Bizi takip edin

Haberler

Apple Tüm Uygulamalardaki Hesap Silme Adımlarını Kolaylaştırıyor

31 Ocak 2022 itibarıyla üç farklı Apple işletim sistemi için geliştirilen tüm uygulamalardaki hesap silme adımları daha kolay şekilde gerçekleştirilecek. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Apple, tüm üçüncü parti iOS, iPadOS ve macOS uygulamalarının gelecek yıldan itibaren kullanıcılara hesaplarını kolayca silme imkânı sunacağını açıkladı.

Apple, kararın 31 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacağını belirtirken, geliştiricilerin topladıkları verinin türü konusunda emin olmaları gerektiğinin altını çizdi. Teknoloji şirketine göre geliştiriciler verinin kullanımına dair detaylı açıklamalarda bulunmalı.

Her ne kadar kullanıcılar için hesap silmek hızlanacak olsa da, Apple’ın söz konusu mekanizmanın uygulama içinde hesap silmeye yönelik bir karşılığı olması gerektiğini belirtmesi dikkat çekti. Bu kapsamda uygulamaların silme işleminde kullanıcıları detaylı süreç hakkında bir web sayfasına yönlendirmesi veya e-posta iletmesi söz konusu olabilir.

Apple’ın ilgili kararı, geçtiğimiz Haziran ayında açıklanan ve kullanıcılara veri toplanması, kullanımı, alıkonulması ve silinmesi konusunda daha fazla kontrol veren App Store Review Guideline 5.1.1‘i takip ediyor. Aynı zamanda geliştiricilerin bundan sonra gizlilik politikalarında verinin nasıl toplandığı ve ne şekilde kullanıldığı hakkında detaylı bilgi sunan bir web sayfasına yönlendirme yapması isteniyor.

Diğer yandan kullanıcıların dolandırıcılık ve kalite sorunları hakkındaki şikayetlerini bildirmesi için iOS 15, iPadOS 5 ve macOS Monterey üzerindeki App Store uygulamalarına “Sorun Bildir” bağlantısı eklendi.

İçerik şu anda Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve ABD’de geçerli ve kısa süre içerisinde başka ülkelere yayılacak.

NOT: iOS, iPhone’larda; iPadOS, iPad cihazlarında ve macOS, Mac bilgisayarlarda yüklü işletim sistemlerinin isimleridir.

Okumaya Devam Et