Bizi takip edin

Haberler

Zoom, Kullanıcılarına Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Sunmaya Hazırlanıyor

Popüler görüntülü görüşme yazılımı Zoom, veri güvenliğini esas alan adımlarını hızlandırıyor…

tarihinde yayımlandı

Son dönemin dikkat çeken dijital araçlarından biri haline dönüşen Zoom, güvenlik katmanlarını geliştirecek yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Mobil ve masaüstü aygıtlara yüklenen yazılımları ile birden fazla kişinin görüntülü görüşme yapabilmesine imkan sağlayan platformun Temmuz ayı itibarıyla uçtan uca şifreleme (E2EE) özelliği için yeni bir aşamaya geçileceği duyuruldu…

Erken beta süreci Temmuz’da…

E2EE özelliğinin Temmuz ayı itibarıyla ‘erken beta’ sürecine gireceği açıklandı. Güvenlik özelliğinin Zoom’a entegre edilmesi yönündeki çalışmalara devam edileceğine işaret eden Beta aşamasının ne kadar süre alacağı ise şimdilik bilinmiyor. Ancak Zoom’un E2EE çalışmalarına resmi olarak Mayıs ayının sonunda başladığı düşünüldüğünde bu aşamanın çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.

Zoom, sunmaya hazırlandığı özelliğe dair bazı detayları da kamuoyuyla paylaştı. Bu kapsamda E2EE özelliğinin kullanımında kimlik doğrulama sürecinin akıllı telefona tek seferlik SMS gönderimi ile yapılacağı bildirildi. Ayrıca E2EE, kullanıcılara bir seçenek halinde sunulacak. Söz konusu özellik, bazı durumlarda kapatılıp açılmak suretiyle istendiği taktirde aktif edilebilecek. Çünkü teknik olarak geleneksel PTSN (devre aktarmalı telefon ağı) hatları ve konferans odası sistemleri üzerinden görüşmelerin yapılabilmesi için uçtan uca şifreleme özelliğinin deaktif edilmesi gerekiyor.

Ek olarak Kullanıcı Raporlama adı verilen fonksiyon ile sahte kullanıcılara dair risk unsuru taşıyan işlemlerin Zoom’a bildirilebileceğinin de altı çizildi. Açıklamada, ilk olarak 22 Mayıs 2020’de taslak halinde yayınlanan E2EE özelliği hakkında çok sayıda geribildirim alındığı da belirtildi.

Okumaya Devam Et