Bizi takip edin

Haberler

Hindistan’da Çalınan 1 Milyonu Aşkın Kredi Kartı Bilgisi Darknet Üzerinden Satışa Çıkarıldı

Çalınan kredi kartlarının toplam değerinin 130 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor…

tarihinde yayımlandı

Başlarken…
Darknet nedir?
Özel araçlar ve yazılımlarla giriş yapılabilen şifreli bir ağ (ya da ortam). Genellikle yasa dışı işlemler için kullanılır.

Siber korsanlar tarafından ele geçirilen 1,3 milyon kredi ve bankamatik kartına ait bilgilerin darknet karaborsalarında satışa çıkarıldığı anlaşıldı. Singapur merkezli bir güvenlik firması tarafından gerçekleştirilen araştırmada, kart bilgilerinin yüzde 98’inin Hindistan’da ele geçirildiği ifade edildi. Siber korsanların kredi kartlarının çevrimiçi alışverişlerde kullanılmasını ve kopyalanmasını sağlayan bilgileri sattıkları belirtildi.

Neredeyse tümü manyetik bantlı olan kartların, ATM ve son ödeme noktalarında (POS) kullanıldıkları esnada siber saldırıya maruz kaldıkları tahmin ediliyor. Ayrıca ele geçirilen kredi kartlarının yüzde 18’inin tek bir bankaya ait olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Toplam değeri dudak uçuklatıyor

Uzmanlar, kredi kartlarının ortalama 100 dolar fiyat ile satıldıklarını, karaborsadaki toplam değerlerinin ise 130 milyon doların üzerine çıktığını kaydetti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hindistan Veri Güvenliği Konseyi’nden bir yetkili, “Ülkede güvenlik ihlali tespiti ve bildirimlerinin batı ülkelerine kıyasla çok daha yavaş olduğunu ve siber suçluların bundan fayda sağladığını” belirtti. Avrupa ve Kuzey Amerika’da kredi kartı dolandırıcılığına karşı 24 saat içinde tamamlanan süreçler mevcutken Hindistan’da benzer düzenlemelerin olmaması kredi kartlarının belli sürede satılmasına neden olabiliyor.

Hindistan’da Eylül 2016’da çok daha büyük bir kredi kartı dolandırıcılığı yaşanmıştı. Hitachi Ödeme Sistemleri’nde açık bulan siber saldırganlar, 3,2 milyon bankamatik kartına ait bilgileri çalmıştı.

2 yıl önce güvenlik seviyesinin artırılması kapsamında manyetik şeritli kartlardan çipli kartlara geçiş zorunluluğu getirilen Hindistan’daki bankaların bu yöndeki çabalarında dikkat çekici bir artış yaşanıyor.

Okumaya Devam Et