Bizi takip edin

Teknoloji

Siber güvenlikte insan ve makine işbirliği

Güncel bir araştırmanın sonuçlarına göre, makine öğrenimi ile birlikte siber güvenlikte yeni bir dönem başladı.

Tarih:

-

Sanılanın aksine makine öğrenimi ile birlikte makineler insanların yerine geçmeyecek. Ancak insanlar çok daha güçlü, yaratıcı ve hızlı bir iş yapış biçimine kavuşacak. Siber güvenliğin geleceği de teknoloji ve insan iş birliğiyle yaratılacak.

451 Research adlı bağımsız araştırma şirketi, makine öğreniminin siber güvenlik dünyasına etkilerini ve insan-teknoloji iş birliğini araştıran bir rapor yayınladı. Rapor, internet bankacılığından sosyal medyaya pek çok alanda kullanılan makine öğreniminin siber güvenlik alanındaki kullanım yöntemlerine ve siber güvenliğin geleceğinde alacağı role odaklanıyor. Aynı zamanda makine öğreniminin yaygınlaşmasıyla birlikte insan kaynağına daha yaratıcı roller düşeceğini, teknoloji ile güçlendirilen ekiplerin siber saldırılara karşı çok daha güçlü bir konuma ulaşacağını ortaya koyuyor.

Tüm dünyada makine öğrenimi ve teknolojinin artan kullanımının istihdamı olumsuz etkileyeceğine dair bir kanı bulunuyor. Yapılan araştırma gösteriyor ki makine öğrenimi insan gücünün yerine geçmeyecek ancak insanların çok daha hızlı ve yaratıcı çalışmalara imza atmasını sağlayacak. Her gün binlerce tehditle baş etmek zorunda kalan siber güvenlik uzmanları makine öğrenimi sayesinde zamanını verimli bir şekilde yaratıcı işler için kullanabilecek. Teknolojinin gücünden yararlanan BT ekipleri, çok daha hızlı ve esnek bir siber güvenlik ağı inşa edecek. 

Araştırmanın sonuçlarına göre; makine öğrenimi güvenlik ekiplerinin çalışmalarını bir üst seviyeye taşırken aynı zamanda da insanların yaratıcı çözümlerine, iletişim kabiliyetlerine, yeni saldırı potansiyellerini tahmin etme becerilerine ihtiyaç duyuyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre;

  • Makine öğrenimi güvenlik ekiplerinin daha verimli olmasını ve daha iyi kararlar alabilmelerini sağlıyor. Siber güvenlik yöneticileri, güvenlik operasyonları uzmanlarının yeterli bilgiye ulaşabilmesi ve yaratıcılıklarının kritik bir önemi olduğunu biliyorlar. Makine öğrenimi ile hem insan kaynağının hem de güvenlik ürünlerinin en yüksek verimlilikle çalışması mümkün hale geliyor.
  • Güvenliği tehdit eden siber suçlular, sürekli olarak yeni teknikler geliştiriyor. Yaratıcı yeni taktiklerle karşılaşan güvenlik ekipleri, yeni saldırı metotlarına karşı makinelerin otomasyonlarına ihtiyaç duyuyorlar. Yaratıcı çözümler ve güvenlik ekibinin zekâsı ise saldırıya karşı alınan aksiyonun etkinliğini ve gücünü belirliyor.
  • Makine öğrenimi, algoritmaları besleyecek daha çok veriye ulaşabilmesi sayesinde daha kusursuz sonuçlar elde ediyor.
  • Bilgi teknolojisi birimleri, saldırıların savuşturulamadığı ender durumlarda, hataları analiz edebilmek için makinelerin gerekli verileri gruplayarak bir yerde toplamasına ihtiyaç duyuyor.
  • Sürdürülebilir güvenliği sağlayabilmek için insan ve makine iş birliğine gerek duyuluyor.

Teknoloji

Akıllı otomobiller için de siber güvenlik önemli

Geleceğin dünyasında olacakları çok uzun zamandır düşünülen akıllı otomobiller, günümüzde asfalta çıkmaya başladı. İşin içinde bağlantı ve akıllı sözcükleri varsa bilin ki güvenlik daha bir önemli hale geliyor. Akıllı otomobiller için de son teknoloji siber güvenlik çözümleri geliştirilmiş durumda. Bu çözümlerin kapsamına güç aktarım mekanizmaları ve motorlar, telematik ve bilgi-eğlence sistemleri de dahil.

Tarih:

-

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenmekte olan Tüketici Elektroniği Şovu (CES) kapsamında gösterilen son teknoloji çözümleri arasında, akıllı otomobiller için geliştirilen güvenlik uygulamalkarı dikkat çekiyor.

Renesas Electronics işbirliği ile geliştirilen siber güvenlik prototipi, Fortinet FortiOS güvenlik işlemleri sisteminin, Renesas’ın R-Car H3 çip-üzeri-sistemi ile entegre olarak; araçtaki ağ alanlarını, bulut tabanlı hizmetleri ve uygulamaları nasıl koruduğunu gösteriyor. Fortinet ve Renesas, CES’te internet ağına bağlı bir prototip arabada saldırı önleme sistemi (IPS) ihlali ve DDoS (Dağıtık Hizmet Dışı Bırakma Saldırıları) gibi deney amaçlı siber ihlaller gerçekleştirerek, saldırganların otomobil veya uygulamaları ele geçirmelerini önleyip, otomatik ve entegre güvenlik çözümünün ne kadar etkin olduğunu gösterdiler.

Akıllı taşıt teknolojisi ve güvenlik sisteminin temeli : Otomatik Güvenlik

2016 yılında akıllı araba sayısı 37 milyon iken 2025 yılına gelindiğinde bu rakamın 300 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak, akıllı araba teçhizatı ve destek hizmetleri gelirlerinin yılda 250 milyar doları geçmesi bekleniyor. Akıllı araba pazarını etkileyen kilit unsurların başında kendi kendine sürüş özelliğine duyulan talebin artması, veriye dayalı karar verme uygulamaları ve bağlanabilirlik çözümleri (akıllı telefon özellikleri, istendiğinde müzik, internet bağlantısı ve bilgi-eğlence uygulamaları) geliyor.

Akıllı arabalarda internet erişimi ve kablosuz yerel ağ (LAN) gibi özellikler bulunur. Bu özellikler sürücünün, hem aracın içinde hem de dışındayken internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşabilmesine de izin verir. Otomobil üreticilerinin uygun bir siber koruma sağlamaları ve tüketici güvenini koruyabilmeleri için, teknolojiyi tasarlarken ve hizmete alırken en büyük önceliği güvenliğe vermeleri gerekiyor. Güvenlik sistemlerinin iletişim standartlarını, cihazları ve ağları kapsaması gerekir. Ayrıca, aracın dışına da uzanabilmeli, yol ve trafik kontrol sistemleri gibi ulaşım ekosistemini de içine alarak görünürlük, karşılıklı etkileşim ve kontrol sağlamalıdır.

Akıllı arabalar, tek bir sistem içinde birçok farklı güvenlik çözümü gerektirir ve bu nedenle tehditlerin otomatik olarak kuşatılıp yok edilmesini sağlamak için güç aktarım mekanizmaları ve motorlar, telematik ve bilgi-eğlence sistemleri gibi kilit işlev alanlarının stratejik segmentasyonunu da yapabilmelidir. Bir diğer kilit gereklilik ise Fortinet’in FortiGuard Labs ürünü gibi gerçek zamanlı tehdit güncelleme sistemidir. FortiGuard Labs, en son açıkları ve tehdit bilgilerini araca iletip etkin ve otomatik koruma sağlıyor. Bu hizmet ayrıca, güvenlik yamalarını ve güncellemelerini zamanında almak ve olayları paylaşıp ilişkilendirmek için tekrar bir bulut ağına bağlanmayı da içeriyor.

CES’te Fortinet ve Renesas, R-Car H3 SoC üzerinde Fortinet Security Fabric teknolojisinin nasıl çalıştığını ve araçta güvenlik politikası yönetimi oluşturarak, güç aktarım mekanizmaları ve motorların, LTE modül, araçtan-araca iletişimi kablosuz erişim noktası, motor kontrol modülü gibi araçtaki iletişim alanlarının otomatik şifrelenmesini sağlıyor. Renesas R-Car H3’te bulunan çip-üzeri-güvenlik işlevlerinden destek alan Fortinet, alanlar arasındaki iletişimi emniyetli hale getiriyor, belli alanlar arasındaki erişimi kısıtlayarak potansiyel siber tehditleri en aza indirip kontrol altına alıyor. Deney amaçlı IPS ve DDoS siber saldırıları kullanılarak yapılan gösterilerde FortiOs’un, genel bir bulut hizmetinden araç-içi eğlence sistemine iletilen verileri otomatik olarak nasıl koruduğuna tanık olunabiliyor.

Okumaya Devam Et

Teknoloji

Yapay zeka e-ticarette dolandırıcılığı ortadan kaldırabilir mi?

Hem tüketici, hem de platform işletmeciler için e-ticaretteki temel güvensizlik sorunları son yıllarda azalmış olsa da varlığını sürdürüyor. Online alışverişte dolandırıcılığı önlemek için yeni umut yapay zeka.

Tarih:

-

Teknolojiye yapılan yatırımlarla birlikte yapay zekâ kavramını artık daha fazla duyuyoruz. Yapay zekâ, ödeme hizmetleri alanında da farklı bilim dallarının bir araya gelmesiyle birlikte gelişiyor. Bugün hâlâ insanlar tarafından gerçekleştirilen görevler, yeterli veri ve doğru algoritmalar otomatikleştirildiği zaman daha büyük ve karmaşık işlerin ölçeklenebilmesi mümkün oluyor. Veri büyüklüğü ve işlemlerin karmaşık olması nedeniyle elle yapılan görevler günler hatta aylarca sürebilirken, yapay zekâ teknolojisi ile saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge projesi olarak iyzico tarafından 2015’te başlatılan yapay zekâ çalışmaları hız kazandı. Yapay zekâ, e-ticaretin problemlerinden biri olan güvensizliği ortadan kaldıracak ve dolandırıcılığı önleyecek.

Proje kapsamında, Frauctive adı verilen bir teknoloji üzerine çalışılıyor. Frauctive, birçok yapay öğrenme metodunu kullanarak bir kişinin alışverişi kendi kredi kartıyla mı, yoksa çalıntı kartla mı yaptığını anlıyor. Her bir ödemenin yüzde kaç olasılıkla riskli olduğunu milisaniyeler içerisinde belirleyen Frauctive, satıcıları kötü niyetli alıcılardan koruyor.

Yasa dışı ürün satışlarını algılıyor

Geliştirilen bir başka yapay zekâ teknolojisi ile internetten alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, kötü niyetli satıcılardan korunuyor. Bu teknoloji resim işleme, doğal dil işleme ve yapay öğrenme yöntemlerini kullanarak internetten yapılan yasa dışı ürün satışlarını algılıyor ve her ürünün riskli olma olasılığını belirliyor.

 

Okumaya Devam Et

Teknoloji

Virüslerin popülerliği sona mı eriyor?

Bilgisayar kullanıcılarının, sistem yöneticilerinin, şirketlerin ve devletlerin baş belalarından biri olan bilgisayar virüsleri artık eskisi kadar popüler değil. Peki nasıl oldu da böyle bir sürece gelindi?

Tarih:

-

Aslında virüslerin popülerliği çoktan sona erdi bile. “Virüs” terimi, tanımı gayet açık bir kötü amaçlı yazılım (malware) türünü ifade ediyor ama nedense medyada çoğu zaman yanlış kullanılıyor.

Günümüzdeki kötü amaçlı yazılımların çok azını virüsler oluşturuyor diyebiliriz çünkü elimizde bu konuyla ilgili ikna edici biçimde sağlam veri bulunuyor.

Virüs, solucan, truva atı gibi kötü amaçlı yazılım türleri arasındaki farklar genellikle o yazılımın teknik olarak nasıl yayıldığına dayanıyor.

Bunları elbette herkes bilmeyebilir ama her zararlının virüs olmadığını bilmekte fayda var.

Günümüzdeki en popüler kötü amaçlı yazılım türüyse “fidyeci yazılımlar” (ransomware).

Bu yazılımlar dosyalarınızı şifreliyor ve verilerinizi geri vermek için sizden fidye talep ediyor.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR