Bizi takip edin

Haberler

ABD’de Siber Sigorta Ödemelerinde Artış Yaşanıyor

Siber sigortaya yapılan başvurular ve ödemelerde son dönemde büyük artış kaydedildi. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

ABD Genel Muhasebe Ofisi (GAO) tarafından yapılan açıklamaya göre, siber saldırılarındaki yoğunluk artışına bağlı olarak 2020’de sigorta ödemeleri de arttı. 2021’de ödemelerin daha da artması bekleniyor.

GAO tarafından ABD siber sigorta piyasasına yönelik çalışmada politikalar, siber risk ve sigorta araştırmalarına dayanan sektör analizi yapılırken, ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinden de bilgi alındı. Veriler, siber sigorta adaptasyonunun giderek arttığına işaret etti. GAO, siber sigortaya yapılan başvuruların 2016’da %26 olduğunu, 2020’de %47’ye yükseldiğini kaydetti.

Açıklamada, siber sigortaya başvuran şirketlerin birçok farklı sektöre mensup olduğu, aralarında eğitim ve sağlık sektörlerinin de yer aldığı belirtildi. Sigorta şirketleri, müşterilerinin çok yüksek miktarda kişisel tanımlanabilir bilgi ve gizlilik altında tutulan medikal verilere sahip olduklarını açıkladı. Son dönemde müşteri sayısının giderek arttığı iki sektör ise konaklama ve perakende oldu. Siber tehditlere karşı giderek temkinli halen gelen üretim sektörünün de siber sigortaya başvuru hızının arttığı not düşüldü.

Sigorta şirketleri, sayıları ve şiddetleri artan siber saldırılar nedeniyle yapılan ödemelerin miktarının da arttığını ifade etti. GAO raporuna bilgi sunan şirketlerin yarısından fazlası, 2020’de ücretlerin %10 ile %30 arasında arttığına tanık oldu.

5.000 ile 10.000 dolar civarında minimum ödeme

Yüksek sanayi sektöründe 5 milyon dolar civarında geliri bulunan şirketler için en düşük ödemelerin 2.000 ile 3.500 dolar arasında olduğu, geliri 100 ile 250 milyon dolar civarında olan şirketler için ise 5.000 ile 10.000 dolar civarında minimum ödeme yapıldığı belirtildi. Ayrıca sosyal mühendislik ve para transferi dolandırıcılığı gibi eylemlerin sigorta miktarını aşağı çektiği, belli faktörlerin sigorta kapsamını değiştirdiği bilgileri paylaşıldı.

Ek olarak, siber saldırıların yoğunluğu ve karakteristikleri sağlık ve eğitim gibi belli sektörlerde sigorta kapsamının değişmesine neden oluyor.

GAO, siber sigorta şirketlerinin aynı zamanda belli zorluklarla mücadele ettiğini belirtti. Bunlar arasında geçmiş verilerin kaybolması, siber terörizm gibi terimlerin net bir tanıma sahip olmaması ve sektörler arasındaki farklılıklar olarak gösterildi.

Bir diğer zorluğun, müşteri haline gelen şirketlerin şirket politikalarında siber sigorta hakkında yeterli bilinçlendirme yapmaması ve belli şartlara göre değişen limitler olarak ifade edildi.

Okumaya Devam Et