Bizi takip edin

Makale

Araştırma: Bulut Güvenliği Odaklı BT Uzmanlarının Oranı Yüzde 13,5

Yeni bir ankete göre BT uzmanlarının oldukça sınırlı bir kesimi bulut güvenliği konusunda uzmanlaşmış durumda. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Başlarken
Kubernetes nedir?

Yazılım dağıtımını, ölçeklendirmeyi ve yönetimini otomatikleştirmek için açık kaynaklı bir kapsayıcı düzenleme sistemidir. Kubernetes, Google tarafından tasarladı, ancak projeyi halihazırda Cloud Native Computing Foundation sürdürüyor.

>> Linux tabanlı Ubuntu işletim sisteminin arkasındaki şirket Canonical, bulutta yerel teknolojilerin hedeflerini, faydalarını ve zorluklarını esas alan bir anketten elde edilen verileri kamuoyuyla paylaştı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl içinde Kubernetes, yalın donanım, VM’ler, sunucusuz uygulamalar gibi alanlardaki 1.300’den fazla Bilişim Teknolojileri (BT) uzmanıyla anket yapıldı.

Ankete göre Kubernetes ve bulut yerel teknolojileri, kuruluşlar için yeniliğin önünü açıyor ve hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor. Ancak bulut yerel teknolojilerinin faydaları ve bunları kullanan şirketlerin olgunluğuna bağlı olarak, esneklik ve çeviklik, kaynak optimizasyonu, ve en önemli faydalar olarak tanımlanan düşük hizmet maliyetleri değişebiliyor. Güvenlik ise en önemli konu olarak kabul ediliyor.

Bulutta yerel teknolojilerin zorlukları

Katılımcıların %83’ü hibrit veya çoklu bulut kullanıyor. Bu oran bir önceki yıl, yani 2020’de yüzde 77,6 seviyesindeydi.

Google’da baş yazılım mühendisi olan Tim Hockin, bu benimsemenin ardındaki gerçekliği, “İnsanlar, dünyayı ve tüm bulutları kapsayan dev bir ağ fikriyle, kapasitenin ucuz ve kullanılabilir olduğu her yerde çalışan uygulamalarla, genellikle karma/çoklu buluttan bir saman adam oluşturur. Ama gerçekte, insanların onunla yaptığı şey bu değildir. Aslında yaptıkları şey, her ortamı sadece kullanmak zorunda oldukları şeyler için kullanmaktır.” Şeklinde ifade ediyor.

Canonical CEO’su Mark Shuttleworth ise kurumsal hibrit buluta artan ilgi hakkında şunları söylüyor: “Temel soru, her gün yaptığınız şeylerin ne kadarını birden fazla farklı bulutta hiç düşünmeden yapabilirsiniz? Benim için orta veya büyük ölçekli bir işletme açısından mantıklı olan şey, tam otomatik bir özel buluta, ayrıca en az iki genel bulut sağlayıcısı ile ilişkilere sahip olmaktır. Bu şekilde işletmeler, esasen özel bulutta ve iki genel bulutta herhangi bir işlemi yapma konusunda kendilerini kıyaslarlar.”

Ankete katılanların %14’ü her şeyi Kubernetes’te, %20’den fazlası yalın donanım ve VM’lerde çalıştırdıklarını belirtti. Ayrıca %29’dan fazlası yalın donanımın, VM’ler ve Kubernetes’in bir kombinasyonu olduğunu söyledi. Bu dağılım, Kubernetes’in esnekliğinin kuruluşların her yerde aynı türde iş yüklerini çalıştırmasına nasıl izin verdiğine dair güçlü bir işaret olarak yorumlandı.

Ankete katılanların %38’i, Kubernetes’i çalıştırmada, kapsayıcı görüntüleri oluşturmada veya bir uç stratejisi tanımlamada güvenliğin en önemli husus olduğunu söylüyor. Kümeleri güncel tutmak, güvenlik sorunlarını çözmek için kesinlikle en iyi uygulama. Bununla birlikte, Microsoft’un baş mimarı Jose Miguel Parrella’ya göre, beklendiği gibi IT altyapı stratejisine gömülü değil.

“Ustalaşma oranı” şaşırttı

Kullanıcıların yalnızca %13,5’inin bulut yerel alanında güvenlikte “ustalaştığını” bildirdiği gerçeğiyle birleştiğinde, Kubernetes’i üretimde düzgün bir şekilde benimseme ve yönetme söz konusu olduğunda kuruluşların büyümek için biraz alanı olduğu açık.

Ankete katılanların yaklaşık %50’si, Kubernetes gibi çözümlere geçiş yaparken ya da bunları kullanırken en büyük zorlukların kurum içi beceri eksikliği ve sınırlı insan gücü olduğunu bildiriyor.

Kıdemli kurumsal mimar Ken Sipe, bu kapsamda şöyle bir yorumda bulunuyor: “Gerçek şu ki insanlar, engelleyici olarak beceri eksikliğinden bahsettiklerinde genellikle bir sonraki şeyi yapmaya hazır oldukları bir ortamda bulunurlar, ancak bunu yapmak için altyapı ya da organizasyon desteğine sahip değildirler. Bu aynı zamanda satın alma ve inşa etme meselesidir: Bir çözüm ve ilgili hizmeti satın alırken bir kuruluş, yeteneği kurum içinde oluşturmak zorunda kalmadan dış kaynaklardan ve beceri setlerinden yararlanır. Kuruluş, kendi bünyesinde inşa ederken, faydalı bir farklılaştırıcı olabilecek mühendislik disiplinini uygulamaktan yararlanabilir.”

Okumaya Devam Et