Bizi takip edin

Makale

Hack dünyasının üç terimine genel bakış: Vulnerability, Exploit ve Payload

Güvenlik açığı (vulnerability), açık sömürücü (exploit) ve zararlı yük (payload) terimleri çoğu zaman yakın anlamlarda kullanılır ama bir hacker veya ağ güvenliği uzmanı için her birinin ayrı bir anlamı vardır.

tarihinde yayımlandı

“Açık”, çalışır hâldeki bir programın yarattığı güvenlik zaafıdır. Bu kavram karmaşasının nedeni, yalnızca bir yanlış anlaşılmadan ibaret olabildiği gibi, programın kullanım biçimine yönelik geliştirilen bir varsayımdan da kaynaklanabilir. Bu varsayım, yürütülmesi gereken verinin miktarını da kapsayabilir.

Bazı programcıların hâlâ sıklıkla yaptığı hatalardan biri, verinin tampon belleğe sığıp sığmayacağını hesap etmeden, gelen veriyi depolamak için tampon bellek atamak oluyor. Buradaki varsayım, gelen verinin mutlak suretle sığacağı düşüncesi. Ancak hacker’ın gönderdiği veri, oluşturulan tampon bellek deposundan çok daha büyükse, tampon bellek aşımı kaçınılmazdır.

Taşan tampon bellekse, hacker’ın herhangi bir kötü amaçlı yazılımı bu belleğe yüklemesine neden olabilir. Açık sömürücü, bir tür çıkarma sahili gibidir; saldırının gerçekleştirildiği bilgisayara daha fazla erişimi mümkün kılan kapının açılmasını sağlar.

Özetle, var olan güvenliği açığını sömürmek için geliştirilen yöntem/programdır. Açık sömürücü yoluyla sokulan daha büyük programa da zararlı yük adı verilir. Bu program, tuş kaydetme gibi çok daha karmaşık süreçleri etkinleştirir.

Genellikle internete bağlı ama korunmasız, güncelleştirilmemiş bir Windows bilgisayarın kolaylıkla saldırıya uğrayabileceği ve bir günde virüse maruz kalacağı söylenir. Bunun nedeni; bu tür bilgisayarların tespit edilmesi, saldırıların gerçekleştirilmesi ve zararlı yüklerin eklenmesi sürecinin artık tam bir endüstriyel boyut kazanmış olmasındandır.

Eğer saldırıdaki amaç büyük bir zombi bilgisayar ağı (botnet) kurmaksa, hacker’ın öğrenmesi gereken tek bilgi, ele geçirilmiş bilgisayarların sayısının tatmin edici bir düzeyde artıp artmadığıdır. Bir botnet ile hizmet engelleme saldırısı, yasa dışı içerik için bir sunucu çalıştırma, toplu e-posta gönderimleri vb. gerçekleştirilebilir.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir