Bizi takip edin

Bankacılık

Kişisel verileri kaydeden şirketlere “sicil ücreti” cezası

Kişisel gizlilik adına önemli adım! Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, kişisel verileri kaydedenlerden 102 TL’lik “Sicil Ücreti” alınacak.

Tarih:

-

Torba yasada bulunan “Sicil Ücreti” ile 80 milyonun kişisel bilgisini işlemek isteyen şirketlerden alınacak olan toplam tutar 180 milyon TL’yi bulabilecek. Peki hangi verilerimiz toplanıyor? Vatandaş ve tüketici olarak haklarımız neler?

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, kişisel verileri kaydedenlerden 102 TL’lik “Sicil Ücreti” alınacak. Torba yasa Meclis’ten geçerse, Türkiye genelinde kim veri işliyorsa bu ücreti, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bu yılın başında kurulan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na (KVKK) ödeyecek.

Kurul, bu ücreti artırmaya ve düşürmeye yetkili olacak. Komisyon yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu ücret, 400 bin işletmeyi ilgilendiriyor. Ancak resmi verilere göre yaklaşık 1.7 milyon şirket (ayrıca yeni kurulacaklar), bu kapsamda değerlendirilecek. Dolayısıyla kişisel verileri arşivleyen bu işletmelerden toplam 180 milyon TL’lik bir ücret tahsil edilecek. Aslında yaklaşık 1.5 yıldır hayatımızda olsa da çoğu tüketici Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndan habersiz. Yasa neleri getirdi? Verilerimizi kimler, nasıl işliyor? Şikayetler nereye nasıl yapılmalı? Gibi soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Bu verileri kimler topluyor?

Yasa, kişisel verileri arşivleyen tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Banka ve sigorta şirketleri, mağazalar, e-ticaret siteleri, hastaneler ve hatta Türkiye’deki kullanıcıların verilerini işleyen Google, Facebook ve Apple gibi yabancı şirketler bile yasadaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Her ne kadar asıl olarak bu şirketler müşterilerinin verilerini toplayıp, arşivlese de, aslında yasa kişisel veri işleyen tüm şirketleri kapsıyor. Dolayısıyla bakkalların bile veresiye defterlerinde yer alan kişisel bilgileri, yasal düzenleme kapsamında tutması gerekiyor.

Hangi veriler kapsama dahil?

Yasaya göre kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi kapsıyor. Bunlar isim soy isimden, adres ve telefon bilgilerine; doğum tarihi ve yerinden, cinsiyetinize mezun olduğunuz okuldan, tuttuğunuz takıma, özgeçmişinizden resim, görüntü ve ses kayıtları ile genetik bilgilerinize kadar tüketicilerin çoğu bilgisini içeriyor. Kişilerin ‘açık rızası’ olmaksızın bu verilerin toplanması, işlenmesi, üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılması yasak.

Haklarınız neler?

Düzenleme kapsamında kişisel verilerinizi topladığını veya kullandığını bildiğiniz ya da düşündüğünüz kişi ya da kurumlara karşı şu haklarınız bulunuyor: Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, verilerinizin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, yurtiçinde veya yurtdışında kişisel verilerinizin aktarıldığı kişileri bilme, yanlış veya eksik işlenen kişisel verilerinizin düzeltilmesini isteme, işlenebilme şartları ortadan kalkan kişisel verilerinizin silinmesini veya yok edilmesini isteme…

Nasıl bir cezaya tabi?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, uyum açısından sadece 7 Nisan 2016 tarihinden önce işlenmiş olan kişisel veriler için bir istisna getiriyor. Bu verilerin işlenme süreçlerinin de 7 Nisan 2018’e kadar sürecek bir uyum dönemi içinde uygun hale getirilmesi bekleniyor. Yasaya göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlere, 5 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar çıkabilen idari yaptırımlar ile 1 yıldan 4 yıla kadar çıkabilen cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Nasıl şikayet edilir?

Kişisel verilerinizin yasaya aykırı olarak işlendiğini düşünüyorsanız, bu konuda yazılı şikâyet başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu başvuru veri işleyen kuruluşa yazılı olarak yapılıyor. Veri sorumlusu başvurunuza en geç 30 gün içinde cevap vermek zorunda. Başvurunun reddedilmesi veya cevap verilmemesi halinde ise ilgili kişi, veri sorumlusunun cevabını öğrendiği tarihten itibaren 30 ve ilk başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde KVKK’ya doğrudan şikâyette bulunabiliyor.

Kişisel verileriniz kaç dolar değerinde?

Kaspersky Lab’ın Londra’da açtığı ve geçerli tek para biriminin “Data Dollar” (kişisel verilere dayalı dolar) olduğu dükkândaki ürünleri almak isteyen müşteriler, karşılığında kendi kişisel fotoğraf ve videolarını veriyor, ödemeleri kişisel verileri ile yapıyor.

Bankacılık

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler ise yüzde 18 oranında kamu kurumları ve yüzde 12 ile iş dünyası.

Tarih:

-

Bankacılık

Platin Bilişim ve stratejik iş ortakları FireEye ve Bt Bilgi, Yapı Kredi BT Günü etkinliğinde siber atak trendlerini ve makine öğrenme teknolojisi ile henüz saldırı gerçekleşmeden, saldırganların davranışlarını analiz edilerek nasıl yakalayabildiklerini anlattı. Banka ve finans kuruluşları günümüzde EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) bölgesinde yaşanan siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde yer alıyor.

Siber saldırılara karşı kurumların güvenlik sistemleri de yeni teknolojilerle güçlendirilerek gelişmesini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllarda, sistemlere bir saldırının gerçekleştiği bir yıldan uzun bir süre sonra fark edilebilirken, günümüzde tespit süreleri göreceli olarak azalmış durumda. Güvenlik sistemleri 2011 yılında saldırı gerçekleştikten 416 gün sonra tespit edebilirken, bu süre 2014 yılında 205 güne, 2017 yılında ise 101 güne indi. 2018 yılında bu süre 96 güne inmiş durumda. Yaşanan saldırıların tespit edilmesini zorlaştıran en önemli sebep saldırıların tamamında, ele geçirilmiş gerçek kişilere ait kimlik bilgilerinin kullanılmasından kaynaklanıyor.

Yeni teknoloji: Davranış Analizi

Siber saldırılara karşı geliştirilen yeni güvenlik teknolojisi ise davranışların analizine dayanıyor. Saldırganlar hedefteki kurumda çalışan bir mühendisin kimlik bilgilerini e-posta oltalama (phishing) saldırısı ile ele geçirerek, mühendisin yetkileri ile sisteme sızmaya çalışsalar dahi, bu kez davranış analizi ile mühendisin normalde erişmek istemeyeceği bilgilere ulaşmaya çalıştığı anda saldırgan tespit edilerek, bertaraf ediliyor.

Yapı Kredi BT Günü etkinliğinde siber atak trendleri ile ilgili sunumu gerçekleştiren Platin Bilişim İş Geliştirme Müdürü Ozan Özkara, davranış analizine dayanan yeni güvenlik teknolojisi ile ilgili olarak, “Siber saldırganlar çeşitli yöntemlerle bir kişinin kimlik bilgilerini çalabilirler ama davranışlarını çalamazlar. Örneğin bir mühendisin kimliğini çalarak sisteme giriş yapan bir siber saldırgan, mühendisin normalde hiç yapmayacağı müşteri hesabına erişmek, kayıtları çalmak gibi bir işlem gerçekleştirmeye çalıştığında davranış analizi teknolojisi bu tehdidi anlık alarm verir. Bu sayede saldırı gerçekleştikten aylar sonra değil, saldırı yapılmaya çalışıldığı anda tespit edilerek önlem alınabilir.

Bu teknoloji sayesinde gerçekten önemli olan tehditler, diğer alarmlardan ayrıştırılmış, öne çıkarılmış olur. Örneğin 30 bin kullanıcısı bulunan bir sistem aylık olarak ürettiği 10 binin üzerinde güvenlik alarmı üretir. Davranış analizi gerçekten yüksek risk taşıyan ve anormal olan davranışları anlık olarak ayrıştırarak aylık olarak 30 tehdit alarmı verir. Bu sayede BT uzmanları, ayda 10 bin tehdit arasında kaybolmak yerine belki sadece 30 tehdidi inceleyerek gerçek saldırıyı yakalayabilirler.” dedi.

Platin Bilişim Kurumsal Satış Yöneticisi Murat Gürocak ise, siber saldırıya uğrayan kurumların yüzde 56’sının sonradan tekrar saldırıya uğradığını belirterek, “Hırsızların aynı eve tekrar tekrar girdiği gibi, siber saldırganlar da bir defa saldırdığı hedefe tekrar tekrar saldırırlar. Bir defa hedef olduysanız, artık her zaman hedefsinizdir. Siber saldırıların daha sık ve sofistike hale gelmesiyle, yöneticiler, iş dünyası liderleri ve yönetim kurulları siber risk yönetimi ve veri ihlaline hazırlıklı olma konusunda aktif rol almalılar.” şeklinde konuştu.

Hedeftekiler: Bankalar, Kamu ve İş dünyası

EMEA bölgesinde yaşanan siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde yer alıyor. Asya Pasifik ülkelerinde bu oran yüzde 39 düzeyinde iken küresel ortalamada yüzde 20 ile en yüksek risk altında bulunan sektör finans sektörü. Türkiye’nin de içinde yer aldığı EMEA bölgesinde gerçekleşen siber saldırıların ikinci öncelikli hedefi ise kamu kurumları durumunda. Kamu kurumlarına yapılan saldırıların oranı Amerika kıtasında yüzde 6 ve Asya Pasifik ülkelerinde yüzde 7 oranında iken, EMEA bölgesinde saldırıların yüzde 18’i kamu sektörüne yönelik gerçekleşiyor. EMEA bölgesindeki siber saldırıların hedefindeki üçüncü sektör ise yüzde 12 oranında iş dünyası oluyor. İş dünyasına yönelik saldırıların küresel ortalaması ise yüzde 16 düzeyinde bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai’de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

Tarih:

-

Emirates NBD

Dubai’nin en önemli ve en büyük bankalarından biri olan Emirates NBD, Cheque Chain adlı Blockchain teknolojisine dayalı projesini duyurdu. Projenin amacı çekle ilgili dolandırıcılıkları tamamen ortadan kaldırmak.

Dubai, uzun süredir Blockchain teknolojisine dayalı farklı alanlarda birçok proje üzerinde çalışıyor. Hatta bu projelerden bazılarını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Şimdi ise Emirates NBD, çek dolandırıcılıklarını önlemek, hatta tamamen ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

Projede, QR kodu kullanılarak her bir çek Blockchain platformuna kaydedilecek. Böylece banka çeklerin orijinal olup olmadığını doğrulayabilecek. Daha da ötesi banka, gerçekleştirilen işlemler üzerinde daha fazla kontrol elde edecek.

Bankadan yapılan açıklamaya göre şu ana kadar bir milyonun üzerinde çek yaprağı Blockchain teknolojisi kullanılarak kaydedilmiş. Aynı zamanda banka gelecekte Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan diğer bankaların ve finansal kuruluşların kullanabileceği, hizmet ve ürünlerini geliştirebilecekleri bir platform da oluşturabilir.

Dubai, Blockchain teknolojisi açısından oldukça aktif. Bu teknoloji üzerine çalışan çeşitli firmalar bulunuyor. Ayrıca kripto paraların işlem gördüğü çeşitli borsalar da var

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Tarih:

-

POS

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar çok yaygınlaştı ki birçok kişi artık cebinde çok az nakit bulundururken alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Artık restoranlardan taksilere kadar her yerde kredi kartı kullanabiliyoruz. Kredi kartları ve banka kartlarının temassız özellikleri kullanımı bir adım öteye taşıyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan alışverişlerde de kart kullanımı hem müşterinin hem de satıcının güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlıyor.

Ancak kredi kartı ve banka kartı kullanırken güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunuyor. Bu önemli noktaları sizler için derledik:

  • Kredi kartınızı ya da banka kartınızı verdiğinizde kartınızın üzerindeki bilgilerin alınmadığından ya da fotoğrafının çekilmediğinden emin olun. Kartınızı alıp başka bir yerde POS makinesinden geçirileceği söylendiğinde siz de gidin. Böylelikle kopyalama amaçlı başka bir cihazdan geçirilmediğinden emin olursunuz.
  • Aceleniz olduğu durumlarda alışveriş yaptıktan sonra kartınızı unutabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş yaptıktan sonra her zaman kontrol edin.
  • İnternetten alışveriş yaptığınız durumlar hariç kart bilgilerinizi e-posta ya da anlık mesajlaşma gibi yöntemlerle kimseye göndermeyin.
  • Kartınızı kaybederseniz ya da çaldırırsanız hemen kullanıma kapattırın. Özellikle nüfus cüzdanınız veya ehliyetiniz de kartınızla birlikte çalındıysa ya da kaybolduysa çok daha dikkatli olun.
  • Kart şifrenizi belirlerken doğum tarihiniz, ardışık sayılar, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilir şifreler kullanmayın. Kart şifrenizi bir kağıda yazarak yanınızda taşımayın. Kartınızın son 4 hanesini şifre olarak belirlemeyin. Farklı kartlarınız için farklı şifreler belirlemeye çalışın. Hiçbir banka ya da finans kuruluşu telefonda, SMS’le ya da e-posta yoluyla sizden şifrenizi istemez. Bu yüzden şifrenizi kimseyle paylaşmayın.
  • ATM’lerde işlem yaparken dikkatli olun. Etrafınızda sizi izleyen şüpheli kişilere karşı tetikte olun, kullandığınız makinede her zamankinden farklı sıradışı bir şey sezerseniz işlem yapmayı hemen bırakın ve bankanızı arayın. Kartınız sıkışırsa ATM’nin başından ayrılmayın ve hemen bankanızı arayın.
  • Akıllı telefonunuza bankacılık uygulaması yüklediğinizde Apple veya Google’ın resmi uygulama mağazalarından yüklediğinizden emin olun.
  • Online alışveriş yaparken alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir bir yer olduğundan emin olmak için araştırma yapın. En ufak şüphede kesinlikle kart bilgilerinizi girmeyin. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL protokolünü (bu siteler HTTPS ile başlar) kullandığından emin olun. Size ait olmayan cihazları kullanarak (örneğin havaalanlarında ya da otellerde herkese açık bilgisayarlar) online alışveriş yapmayın.
  • Kullandığınız cihazda (ister bilgisayar olsun ister tablet ya da akıllı telefon) her zaman güncel bir güvenlik yazılımı olduğundan emin olun.

Yukarıda saydığımız noktalara dikkat ederek kredi kartınızı ve banka kartınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi5 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi5 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale6 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi6 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık6 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi6 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi7 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık7 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi7 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi7 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 hafta önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık2 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık3 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık3 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık4 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık5 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

Dolandırıcılık ve Sahtecilik Dolandırıcılık ve Sahtecilik
Bankacılık5 ay önce

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık5 ay önce

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.