Bizi takip edin

Haber

Nesnelerin interneti aygıtlarını ve firmaları hedef alan saldırılar hızla artıyor

Daha yeni yeni olgunlaşan bir teknoloji olduğundan nesnelerin interneti aygıtları saldırılara karşı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi aygıtlara karşı daha savunmasız.

Tarih:

-

Fidye Yazılımı

Buzdolabından otomobillere, kahve makinelerinden elektrik sayaçlarına kadar artık her şey internete bağlanır hale geldi. Daha yeni yeni olgunlaşan bir teknoloji olduğundan nesnelerin interneti aygıtları saldırılara karşı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi aygıtlara karşı daha savunmasız. Siber saldırganlar da bunun farkında ve bu aygıtlara yönelik saldırılarını yavaş yavaş artırıyorlar. Bir diğer tehdit ise firmalara karşı yapılan otomatik toplu saldırıların artması. Bir diğer önemli tehlike de fidye yazılımları. Fidye yazılımları hem son kullanıcıları hem de firmalar açısından büyük tehdit oluşturuyor.  Fortinet’in hazırladığı Tehdit Görünümü Raporu da bu tespitleri doğruluyor.

Rapor, önceki çeyrek dönemde firma başına saldırı sayısının arttığını gösteriyor. Buna ek olarak sayıları giderek yükselen, ileri düzey ve otomatik toplu (swarm) saldırılar kurumların kullanıcılarını, uygulamalarını ve cihazlarını korumalarını gittikçe daha güç bir hale getiriyor. Raporda öne çıkan bulgulardan bazıları şöyle:

 Toplu siber saldırıların hacmi, çeşitliliği ve hızı artırıyor

Kurumları hedef alan saldırıların gelişmişlik düzeyi daha önce eşi görülmemiş bir hızda yükseliyor. Dijital dönüşüm yalnızca iş dünyasını yeniden şekillendirmiyor, siber suçlular da bu dönüşümden payını alıp yeni ortamlar sayesinde saldırı alanlarını artırıyor, yepyeni saldırı avantajları kazanıyorlar.  Şimdi de toplu saldırı benzeri yeni bir yetenek kazanarak, aynı anda birden fazla zayıf alana, cihaza ve erişim noktasına karşı saldırıya geçebiliyorlar. Hızla değişen tehdit ortamı ve yeni türlerin bir araya gelmesi, kurumların verdiği mücadeleyi her geçen gün daha da güçleştiriyor.

Benzersiz Hacim: Firma başına saptanan ortalama 274 istismar, önceki çeyreğe göre yüzde 82 gibi anlamlı bir artışa işaret ediyor. Zararlı yazılı ailelerinin sayısı yüzde 25, özgün türlerin sayısı ise yüzde 19 arttı. Bu veriler sadece hacmin arttığını değil, zararlı yazılımların evrim geçirdiğini de gösteriyor. Buna ek olarak, HTTPS ve SSL kullanan şifreli trafik de toplam ağ trafiği içerisinde ortalama yüzde 60 oranında büyüdü.  Şifreleme elbette çekirdek, bulut veya son uç ortamlarında hareket eden verilerin korunmasına yardımcı oluyor ama aynı zamanda geleneksel güvenlik çözümleri için de gerçekten birçok güçlük yaratıyor.

 IoT Saldırı Yoğunluğu: Saptanan yirmi saldırının üçü Nesnelerin İnternetini hedef alıyor; WiFi kameralar gibi cihazlara karşı istismarlar ise dört kat arttı. Bu saptamaların hiçbiri bilinen zayıflıklarla ilgili değil ki bu durum Nesnelerin İnterneti cihazlarına yönelik olarak ciddi bir problem yaratıyor. Ayrıca, tek bir zayıflığı istismar etmeye odaklı eski saldırıların tersine, Reaper ve Hajime gibi yeni IoT botnetleri aynı anda birden fazla zayıflığı hedef alabiliyor. Bu çok vektörlü yaklaşımla mücadele daha da zor. Reaper’ın esnek çerçevesi; Nesnelerin İnternetine yapılan eski saldırılar gibi statik ve önceden programlanmış olmadığını gösteriyor; Reaper’ın kodu, hızlı toplu saldırılar yapacak şekilde kolayca güncellenebiliyor ve eskisinden de daha büyük zararlar verebiliyor. Toplu saldırı yeteneklerini göstermek için, Reaper’la ilgili saldırı hacminin birkaç gün içinde 50 binden 2,7 milyona çıktığını (daha sonra normale dönse de) söyleyebiliriz.

 • Fidye Yazılım hala yaygın: Zararlı yazılım çeşitleri listesinin ilk sıralarında birçok fidye yazılım bulunuyor. Listede ilk sırayı alan ve en yaygın zararlı yazılım olan Locky’yi, Globelmposter takip ediyor. Bu arada Locky’nin yeni bir türevi çıktı; fidye istemeden önce kurbanları spam ile kandırıyor. Buna ek olarak, darknette eskiden sadece Bitcoin kabul edilirken, bu durum değişti; artık Monero da kabul ediliyor.
 • Kripto Para Madenciliği Yükselişte: Kripto madenciliğine yönelik zararlı yazılımlar, Bitcoin’in değişen değerine paralel olarak artmış bulunuyor. Siber suçlular dijital para birimlerinin büyümesini dikkatle izliyor ve cryptojacking diye anılan bir hile kullanarak, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarlarda CPU kaynaklarından faydalanarak kripto para madenciliği yapıyorlar. Cryptojacking, web tarayıcısına bir program yüklenerek yapılıyor; bilgisayara yüklenen ve depolanan bir şey olmuyor.
 • İleri Düzey Endüstriyel Zararlı Yazılımlar: Endüstriyel kontrol sistemleri (ICS) ve güvenlik araç sistemlerine (SIS) karşı saldırıların grafiği yükselirken, eskiden pek de sık karşılaşılmayan bu saldırıların artık radarda daha çok görüleceği anlaşılıyor. Bunlara verilebilecek örneklerden biri Triton kod adını alan bir saldırı türü. İleri düzey bir yapıya sahip olan bu saldırı, zararlı yazılımın üzerine işe yaramaz veriler yazıp altındaki yok ederek izlerini kaybettiriyor ve adli incelemeden kaçabiliyor. Bu platformlar hayati önem taşıyan altyapıları etkilediği için, tehdit aktörlerinin iştahını açıyor. Başarılı saldırılar çok ciddi hasarlar bırakabiliyor.
 • Saldırı Çeşitliliği: Steganografi, görseller içine gömülü zararlı kodlarla yapılan bir saldırı. Son yıllarda çok ön planda olmayan bir saldırı türüydü ama şimdi yoğunluğunu artırmış durumda. Sundown saldırı kiti bilgileri çalmak için stenografiyi kullanıyor ve kısa bir süredir ortalarda olmasına karşın, kurumlar Sundown’ı diğer saldırı kitlerinden daha fazla rapor ediyor. Bu arada bunun birçok fidye yazılım türevi de çıktığı görülüyor.

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz, “Küresel ekonomide gerçekleşen dijital dönüşüm ile siber tehditlerin hacmi, karmaşıklığı ve çeşitliliği de hızla artmaya devam ediyor. Siber suçlular da aynı dönüşümü yaşadıkları için onlar da ileri düzey araçlarla çalışıyor ve her geçen gün daha da cesur saldırılarda bulunuyorlar. Acı gerçek şu ki, geleneksel güvenlik stratejileri ve mimarileri, dijitale bağımlı kurumlar için artık yeterli değil. Dijital dönüşüm çabalarını yansıtan bir güvenlik dönüşümü artık inanılmaz bir şekilde acil ve şart. Geçmişte münferit vakalar için işe yarayan çözümler artık geçerli değil. Ürün bazlı ve statik savunmalar artık yerini hızlı ve ölçeklenebilir, entegre ve otomatik çözümlere bırakmalı” diyor.

Haber

Yetersiz şifreler siber saldırganlara davetiye çıkarıyor

Tarih:

-

Şifre

Birçok kişi farkında olmadan zayıfı şifre kullanıyor. Bunun en büyük nedeni ise güvenli olarak tanımlanan şifrelerin karmaşık ve uzun olması. Bu şifreleri hatırlanmaları zor olduğundan birçok kullanıcı rahatsızlık duyuyor. Ancak zayıf şifreler özellikle kurumlar için çok büyük bir risk oluşturuyor.

One Identity, geçtiğimiz aylarda dünya genelinde 900 IT güvenlik uzmanının bakış açılarını vurgulayan bir raporla hesap yönetimi prosedürlerine ışık tuttu. TechRepublic’in analizine göre, 10 güvenlik uzmanından 9’u, ayrıcalıklı şifreleri yönetmede sorun yaşıyor. WatchGuard, şirketleri ayrıcalıklı hesaplarını korumaları ve veri ihlal risklerini en aza indirmeleri için şifre kullanımları konusunda uyarıyor.

 One Identity’nin, dünya genelinde 900 IT güvenlik uzmanı ile gerçekleştirdiği araştırma, katılımcıların yaklaşık yüzde 20’sinin kimlik bilgilerini takip etmek için hala kağıt tabanlı kayıt defteri kullandığını gözler önüne seriyor. Üstelik, araştırmada katılımcıların yüzde 40’ı varsayılan yönetici şifrelerini güncellemeyi istemediklerini belirtiyor. Korsanlar için, zayıf veya varsayılan şifreleri olan ayrıcalıklı hesaplar değerli verilere erişmek için altın biletlerdir. Nitekim Forrester’a göre, tüm ihlallerin yüzde 80’i ayrıcalıklı kimlik bilgileri içeriyor.

Şifre seçerken nelere dikkat etmeli

Peki, kurumlar ayrıcalıklı hesaplarını korumak ve veri ihlali risklerini en aza indirmek için ne yapmalı? Uzmanların şirketlere 5 önemli tavsiyesi şöyle:

 • Her zaman varsayılan şifreleri değiştirin.
 • Sahip olduğunuz her hesap için benzersiz, karmaşık ve uzun bir şifre kullanın.
 • Hesaplarınız için güvenlik sorularını güncelleyin.
 • Hesaplarınız için iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayın.
 • Bir şifre yöneticisi edinmeyi göz önünde bulundurun.
Okumaya Devam Et

Haber

Kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlara karşı önlem alın

Çeşitli yollarla kontrolü ele geçirilen sunucuların, bilgisayarların, mobil telefonların ve diğer akıllı cihazların, kullanıcının bilgisi ve isteği dışında kripto para madenciliğinde kullanan zararlı yazılımlara karşı önleminizi alın.

Tarih:

-

Cryptojacking

Kripto paraların değerlenmesi siber saldırganların yeni gelir kaynaklarından biri haline geldi. Çoğu kişinin en çok bildiği kripto para Bitcoin olsa da şu anda yüzlerce kripto para piyasalarda işlem görüyor. Dünyada birçok kişi bu kripto paraları üretmek için uğraşıyor. Bu iş için özel olarak üretilmiş cihazlar, ekran kartları milyonlarca cihaz kripto para üretimi için kullanılıyor. Kripto para üretilirken havuzlar kullanılıyor. Bu havuzlara akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar birçok cihaz dahil olabiliyor. Bu da siber saldırganların kurbanların cihazlarına kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlar yükleyip para kazanabilmelerini mümkün kılıyor. Kısa yoldan para kazanmayı amaçlayan siber saldırganlar son dönemde bu yöntemi çok fazla kullanmaya başladı ve buna “Cryptojacking” adı veriliyor.

Cryptojacking, çeşitli yollarla kontrolü ele geçirilen sunucuların, bilgisayarların, mobil telefonların ve diğer akıllı cihazların, kullanıcının bilgisi ve isteği dışında kripto para madenciliğinde kullanılması anlamına geliyor. Bir şekilde zararlı kodları sistemlere sızdırmayı başaran saldırganlar binlerce, hatta milyonlarca cihazı ele geçirerek hepsini kendileri için kripto para üreten bir süper bilgisayar ağına, durmaksızın çalışan kripto kölelere dönüştürüyor. Böylece hiçbir yatırım yapmadan, üstelik başkalarının elektriğini ve işlem gücünü kullanarak servet peşinde koşuyor.

Kişiye özel yazılımlar dahi var

Saldırganların bunun için kullandığı pek çok yöntem mevcut. Açığı bulunan sistemlere doğrudan müdahale etmek, JavaScript yardımıyla tarayıcı üzerinden web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına kripto madencilik yazılımı yerleştirmek ve ele geçirilen Wi-Fi erişim noktalarına bağlanan cihazlara kripto yazılım enjekte etmek en sık kullanılan yöntemler arasında. Sırf bu işi kolaylaştırmak için hazırlanmış, kişiye göre özelleştirilebilen açık kaynaklı yazılımlar bile var.

Tüm siber saldırılarda olduğu gibi, cryptojacking saldırılarının da kişi ve kurumlara verdiği doğrudan ve dolaylı zararlar var. Böyle bir saldırının kurbanı olmanız, aşağıdaki risklerle karşı karşıya olduğunuz anlamına geliyor:

 • İtibar Riski – Acaba saldırganlar bu sırada sistem başka zararlı yazılımlar da sızdırmış olabilir mi?
 • Regülasyon Riski – Saldırıyı keşfettikten sonra nereye raporlamalı, hangi adımları izlemelisiniz?
 • Kaynak Riski – Söz konusu saldırı size ne kadar ek enerji ve kaynak kullanımına mal oldu?
 • Fırsat Riski – Sistemlerinizden çalınan kaynaklar nedeniyle hizmetleriniz aksamış olabilir mi?
 • Arıza Riski – Bazı cryptojacking saldırıları cihazlarınızın işlem kapasitelerini uzun süre en üst seviyede kullanmaktan çekinmez. Bu da cihazlarda pilin hızlı tükenmesine, aşırı ısınmaya, hatta fiziksel hasara ve arızaya neden olabilir.

Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Günümüzde hiçbir kurum bu riskleri göz ardı etme lüksüne sahip değil. Sophos korunmak için çok katmanlı bir güvenlik stratejisi izlenmesini öneriyor ve Cryptojacking saldırılarına karşı koymak isteyenler için tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

 • Ağ geçidi ve uç nokta üzerinden JavaScript madenciliği yapan siteleri engelleyin.
 • Saldırı zincirinde yer alan tüm cryptojacking yazılımlarını tespit edin ve durdurun.
 • Benzer amaç taşıyan yazılımların ağınızda çalışmasını önlemek için gereken kuralları oluşturun.
 • Riski azaltmak için özellikle mobil cihazlarınızı güncellemeyi ihmal etmeyin.
 • Personelinizi bu tarz saldırılar konusunda bilinçlendirin.
 • Güvenli şifre politikası izleyin.
 • Ağda yavaşlama, enerji giderlerindeki beklenmedik artış ve işlemcilerin aşırı kullanımı gibi belirtileri kontrol edin.
 • Kanıtlanmış güvenlik çözümlerinden yardım alın.
Okumaya Devam Et

Haber

Güvenlik amaçlı kullanılan kameralar güvenlik riski haline gelebiliyor

Kaspersky Lab araştırmacıları, bebek monitörleri veya ev ve ofis güvenliği için sıkça kullanılan popüler akıllı kameralarda çok sayıda açık keşfetti.

Tarih:

-

Kamera

Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte kameralar birçok işlevsellik sunan gelişmiş aygıtlar haline geldi. Bebeklerin takibinden eve izinsiz girişlerin kontrolüne kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Dışarıdayken internete bağlı kameralar üzerinden evi veya ofisi uzaktan izleyebiliyorsunuz. Ancak güvenlik için kullanılan bu kameralar bir anda güvenlik riski haline gelebiliyor.

Çeşitli araştırıcıların önceden yaptığı bazı analizler, akıllı kameraların genellikle çeşitli düzeylerde değişen güvenlik açıkları barındırdığını ortaya koymuştu. Ancak, Kaspersky Lab uzmanlarının son yaptığı araştırma sıra dışı bir durumu ortaya çıkardı. Yalnızca tek bir kameranın değil, tüm bir akıllı kamera serisinin ciddi saldırılara açık olduğu tespit edildi. Bu açıklar, kullanıcıların kameralara kendi cihazlarından erişebilmelerini sağlayan bulut sisteminin zayıf tasarımından kaynaklanıyor.

Saldırganlar bu açıklardan faydalanarak şunları gerçekleştirebiliyorlar:

 • Açıkların bulunduğu bulut servisine bağlı tüm kameraların görüntü ve ses akışlarına erişmek.
 • Uzaktan kameranın yönetici yetkilerine erişerek daha sonra yerel ve harici ağlardaki başka cihazlara yapılacak saldırılar için bir başlangıç noktası olarak kullanmak.
 • Kameralarda istedikleri zararlı kodları çalıştırmak.
 • Kullanıcılara bildirim göndermek için kullanılan sosyal ağ hesapları ve bilgileri gibi kişisel verileri çalmak.
 • Kameraları tamamen kullanılamaz hale getirmek.

Açıklarla ilgili üreticilere bilgi veriliyor

Araştırmacılar yaptıkları keşfin ardından açıkları, etkilenen kameraların üreticisi olan Hanwha Techwin’e bu açıkları bildirdiler. Üretici firma bazı açıkların kapatıldığını, kalanların ise çok yakında tamamen kapanacağını açıkladı.

Tüm bu saldırılar, kameraların bulut servisiyle güvensiz ve müdahaleye açık bir şekilde etkileşime geçmesi sayesinde gerçekleştirilebiliyordu. Uzmanlar ayrıca bulut sisteminin de dışarıdan müdahaleye açık bir yapıya sahip olduğunu keşfettiler.

Bu tür saldırılar yalnızca, saldırganlar kameranın seri numarasını biliyorsa gerçekleştirilebiliyorlar. Ancak, seri numaralarının oluşturulma şekli basit kaba kuvvet saldırılarıyla kolayca bulunabiliyor. Kamera kayıt sisteminde kaba kuvvet koruması bulunmuyor.

Uzmanlar araştırma süresince, çalışan yaklaşık 2000 kamera belirlediler. Ancak bu kameralar yalnızca kendi IP adresine sahip olan ve doğrudan internet üzerinden ulaşılabilen kameralardı. Yönlendirici ve güvenlik duvarlarının arkasındaki kameraların gerçek sayısı çok daha fazla olabilir.

Gizli işlevler de tespit edildi

Bunlara ek olarak, araştırmacılar ürünlerin son testlerini gerçekleştirirken üreticinin kullanmış olabileceği ve kullanıcılara belirtilmeyen bir işlev de tespit ettiler. Ancak bu gizli işlev, siber suçluların istedikleri kameraya yanlış sinyal göndermelerine veya gönderilen bir komutu değiştirmelerine olanak sağlıyordu. Ayrıca bu özelliğin de saldırılara açık olduğu belirlendi. Ara bellek aşımı yönetimiyle faydalanılabilecek bu açık kameranın kapanmasına yol açabiliyor. Kamera markası bu sorunu düzeltti ve özelliği de kaldırdı.

“Günümüzün IoT cihazlarının güvenliği ile ilgili sorun; hem müşterilerin hem de markaların cihazı kendi ağlarına ekleyip bir router yardımıyla internetten ayrı tutmanın çoğu güvenlik problemini ortadan kaldıracağını veya en azından mevcut sorunların etkisini önemli ölçüde azaltacağını düşünmesi. Birçok durum için bu doğru bir yaklaşım. Saldırganlar hedefledikleri bir ağdaki cihazların güvenlik açıklarından faydalanmadan önce router’a erişmek zorundalar. Ancak, yaptığımız araştırma gösteriyor ki bunu yapmaya gerek bile kalmayabilir. İncelediğimiz kameraların dış dünyayla tek bağlantısı bulut servisiydi ve bu servis de açıklarla doluydu.” diyen Kaspersky Lab ICS CERT Açık Araştırma Grubu Lideri Vladimir Daschenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zararlı yazılımlar ve botnetler gibi saldırı vektörlerinin yanı sıra kameraların madencilik için de kullanılabileceğini keşfettik. Madencilik, şirketlerin en çok karşılaştıkları güvenlik tehditlerinden biri olmaya başlarken, IoT madenciliği de IoT cihazlarının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan yeni bir eğilim haline geldi ve bu eğilim artmaya devam edecek.”

Uzmanlar kendinizi koruma altına almanız için şunları tavsiye ediyor:

 • Varsayılan parolaları her zaman değiştirin. Karmaşık bir parola belirleyin ve parolalarınızı düzenli bir şeklide güncelleyin.
 • Ev ve ofis için yeni bir akıllı cihaz satın almadan önce bağlantılı cihazların güvenlik sorunlarına dikkat edin. Keşfedilen ve kapatılan açıklarla ilgili bilgiler genellikle internette kolaylıkla bulunabilir.
Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR