Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Yanlış indirme linkine tıklamak kabusa sebep olmasın

Çoğumuz zaman zaman dosya indirme sitelerini ziyaret edip, kısa veya uzun süreli kullanımlarımız için program indiriyoruz. Ne kadar güvenilir siteler olsa da, üzerinde “download” yazan aldatmacalı bağlantılar canımızı sokan bazı sonuçlara sebep olabiliyor.

tarihinde yayımlandı

Download.com (download.com), Softpedia (www.softpedia.com) ve FileHippo (www.filehippo.com) gibi popüler sitelerde ne yazık ki kocaman, yeşil “Download” düğmeleri kullanarak kendilerini gerçek indirme linkiymiş gibi göstermeye çalışan sinsi reklamlar olabiliyor. Bu da siz daha ne olduğunu anlamadan reklamı yapılan yazılımının indirilip yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Ne gibi zararları var?

Genelde yalnızca kullanmanız için para vermeniz gereken (Elbette bunu kesinlikle yapmamalısınız.) gereksiz bir program yüklenir. Ancak daha az bilinen sitelerdeki bu tür reklamlardaki “Download” linkleri kaldırması daha zor zararlı yazılımların sisteminize girmesine neden olabilir.

Zararlardan nasıl korunursunuz?

Bir indirme linki hakkında şüpheleriniz varsa tüm web adresini durum çubuğunuzda görüntülemek için farenizle linkin üzerine gelin. Eğer adres “www. googleadservices.com” şeklinde başlıyorsa kesinlikle reklamdır. Bu sahte Download düğmelerinden kurtulmak için tüm modern tarayıcılarla kullanılabilen Adblock Plus (adblockplus.org) eklentisini yükleyin.

Böylece zararsız olduğu bilinen az sayıda reklam dışındaki reklamları hiç görmeyeceksiniz ama hatırlatalım ki tarayıcınızın RAM tüketimi biraz artacak.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir