Bizi takip edin

Yardım Merkezi

Yeni yıl alışverişinde siber saldırı tehlikesi

2017’nin son günlerinde pek çok marka ve alışveriş sitesi cazip yılbaşı kampanyaları düzenliyor. Artan tüketim, siber saldırganların da iştahını kabartıyor. Güvenlik uzmanları, online alışveriş yapmayı düşünen tüketicileri olası tehditler konusunda uyarıyor.

Tarih:

-

2017 yılının son günlerini yaşarken, tüketiciler için de yeni bir alışveriş dönemi yaklaşıyor. Sevdiklerine yeni yıl hediyesi alırken online alışveriş platformlarını tercih eden tüketiciler, son yıllarda olduğu gibi bu yılda da giderek artan siber saldırı tehdidiyle karşı karşıya kalacaklar.

Deloitte’in 2017 tatil dönemi harcamalarını ve eğilimlerini baz alan araştırması, tüketicilerin alışveriş tercihlerinin fiziksel mağazalardan, sanal mağazalara ve platformlara kaydığını gösteriyor.

2016 yılında tüketicilerin, sanal ve fiziksel mağazalarda yaptıkları harcamalar (yüzde 47) aynı oranda seyrediyordu. Geçtiğimiz sene sanal ortamda, ürün karşılaştırma, araştırma ve internete özel indirim işlemleri üzerine yoğunlaşan tüketici eğilimleri, satın alma aşamasına gelindiğinde fiziksel mağazaya kayıyordu.

2017’de ise değişen tabloyla beraber tüketicilerin, araştırma ve karşılaştırma gibi işlemlerin yanı sıra yüzde 51’lik bir oranla, satın alma işlemlerini de sanal mağazalar üzerinde gerçekleştirdikleri ortaya konuyor. Fiziksel mağazalarda ise bu oranın yüzde 40’lara kadar gerilediği görülüyor.

Bu süre zarfında tüketicilerin, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar tercihlerinin ön plana çıktığı görülürken, bu alışverişlerin mobil ödeme kanallar üzerinden gerçekleştirildiği de ortaya konuyor.

Siber saldırganların ekmeğine yağ sürüyor

Online alışveriş konusunda tüketicilerin eskiden olduğu kadar şüpheci davranmaması, siber saldırganlar için motivasyon kaynağı yaratıyor. Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin benimsenmeye başlanması, bu alandaki yetersiz regülasyonlar ve kripto paraların takip edilmesinin neredeyse imkansız oluşu, bu alandaki risk faktörünü de artırıyor. Tüketiciler, önümüzdeki alışveriş döneminde de sahte alışveriş uygulamaları, mobil tehditler, sahte mikro siteler, hedefli kimlik avı gibi tehditlerle karşı karşıya olacaklar.

Sahte alışveriş uygulamaları ava çıktı

Mobil ödeme sistemlerinin ve buna bağlı olarak mobil alışverişin benimsenmesi, siber saldırganlara önemli bir manevra alanı yarattı. Kullanıcılar, önümüzdeki alışveriş döneminde bu uygulamaları kullanmadan önce, markaların kendi sitelerinde bu uygulamalarla ilgili bir açıklama ya da bağlantıyı arayabilirler. Bu noktada mobil tarayıcıların, alışveriş yapılmak istenen web sayfası üzerinde herhangi bir “resmi” mobil uygulama ile karşılaşması durumunda, bu uygulamaya geçiş yapmayı önerdiğini de hatırlatmakta fayda var.

Hediye temalı bağlantılara dikkat

Tüketicileri bu alışveriş döneminde de bekleyen dikkat çekici tehditler arasında hediye temalı bağlantılar da yer alıyor. Sahte mikro siteler, reklam banner’ları ve reklam amaçlı e-postalar üzerinde yer alan bağlantıları kullanmadan önce, bu bağlantının geldiği kaynağın doğruluğunu ve güvenilirliğini sorgulamaları gerekiyor. Siber saldırganlar bu içerikler içerisine gizledikleri zararlı yazılımlarla, kullanıcıların kritik bilgilerini ele geçirerek, bu verileri şantaj malzemesi olarak kullanabiliyorlar.

Abartılı indirim ve fırsatlara kanmayın

Siber saldırganların en çok tercih ettiği saldırı metotları arasında yer alan “indirim” ve “fırsat” kampanyaları, önümüzdeki alışveriş döneminde de devam edecek gibi görünüyor. Tüketicilerin, bu mesajları barındıran tekliflere şüpheyle yaklaşmaları ve gerekirse bu teklifleri markanın kendisine ait web sayfası üzerinden teyit etmeleri gerekiyor. Özellikle abartılmış indirime sahip kampanyalar ve ürünün gerçek fiyatının çok altında “fırsat” adı altında pazarlanması, tüketicilerin dikkat etmeleri gereken içerikler olarak öne çıkıyor.

Kritik verileri mutlaka yedekleyin

Olası zararlı yazılım sızıntılarına karşı kullanıcıların, sahip oldukları kritik verileri farklı ortamlarda yedeklemeleri büyük önem taşıyor. Saldırganların özellikle fidye elde edebilmek için yaptıkları bu tarz saldırılara karşı, tüketicilerin veri güvenliğine daha fazla dikkat etmelerinde fayda var.

Güvenilir web sayfalarını tercih edin

Tüketicilerin, özellikle alışveriş dönemlerinde dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biri de saldırı amaçlı yaratılan sayfalar ve buna bağlı mikro sayfalar. Tüketicilerin, alışveriş yapmak istedikleri sitenin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmeleri, ilerleyen süreçte yaşayabilecekleri sorunlara karşı büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra alışveriş için düşük bakiyeli sanal kredi kartı kullanarak, olası zararlarını en düşük seviyede tutabilirler.

Güncel ve gerçek zamanlı bir güvenlik çözümü kullanın

Gerçek zamanlı olarak güncellenen, çok katmanlı bir güvenlik yazılımı, kullanıcıları sahte web sayfalarına karşı uyarıp, olası tehditlerden koruyabilir. Mobil cihazları da koruyabilen güvenlik yazılımlarının tercih edilmesi, kullanıcıların her platformda güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamasına yardımcı olacak faktörler arasında yer alıyor.

Yardım Merkezi

Ücretsiz kablosuz ağlar başınıza bela olmasın

Gerekli önlemleri almadığınız takdirde ücretsiz bir kablosuz ağa bağlanmak başınıza çok büyük belalar açabilir. Bu yüzden ücretsiz kablosuz ağlara bağlanırken uyulması gereken çeşitli kurallar bulunuyor.

Tarih:

-

Kablosuz Ağ

Artık yaptığımız işlerin birçoğunu internet olmadan yapamıyoruz. Bankacılık işlemlerinden okul notlarına bakmaya, hastane randevusu almaya kadar hemen hemen her şeyi internet üzerinden yapıyoruz. Sosyal açıdan baktığımızda da birçok şeyden sosyal medya ya da çeşitli siteler üzerinden haberdar oluyoruz. Üzerine bir de dizi ve film seyretmek ya da online oyun oynamak eklendiğinde bir bakmışız ki internetsiz yapamıyoruz. Mobil internet kotası sınırlı olan birçok kişi gittiği restoranlarda, otellerde ve diğer yerlerde bulunan kablosuz ağları kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu, çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Gerekli güvenlik önlemlerini almaz ve bazı konulara dikkat etmezseniz bir anda çok kötü bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Çünkü bağlandığınız aynı kablosuz ağa bağlı bulunan kötü niyetli kişiler gönderip aldığınız verileri ele geçirebiliyor ya da cihazınıza kötü niyetli yazılımlar yükleyebiliyorlar. Başıma gelmez dememek ve aşağıda belirtilen uyarıları dikkate almak gerekiyor.

Bilmediğiniz bir kablosuz ağa bağlanırken uymanız gereken kurallar

  • Bağlanacağınız kablosuz ağ herhangi bir şifreyle korunmuyorsa çok zor bir durumda kalmadığınız sürece bu ağa bağlanmayın. Şifreyle korunan ağları tercih edin. Bankacılık ya da diğer önemli işlemleri yapacaksanız mobil internetinizi kullanmaya dikkat edin.
  •  Sizinle aynı ağa bağlı olan kötü niyetli kişiler bazı özel yazılımları kullanarak gönderip aldığınız verileri görebilirler. Bu yüzden veri hırsızlıklarına karşı önleminizi alın ve bu ağlara bağlıyken kişisel bilgilerinizi kullanmamaya çalışın. SSL ile korunmayan hiçbir sitede ne kişisel bilgi ne de parola girmeniz gereken formları doldurmayın. SSL girdiğiniz bilgileri şifreleyerek karşı tarafa gönderir, bu yüzden kötü niyetli kişilere karşı koruma sağlar. Bir sitenin SSL kullandığını başındaki HTTPS etiketinden anlayabilirsiniz.
  • Ücretsiz kablosuz ağlarda güvenliğiniz için VPN yani Sanal Özel Ağ kullanın. Sanal Özel Ağlar, ağ üzerinde güvenli bir tünel oluşturarak tüm trafiğinizin şifreli bir şekilde bu tünelden gidip gelmesini sağlar. Bu sayede verileriniz kötü niyetli kişilere karşı korunur. Ücretsiz kablosuz ağları çok sık kullanıyorsanız ücretli bir VPN hizmetini tercih etmenizde büyük fayda bulunur.
  • Cihazınızda diğer kullanıcıların erişimine izin verdiğiniz klasörler veya dosyalar varsa ücretsiz kablosuz ağa bağlanmadan önce hemen cihazınızın paylaşım özelliğini kapatın.
  • Cihazınızı virüs ve diğer saldırılara karşı korumak için her zaman güncel bir güvenlik çözümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

Evinizdeki kablosuz ağ saldırılara karşı yeterince korunaklı mı?

Leuven Üniversitesi’nden bir araştırmacı, geçtiğimiz haftalarda, tüm Wi-Fi bağlantılı cihazları saldırılara karşı savunmasız bırakan WPA2 kablosuz iletişim standardında kritik bir kusur keşfetmişti. Wi-Fi Alliance bir düzeltme yapana kadar riskin azaltılması için hangi adımların atılması gerektiğine bu yazımızda değiniyoruz.

Tarih:

-

Wi-Fi kapsamında bir saldırganın zayıf noktaları istismar ederek anahtar yükleme saldırıları (KRACK) gerçekleştirebileceği kısa süre önce doğrulanmıştı. Saldırılar, platform bağımsız olma özelliği taşıyor. Yani hiçbir işletim sistemi bu zafiyete bağışık değil ve teorik olarak tüm modern korumalı Wi-Fi ağlarına karşı kullanılabiliyor. Bu kusurdan istifade eden saldırılarla ilgili henüz bir haber gelmese de tedbirli olmakta her zaman fayda var.

Yaşanan sorunları çözmek için Wi-Fi Alliance bir plan hazırladı, ancak WPA2 tamamen düzeltilmeden önce biraz zaman alacak. Amerika Birleşik Devletleri Bilgisayar Acil Hazırlık Ekibi (CERT), haberlere yanıt olarak bir tavsiye yayımladı ve hatta bilinen tüm etkilenen donanım ve yazılımları listeledi. Wi-Fi ittifakı ve ürün sağlayıcıları yamalar üretmeye çalışırken biz de alabileceğimiz önlemleri gözden geçireceğiz:

Mevcut her güncelleme ve düzeltmeyi (yamayı) kurun

Satıcınız zaten bir düzeltme/yama dağıtmaya başlamışsa ilk olarak mutlaka onu kurun. Bu düzeltme kurulumu biraz zor gelebilir, ancak verilerinizi ve gizliliğinizi önemsiyorsanız yazılım yamalamayı ciddiye almalısınız. Tipik olarak yönlendirici yamaları basit bir şekilde satıcının web sitesi ziyaret edilerek ve yama yazılımı indirilerek elde ediliyor. Daha sonra bir web aracı aracılığıyla yönlendiriciye bağlanıp manuel olarak yamayı kuruyorsunuz.

AES şifrelemesini kullanın

Hem AES hem de TKIP, KRACK’e karşı savunmasızlar. Öte yandan, AES, paket enjeksiyonuna karşı savunmasız değil; bu nedenle de, AES ile (TKIP ile değil) şifrelediği sürece biraz da olsa rahatlıkla WPA2 kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yalnızca HTTPS ile korunan web sitelerini ziyaret edin ve/veya VPN kullanın

HTTPS kendi güvenlik katmanını kullandığından dolayı HTTPS ile güvenli hale getirilen her web sitesi (TLS) teorik olarak ziyaret edilmeye güvenlidir. Daha güvendi hissetmek için gelen ve giden internet trafiğini şifreleyen güvenilir bir VPN hizmeti de kullanabilirsiniz. HTTP siteleri, yalnızca KRACK nedeniyle değil, genel olarak güvenli değildir.

Mümkünse daha düşük riskli cihazları kullanın

KRACK ortaya çıktıktan yakın bir süre sonra, Wi-Fi üzerinden veri gönderen ve alan neredeyse her cihazın savunmasız olduğu doğrulandı. Ancak Vanhoef, OS 6.0 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran Android cihazların, WPA2’nin hatalı bir şekilde uygulanması nedeniyle en savunmasız durumda olan aygıtlar olduğunu söyledi. Belki de işler düzeltilinceye kadar bir Android cihazı kullanmamalıyız.

Elbette bu bir çare değil, ama Android’ten başka bir işletim sistemi kullanan başka bir aygıtınız varsa bir süre yerine onu kullanarak “daha güvenli” kalabilirsiniz.
Masa üstünde ise araştırmacılara göre işletim sistemleri arasında en çok Linux savunmasız. Bu yüzden elinizin altında Windows PC veya Mac gibi bir alternatif bulunuyorsa onları kullanmaya çalışın.

Umumi Wi-Fi kullanmaktan kaçının, evde ve işyerinde Ethernet kullanın

Herkese açık olan Wi-Fi ağlarının bu noktada en savunmasız ağlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca bu tür ağlara bağlanmamaya çalışın. Evde veya işyerinde, bilgisayarınız izin veriyorsa kablolu ağ kullanın. Bu yöntem çok konforlu gelmeyebilir ama bir Ethernet kablosuyla bilgisayar kullanmak çok daha güvenli olur.

Windows’u güncelleyin

Sayısız Windows PC kullanıcılarından biriyseniz, Microsoft’un 10 Ekim güncellemesi, Windows 10 bilgisayarları KRACK’e karşı koruyor. Redmond tabanlı yazılım üreticisi bunu Windows Central’a yaptığı bir açıklamada doğruladı:

“Microsoft, 10 Ekim’de güvenlik güncelleştirmelerini yayımladı ve Windows Update’i etkin olan ve güncelleştirmeleri kuran tüm kullanıcılar otomatik olarak koruma altına alınmış oluyor. Müşterileri korumak için mümkün olan en kısa sürede güncelledik, ancak sorumlu bir endüstri aktörü olarak, diğer sağlayıcılar gelişip güncelleme yapana kadar ifşadan kaçınacağız.”

Bilgisayarınızda otomatik güncelleme etkinleştirilmişse, sorun yok. Etkinleştirilmemişse, Windows Update aracılığıyla bu işi kendiniz yapmanız gerekecek. Bunu hemen yapmanızı öneririz.
(Windows güncellemesinin yalnızca Windows aygıtınızı potansiyel bir saldırıdan koruduğunu unutmayın. Diğer cihazlarınızın hala bir düzeltme eki ile veya yukarıda numaralandırılmış adımlarla güvence altına alınması gerekir)

Apple kullanıcıları ve diğerleri için

Apple basına yaptığı açıklamada, KRACK için bir yama içeren iOS, macOS, watchOS ve tvOS’un yeni sürümleri için beta testi aşamasında olduğunu doğruladı. Yine de, nihai/genel sürümlerin ne zaman yayınlanacağı üzerine bir haber çıkmadı. Apple genelde platformların beta işletim sistemlerini test etmek için en az iki ay harcıyor.

Google da, konunun farkında olduğunu ve yakında yamalar çıkaracağını doğruladı. Linux tedarikçileri de durumla ilgileniyor (duyduğumuza göre yamalar şimdiden dağıtılmaya başlamış).
Satıcıları güncellemeleri dağıtana kadar herkes yukarıda bahsettiğimiz genel ipuçlarıyla kendilerini korumak durumundalar.

Her zaman olduğu gibi, güvenilir bir AV çözümü çalıştırmak, korumayı daha da geliştirecektir. Bir bilgisayar korsanı KRACK saldırısını başarıyla gerçekleştirse bile, sizi kötü amaçlı veya sahte web sitelerine yönlendirmeye ya da sisteminizde zararlı bir dosya bırakmaya çalıştığında koruyacak güvenlik yazılımınız yanınızda olur.

Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

VPN kullanmak ne kadar güvenli?

Farklı amaçlar için VPN kullananların akıllarındaki sorulardan biri, bu sırada tehlikede olup olmadıkları. VPN’in ne şekilde güvenli olduğunu, yapılması gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Tarih:

-

VPN (sanal özel ağ), verilerinizin dinlenmesi ve araya girilmesi gibi belli hack türlerine karşı üst seviye koruma sağlar. Bu nedenle güvenlik arayışındaki biri için olmazsa olmazdır.

Bazı VPN protokollerinin (örn. OpenVPN) kırılması neredeyse imkânsızdır ama bazıları da (örn. PPTP) güvenlik açıkları taşıyabilir. Elbette VPN kullansanız bile Truva atı veya virüs gibi farklı yöntemlerle hack’lenebilisiniz. Bu yüzden iyi ve güncel bir antivirüs yazılımı kullanmanız da önemli.

Şunu da eklemek gerekiyor ki, kullandığınız VPN servisi güvenlik konusunda önemli bir etken. VPN hizmetini veren firmanın güvenilir, tanınmış, büyük bir şirket olması da elbette kriterler arasında bulundurulmanı.

Tanınmış şirketlerin, tanıtım amacıyla ücretsiz VPN hizmetleri bulunuyor. Bunlardan faydalanabilirsiniz ama belirtmemiz gerekir ki belirli kısıtlamalar (süre veya dosya kapasitesi vb.) söz konusu olacaktır. Düşük ücretler karşılığında yıllık VPN hizmeti almanız mümkün.

 

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR