundu. Diğer taraftan Kuzey Kore’den kaynaklanan zararlı yazılımların büyük bölümünün de Lazarus kodlarının yeniden kullanımıyla oluşturulduğu da ortaya çıktı.

Grup asıl saldırıyı gerçekleştirmeden önce özellikle 10 – 11 Ağustos tarihleri arasında bankanın ağında keşif çalışmaları yapmış. 28 ülkede 450 klonlanmış banka kartını kullanarak 11,5 milyon doların üzerinde yurtiçi ve yurtdışı para transferi gerçekleştirmişler. İşlemlerin onaylanması için de sahte mesajlar kullanılmış. Saldırganlar, banka kartı güvenliği yerine banka altyapısına odaklandıklarından bankanın dolandırıcılık önlemlerini de kolayca aşabilmişler.

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin ilk çeyreğine göre ise iki kat artan Truva Atı modları bugüne kadarki en yüksek sayıya ulaştı.

Tarih:

-

Truva Atı

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları en popüler zararlı yazılımlar arasında yer alıyor. Bu yazılımlar mobil kullanıcıların banka hesaplarından para çalmak için tasarlanıyor. Bu tür saldırılar, tüm dünyada kolay gelir elde etmek isteyen siber suçlular tarafından sıkça kullanılıyor. Zararlı yazılım, insanların indirip kurmalarını sağlamak için genellikle resmi bir uygulama gibi görünüyor. Bankacılık uygulaması çalıştırıldığında, Truva Atı devreye girerek kendi arayüzünü bankacılık uygulamasının arayüzünün üzerine yerleştiriyor. Kullanıcı, kimlik bilgilerini girdiğinde zararlı yazılım bunları ele geçiriyor.

2018’in ikinci çeyreği bu türden 61.045 adet Truva Atına sahne oldu. Bu sayı, Kaspersky Lab’in bu tehdit türünü incelediği tüm zamanlar içindeki en yüksek miktar. Bu sayıya en büyük katkıyı yapanlar ise Hqwar adlı Truva Atının geliştiricileri oldu. Tespit edilen modların neredeyse yarısı bu zararlı yazılımla ilişkiliydi. Agent adlı Truva Atı ise yaklaşık 5000 adet paketle ikinci sırada yer aldı.

Mobil Bankacılığa Yönelik Truva Atı Kurulum Paketleri

2018’in 2. çeyreğinde, herhangi bir mobil zararlı yazılımın saldırısına uğrayan toplam kullanıcı sayısına göre mobil bankacılıkla ilgili zararlı yazılımların saldırına uğrayan kullanıcıların oranı en yüksek ilk üç ülke şunlar oldu: ABD (%0,79), Rusya (%0,7), Polonya (%0,28) 2018’in ilk çeyreğine kıyasla Rusya ve ABD sıralarını değiştirirken Polonya ise 9. sıradan 3. sıraya yükseldi. Bu yükselişin ardında ise Trojans.AndroidOS.Agent.cw ve Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w modlarının etkin bir şekilde dağıtılması bulunuyor.

Uzmanlara göre, bu düzeyde yüksek sayılar mobil zararlı yazılımların tüm dünyadaki artma eğiliminin bir parçası olabilir. Tüm mobil zararlı yazılım kurulum paketi sayısının da bir önceki çeyreğe göre 421.000 adet artmış olması bunun bir göstergesi.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Victor Chebyshev, “Bu yılın ikinci yarısındaki tehdit alanı, mobil kullanıcıların güvenliği konusunda endişelenmemiz için birçok neden sundu. Başta bankacılıkla ilgili olanlar olmak üzere mobil zararlı yazılım kurulum paketlerinin genel büyümesi, siber suçluların zararlı yazılımları için sürekli yeni modlar yaparak daha gelişmiş hale getirdiklerini ve siber güvenlik ürünlerinin tespit etmesini zorlaştırdığını gösteriyor.  Bu trendin büyümeye devam etmesiyle, hem kullanıcıların hem de sektörün önümüzdeki aylarda çok daha dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

Zararlı yazılım bulaşması riskini azaltmak için kullanıcılara şunlar tavsiye ediliyor:

 • Uygulamaları yalnızca güvenilir kaynaklardan indirip kurun. İdeal olan, resmi uygulama mağazasından indirmektir.
 • Uygulamanın talep ettiği izinleri kontrol edin. Uygulamanın işleviyle ilgili değillerse (örn. bir okuma uygulaması mesajlara ve aramalara erişmek isterse) bu bir zararlı yazılım işareti olabilir.
 • Sizi zararlı yazılım faaliyetlerinden koruyacak sağlam bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security for Android’in ücretsiz sürümü sizi bu tür hoş olmayan durumlardan korumaya yardımcı olur.
 • Spam e-postalardaki bağlantılara tıklamayın.
 • Cihazınıza root işlemi uygulamayın. Bu şekilde siber suçlular cihazınızda sınırsız yetkiye sahip olabilir.
Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi8 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi8 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale9 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi9 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık9 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi10 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi10 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık10 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi10 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi11 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

darkq-tequila darkq-tequila
Bankacılık3 hafta önce

Latin ülkelerindeki bankaları tehdit eden zararlı yazılım tespit edildi

Dark Tequila kod adlı gelişmiş bir siber operasyon, son beş yıldır Meksika başta olmak üzere Latin Amerika’da kullanıcıları hedef alıyor....

Cosmos Bank Cosmos Bank
Bankacılık4 hafta önce

Kuzey Kore bağlantılı siber korsan grubu Cosmos Bank’tan 13,5 milyon dolar çaldı

Hindistan’da faaliyet gösteren Cosmos Bank’ın SWIFT/ATM altyapısına siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu 13,5 milyon dolar çaldı.

Truva Atı Truva Atı
Bankacılık1 ay önce

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin...

Spy Banker Spy Banker
Bankacılık2 ay önce

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Oltalama Oltalama
Bankacılık2 ay önce

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına...

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık3 ay önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık3 ay önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık5 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık6 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.