Bizi takip edin

Gizlilik

Şirketlerin sizi evinizde gözetlemesine izin verir misiniz?

Kameralar her yerde. Salonumuzdaki televizyondaki, bilgisayarımızdaki, telefonumuzdaki kameralar örneğin… Hiç haberiniz yokken, uzakta birilerinin sizi izlemelerine aracı olduklarını düşünün. Kötü hissettiriyor değil mi?

Tarih:

-

Görevimiz Tehlike 5’teki bir ajan, internete bağlı tüm cihazların (telefon, güvenlik kamerası, bilgisayar vs.) kamerasına elindeki tabletle erişerek yüz tanıma sistemiyle, aradıkları kişiyi dünyanın herhangi bir yerinde tespit edebiliyordu. Teorik olarak mümkün görünse de, teknik olarak kullanımı pek mümkün değil zira milyarlarca kamerayı, belirlenmiş bir yüzü tespit edip bildirecek biçimde teyakkuzda tutmak, hesaplaması güç bir işlemci kapasitesi gerektirir.

Fakat şu da bir gerçek ki internete bağlı her cihaza dışarıdan izinli veya izinsiz bağlanmak mümkün. Bu cihazın kamerasını veya mikrofonu da erişen kişinin emrine amade olabilir. Bu durumda birilerinin telefon, bilgisayar veya güvenlik kameranızdan sizin gündelik hayatınızı en doğal haliyle izliyor ve kaydediyor olması gayet olası. Ben de pek çok kişi gibi bilgisayarımın kamerasını ve mikrofonunu sağlam bir bantla işlevsiz hale getirdim. Bunu hararetle tavsiye ederin. Fakat bu tedbir, telefonum için geçerli değil.

Hacker’ların, uzaktan ele geçirdikleri telefonun kamerasını açma ve görüntüyü elde etmiş olduğunu biliyoruz. Telefon kameranız çalıştığında ekranda görüntü yer alır değil mi? Bunu da çözmüşler. Açılan görüntü tam ekran yerine, kullanıcının göremeyeceği şekilde bir piksel içinde çıkıyor. Bu sayede biz telefonumuzda herhangi bir hareket fark etmeden, o sırada kameramız görüş açısında görüntülü ve sesli kayıt alabiliyor.

televizyon4

DAHA KÖTÜSÜ TELEVİZYON VE KONSOL KAMERASI

Google, Microsoft, Apple ve Verizon (Amerikalı bir telekom şirketi) gibi teknoloji devlerinin eş zamanlı olarak yatırım yaptığı bazı teknolojiler, ciddi tartışmalar ve komplo teorilerini beraberinde getirdi. Yeni dönemde şirketler evlerimizin içini ve baktığımız her yeri gözetleyecek konuma gelebilir.

Akıllı televizyonunuzun “açıl” dediğinizde açılması ve diğer tüm komutları sesle alması şüphesiz hayatımızı kolaylaştıracak. Sesin yanı sıra, hareketlerimizle de televizyonu ve bağlı cihazları yönetmek kulağa hoş geliyor değil mi? Apple’ın Apple TV ürününe Siri’yi eklemesi ve Microsoft’un da yeni Xbox’ın sesle yönetilecek olması gündemde. Bu durumda salonumuzdaki cihazların bizi “dinleyeceği” gerçeğini de kabul etmiş olacağız. Bir adım daha ötesine geçtiğimizde, hareketle kontrol için yerleştirilen kameraların bizi gözetleyeceğini de eklememiz gerekiyor.

Yeterince korkutucu gelmediyse, Amerikan iletişim devi Verizon’ın dijital video kaydedici ve dijital TV yayını alıcı gibi cihazlar için aldığı bir patente bakalım: Amaç, “iç mekân eylemlerini” tespit ederek izleyiciye uygun reklamlar yayımlamak. Bu nasıl olacak? Uydu alıcınızdaki bir kamera; sizi daima izleyerek yemek yeme, koltuğa uzanma, konuşma, temizlik yapma ve “diğer fiziksel aktiviteleri” takip edecek. Tespit edilen eylem buluta gönderilecek ve karşılığında o eyleme uygun reklamlarla karşılaşacaksınız. Bir sonraki aşamada bu teknoloji, odada dolaşan hayvanları ve hatta masada duran bir nesnenin markasını bile tespit edebilir. İşin bir de ahlaki yanı var ve etik tartışmalar doğuracak nitelikte. Örneğin, odada birisinin şiddete maruz kaldığını tespit eden cihaz, polise haber vermeli mi?

televizyon3

REKLAM GÖSTERİMİNDE FARKLI BİR YÖNTEM

Verizon’ın aldığı patentte örnek olarak hedeflenen reklam sistemleri ve metodları tartışma yaratacak türden. Metodlardan birinde, televizyondaki reklam arasını kullanıcının hareketlerini gözetleyerek belirlemek ve buna uygun reklamlar göstermek tarif ediliyor. Patentte, klasik reklam hedefleme sistemlerinin kullanıcının belirttiği bilgilere göre işlediği ve bu tekniğin yanlış sonuçlar sunabileceği söyleniyor. Bu klasik reklam hedefleme sisteminin izleyicilerin içeriğe verdiği tepkiyi algılayamadığı ve reklamın efektifliğini, kişiselliğini ve uyarlanabilirliğini engellediği söyleniyor. 
Patentin kapsamındaki “Algılama Ünitesi” (Detection Facility) ile Sunum Ünitesi (Presentation Facility) televizyondaki yayın sürerken, kullanıcının programa verdiği tepkiyi algılayacak. Tepki ile anlatılmak istenen, program yayındayken kullanıcının o anda ne yaptığı. Programı aktif olarak mı izliyor, başka bir iş yaparken bir yandan dinliyor mu, uyukluyor mu, aslında bilgisayar başında mı; tamamen ayırt edebilecek. Patentte yer alan “Tepki” kavramı, kullanıcının yemek yiyebileceği, egzersiz yapıyor olabileceği, gülüyor olabileceği, uyuyor olabileceği, kitap okuyor olabileceği gibi fiziksel aktiviteler olarak tanımlanıyor. 
Patentin içeriği şimdiden tartışmalı ve hizmete dönüşmesi çok daha büyük karşı koymalar doğuracak gibi görünüyor.

TÜKETİCİYİ TÜKETECEK BİR SİSTEM

Microsoft’un Xbox birimi tarafından gerçekleştirilen yeni bir patent başvurusu, bir süredir hakkında konuştukları yeni inovasyonun detaylarını içeriyor. Bu patent, büyük televizyon ve film stüdyoları arasında popülerleşebilir. Ancak muhtemelen Xbox kullanıcılarını pek de sevindirmeyecek.

“Kullanıcıyı İzleyerek İçerik Dağıtımını Düzenleme” başlığıyla sunulan patent başvurusu PlayStation Move ve Xbox 360 Kinect’te olduğu gibi kamera ve sensörler kullanarak odadaki insanları gözleyen, sayan ve bazı durumlarda televizyon, film ya da diğer içerikleri izleyenleri tanıyan bir sistemi temsil ediyor. Patent başvurusunda bu teknoloji “tüketici dedektörü” olarak tanıtılıyor.

televizyon1

Olası bir senaryoda sistem, TV programını ya da filmi odada kaç kişi izliyorsa ona göre fiyatlandırma yapıyor. Ya da kullanıcı sayısı lisansta belirtileni aşarsa kullanıcıdan ek ücret talep ediliyor. Sistem ayrıca izleyicilerin yaşını da dikkate alıyor, örneğin yetişkinler için oluşturulmuş içerikleri yalnızca yetişkin izleyicilere gösteriyor. Bu patent başvurusu yaş tayini sisteminin nasıl işleyeceğini açıklamasa da, Microsoft’un önceki sene yaptığı patent başvurusunda açıklanan bir sistem, çeşitli sensörler kullanarak vücut ölçüleri üzerinden yaş tahmini yapıyor.
Başvuruda bulunan ve bahsetmeye değer bir diğer izleme aracı da başa monte edilen, gözlüğe benzer bir aygıttı. Bunun bir VR başlığı olduğunu daha sonra öğrenmiş olduk. Üstelik bu işi Microsoft’tan önce ele alan markalar oldu.

KULLANMAK TERCİHE BAĞLI OLACAK

Son yıllarda ara ara gündeme gelen bu tip patentlerle ilgili ilk başvurular Nisan 2011’de gönderilmişti. Bu ve bunun gibi başvurular şirketin mühendis ve araştırmacılarının nelerle uğraştığının kanıtı olsa da Microsoft’un gerçekten de “tüketici dedektörü”nün Xbox’ın yeni neslinde ya da Kinect’te veya başka bir şeyde sunup sunmayacağını kesinleştirmiyor.

Teknolojiyi tanıtılsa bile kullanmaktan kaçınmanın sınırsız yolu var gibi duruyor; tabii ki teknoloji yaygınlaşıp, içerik üreticileri sistemin üzerine eğilmediği sürece. Ama kim bilir, belki bir gün maç izlemeye kaç kişi çağıracağınızın hesabını tutarsınız.

Elbette bu gibi patenlerin alınması ürünlerin hemen gerçek olacağı anlamına gelmiyor ama şimdiden bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Bu şirketler yok olmaya mahkûm değil. Bu teknolojiler bir gün gerçek olacak ve allanıp pullanarak bize sunulacaklar. Ne pahasına olursa olsun, böyle bir ürünü oturma odanıza sokar mısınız?

Gizlilik

Çin, vatandaşları gözetlemek için Skynet benzeri bir sistem kuruyor

Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler ve şimdiden başlanılan bazı uygulamalar Terminator filmine konu olan Skynet’in ileride gerçeğe dönüşeceği endişelerini artırıyor.

Tarih:

-

Skynet

Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler Terminator filmine konu olan Skynet’in ileride gerçeğe dönüşeceği korkusunu artırıyor. Bazı insanlar böyle bir sistemin insanlığı yok edeceğini düşünse de birçok insanın asıl endişesi insan hayatının gizliliğinin ortadan kalkması. Çin’in geçtiğimiz aylarda kurduğu gelişmiş izleme sistemi de bu korkuları haklı çıkarır gibi. Henüz robotlar olmasa da polislerin kullandıkları gelişmiş teknolojik cihazlar insanların kişisel gizliliğini tamamen ortadan kaldırmasa da büyük tehlikeye sokuyor.

Çin’in yeni başlattığı uygulamada polisler, taktıkları gözlükler sayesinde milyonlarca insanın kayıtlı olduğu veritabanından yüz tanıma teknolojisini kullanarak birçok bilgiye erişebiliyor. Sistem aynı zamanda polislerin plakaları da tarayabilmelerini mümkün kılıyor. Yani çalıntı bir araç gördüklerinde ya da aranan bir insan gördüklerinde gözlük uyarı veriyor ve polis harekete geçiyor. Ancak bu kadar kişinin yüzünün sistemde tanımlı olması ve gerekli gereksiz birçok bilgiye kolayca ulaşılabilmesi sorun oluşturuyor. Çünkü sisteme bir saldırı yapılarak bilgilerin ele geçirilmesi ya da bu bilgilerde değişiklik yapılması vatandaşlar açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Yani asıl sorun bunu polislerin kullanması değil, bir şekilde siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi. Sonuç olarak hiçbir sistem yüzde 100 güvenli değil ve bu bilgilerin çalınma riski her zaman var. Sistem henüz test aşamasında ancak yakın bir gelecekte tüm polisler tarafından aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

İnternette kimliğinizi belli etmeden dolaşın

İnternette kimliğinizi belli etmeden dolaşarak önünüze çıkabilecek hedefli reklamlardan ve bilgilerinizin başkalarının eline geçmesinden kaçınmak mümkün.

Tarih:

-

Gizlilik

İnternette gezinirken gizliliğinize önem vermek, hedefli reklamlardan kaçınmak ve diğer nedenlerden dolayı kimliğinizi belli etmeden dolaşmayı isteyebilirsiniz. Bir diğer neden ise herkese açık ağlara bağlı olduğunuzda birilerinin kolaylıkla internet trafiğinize kulak misafiri olması olabilir. Ya da kendinizle ilgili verilerin toplanmasını istemeyebilirsiniz. Her ne kadar eskisi kadar paylaştığımız bilgilere dikkat etmesek de (Facebook ve Twitter’da soy ağacı bilgilerini paylaşanlar dahi oldu) İnternette kimliğimizi belli etmeden dolaşmak mümkün.

Tarayıcınızın gizlilik özelliklerini kullanın

Chrome, FireFox, Safari ve Edge gibi çeşitli tarayıcıların gizli modları bulunuyor. Gizli modda çerezler saklanmıyor ve internet geçmişi tutulmuyor. Bu sayede belirli bir seviyede gizlilik sağlanmış oluyor. En azından bilgisayarınızın başına başka birinin geçmesine izin verdiğinizde ziyaret ettiğiniz siteleri gizleyebilmiş oluyorsunuz.

Sosyal medya kullanımı

Kimliğinizi belli etmeden gezinmenin en önemli kurallarından biri sosyal medya kullanımınıza dikkat etmek. Sosyal medyada attığınız her adım size reklam olarak geri dönüyor ya da bilgileriniz bir şekilde ticari amaçla kullanılmak üzere başkalarının eline geçiyor. Sosyal medyayı hiç kullanmamak diye bir şey günümüzde yok ama en azından paylaşılan bilgilere dikkat etmek gerekiyor.

Takip özelliği olmayan arama motorları kullanmak

Google ve Bing gibi popüler arama motorlarının haricinde kullanıcılarını takip etmeyen DuckDuckGo gibi arama motorları da var. Bu arama motorlarını kullanarak aramalarınızı kimliğiniz belli olmadan yapabilirsiniz. Böylelikle aradığınız kelimelerin sonradan önünüze reklam olarak çıkmasını bir nebze önleyebilirsiniz.

Ah bu e-postalar

Size gelen ve gönderdiğiniz e-posta mesajları insanlar tarafından okunmasa bile makineler tarafından okunuyor. Aldığınız ve gönderdiğiniz e-posta mesajlarındaki içerik takip ediliyor ve yine reklamlara maruz kalabiliyorsunuz. Protonmail gibi e-posta hizmetleri kullanarak bu takipten kurtulmak mümkün. Yine kullandığınız posta hizmetinin ayarlarından takibi yüzde 100 olmasa da önlemek mümkün.

Güvenli bir ağ kullanmak

İnternete bağlandıktan sonra daha fazla güvenlik elde etmek için güvenli ağları kullanabilirsiniz. Bu günlerde oldukça popüler olan VPN hizmetleri oldukça ucuzlamış durumda. Hele herkese açık olan kablosuz ağları kullanıyorsanız kesinlikle VPN kullanın. Aksi takdirde şifrelenmemiş ağ üzerinden gönderdiğiniz tüm içeriklere başkaları erişebilir. İnternette bulunan çeşitli uygulamalar kullanarak bu şifresiz trafiğe erişmek çok kolay. Hatta havaalanları, otogarlar, merkezi yerler gibi herkese açık ağlara kanca atmış birçok kötü niyetli kişi var.

Sonuç olarak internette tamamen kimliğiniz belli etmeden gezinmek biraz zor. Ama yukarıda anlatılan adımları uygularsanız büyük oranda izlerinizi gizleyebilirsiniz.

Geçmişi silmek

Şu ana kadar bıraktığınız izleri silmek istiyorsanız bunun için biraz değil bayağı uğraşmanız gerekiyor. Şu ana kadar açtığınız hesaplar, sağladığınız bilgiler bunları silmeniz lazım. Bu işi kolaylaştırmak için justdelete.me gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Kişisel gizliliğiniz ve güvenliğinize dikkat edin

Kişisel gizlilik ve güvenlik son yılların en çok konuşulan konularından biri haline geldi. İnsanlar kişisel dijital dünyada gizliliklerini korumak ve güvenliklerini sağlamak için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar.

Tarih:

-

Kişisel Gizlilik

Kişisel gizlilik ve güvenlik son yılların en çok konuşulan konularından biri haline geldi. İnsanlar kişisel dijital dünyada gizliliklerini korumak ve güvenliklerini sağlamak için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar. Örneğin bilgisayarınızın ya da dizüstü bilgisayarınızın kamerasını ve mikrofonunu kullanarak sizi izinsiz olarak kaydeden uygulamalara karşı birçok kişi (buna Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de dahil) kamerasını bantla kapatıyor. USB ve diğer portları sistem ayarlarından devredışı bırakan ya da bu bağlantı noktalarının kullanılmasını engelleyecek şekilde bant yapıştıran kullanıcılar da mevcut. Bunun en büyük nedeni ise kişisel gizlilik ve güvenliğe gerçekleştirilen saldırıların artması. Artık saldırganlar şan ve şöhrete bakmıyor, ön büyük odakları para.

Kişisel veriler mal ve hizmet gibi pazarlanıyor

Önümüzdeki bir diğer tehlike ise kurumlarla paylaştığımız bilgiler. Ne yazık ki bu bilgiler bazı firmalar tarafından satılabiliyor ya da saldırganlar tarafından yasadışı yollarla ele geçirilebiliyor. Örneğin sizi arayıp aldığınız hizmet şu tarihte bitecek bizden hizmet almak ister misiniz diye sorarlar. Siz de merak edersiniz sizin bu bilgileriniz rakip firma tarafından nasıl ele geçirilmiş. Bu yüzden kurumlarla paylaştığımız bilgilere dikkat etmemiz gerekiyor. Kısacası sahip olduğumuz bize ait olan bilgiler bir şekilde mal ve hizmet şeklinde pazarlanıyor.

Bir diğer tehlike de biraz önce belirttiğimiz gibi paylaşılan ya da paylaşılmayan koruma altında olması gereken verilerin siber saldırganlar tarafından çalınması. Örneğin geçtiğimiz yıllarda seçimlerde kullanılan veriler siber saldırganlar tarafından ele geçirilmiş, milyonlarca kişinin TC Kimlik numarası ve diğer bilgileri herkes tarafından kolayca ulaşılabilir hale gelmişti. Bu durumda yapabileceğimiz bir şey ne yazık ki yok, çünkü bunlar kontrolümüz dışında gelişiyor.

Ama kontrolünüz altında olabilecek nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz takdirde hemen yenisini çıkarmak gibi şeyleri yapmayı sakın ertelemeyin. Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi kimliklerin kopyalarını e-posta, Whatsapp, Telegram gibi uygulamalar üzerinden paylaşmayın. Her yere fotokopisini vermeyin. Verseniz de fotokopinin neden verildiğini yazmayı unutmayın. Yoksa başınıza hiç beklemediğiniz şeyler gelebilir. Bunun pek çok örneği var.

Sosyal medyaya çok dikkat edin

Son zamanlarda kişisel bilgilerin çalınmasında en önemli rolü çevremizle bir nevi sosyalleşmemizi sağlayan sosyal medya araçları oynuyor. Örneğin saldırganlar Facebook’ta uçak bileti kazandınız diyerek sizden kredi kartınıza kadar varan bilgiler almaya çalışabiliyor. Ya da yine sosyal medyadaki bilgileriniz ve kendilerinin başka yerlerden ele geçirdikleri bilgileri kullanarak sizi çok zor duruma düşürebiliyorlar. Örneğin sizin profilinizi taklit ederek kişileri ekliyor, oltaya düşen insanlardan borç para alabiliyor, kredi kartı bilgilerini alabiliyor ya da mobil ödeme yolu ile aldıkları bir alışverişi bu kişilerin üzerine yıkabiliyorlar. Bu yüzden sosyal medyada mümkün olduğunca az bilgi sağlamakta yarar var. Yurtdışına çıktıysanız ya da ailecek tatile gittiyseniz bunu tatilden döndükten sonra bildirin. Yoksa eve döndüğünüzde bomboş bir evle karşılaşabilirsiniz. Hele ki son günlerde çok rastladığımız soy ağacınız gibi hassas verileri kesinlikle sosyal medya üzerinden paylaşmayın. Bu sizi çok ama çok tehlikeli bir duruma sokabilir.

Kötü niyetli yazılımlara dikkat

Biraz önce de belirttiğimiz gibi son dönemde saldırganlar oldukça sofistike. Niyetlerine ulaşmak için aylarca bekleyebiliyorlar. Bilgisayarınızda yüklü olan bir yazılım vasıtasıyla sizinle ilgili çok ayrıntılı bilgi toplanıyor olabilir. Bu konularda paranoyak olmakta fayda var. Bu yüzden bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızda kapsamlı güvenlik yazılımları kullanın. Herkese açık kablosuz ağları kullanırken VPN kullanmaya dikkat edin.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR