Bizi takip edin

Bankacılık

Kişisel verileri kaydeden şirketlere “sicil ücreti” cezası

Kişisel gizlilik adına önemli adım! Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, kişisel verileri kaydedenlerden 102 TL’lik “Sicil Ücreti” alınacak.

Tarih:

-

Torba yasada bulunan “Sicil Ücreti” ile 80 milyonun kişisel bilgisini işlemek isteyen şirketlerden alınacak olan toplam tutar 180 milyon TL’yi bulabilecek. Peki hangi verilerimiz toplanıyor? Vatandaş ve tüketici olarak haklarımız neler?

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, kişisel verileri kaydedenlerden 102 TL’lik “Sicil Ücreti” alınacak. Torba yasa Meclis’ten geçerse, Türkiye genelinde kim veri işliyorsa bu ücreti, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bu yılın başında kurulan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na (KVKK) ödeyecek.

Kurul, bu ücreti artırmaya ve düşürmeye yetkili olacak. Komisyon yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu ücret, 400 bin işletmeyi ilgilendiriyor. Ancak resmi verilere göre yaklaşık 1.7 milyon şirket (ayrıca yeni kurulacaklar), bu kapsamda değerlendirilecek. Dolayısıyla kişisel verileri arşivleyen bu işletmelerden toplam 180 milyon TL’lik bir ücret tahsil edilecek. Aslında yaklaşık 1.5 yıldır hayatımızda olsa da çoğu tüketici Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndan habersiz. Yasa neleri getirdi? Verilerimizi kimler, nasıl işliyor? Şikayetler nereye nasıl yapılmalı? Gibi soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Bu verileri kimler topluyor?

Yasa, kişisel verileri arşivleyen tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Banka ve sigorta şirketleri, mağazalar, e-ticaret siteleri, hastaneler ve hatta Türkiye’deki kullanıcıların verilerini işleyen Google, Facebook ve Apple gibi yabancı şirketler bile yasadaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Her ne kadar asıl olarak bu şirketler müşterilerinin verilerini toplayıp, arşivlese de, aslında yasa kişisel veri işleyen tüm şirketleri kapsıyor. Dolayısıyla bakkalların bile veresiye defterlerinde yer alan kişisel bilgileri, yasal düzenleme kapsamında tutması gerekiyor.

Hangi veriler kapsama dahil?

Yasaya göre kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi kapsıyor. Bunlar isim soy isimden, adres ve telefon bilgilerine; doğum tarihi ve yerinden, cinsiyetinize mezun olduğunuz okuldan, tuttuğunuz takıma, özgeçmişinizden resim, görüntü ve ses kayıtları ile genetik bilgilerinize kadar tüketicilerin çoğu bilgisini içeriyor. Kişilerin ‘açık rızası’ olmaksızın bu verilerin toplanması, işlenmesi, üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılması yasak.

Haklarınız neler?

Düzenleme kapsamında kişisel verilerinizi topladığını veya kullandığını bildiğiniz ya da düşündüğünüz kişi ya da kurumlara karşı şu haklarınız bulunuyor: Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, verilerinizin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, yurtiçinde veya yurtdışında kişisel verilerinizin aktarıldığı kişileri bilme, yanlış veya eksik işlenen kişisel verilerinizin düzeltilmesini isteme, işlenebilme şartları ortadan kalkan kişisel verilerinizin silinmesini veya yok edilmesini isteme…

Nasıl bir cezaya tabi?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, uyum açısından sadece 7 Nisan 2016 tarihinden önce işlenmiş olan kişisel veriler için bir istisna getiriyor. Bu verilerin işlenme süreçlerinin de 7 Nisan 2018’e kadar sürecek bir uyum dönemi içinde uygun hale getirilmesi bekleniyor. Yasaya göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlere, 5 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar çıkabilen idari yaptırımlar ile 1 yıldan 4 yıla kadar çıkabilen cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Nasıl şikayet edilir?

Kişisel verilerinizin yasaya aykırı olarak işlendiğini düşünüyorsanız, bu konuda yazılı şikâyet başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu başvuru veri işleyen kuruluşa yazılı olarak yapılıyor. Veri sorumlusu başvurunuza en geç 30 gün içinde cevap vermek zorunda. Başvurunun reddedilmesi veya cevap verilmemesi halinde ise ilgili kişi, veri sorumlusunun cevabını öğrendiği tarihten itibaren 30 ve ilk başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde KVKK’ya doğrudan şikâyette bulunabiliyor.

Kişisel verileriniz kaç dolar değerinde?

Kaspersky Lab’ın Londra’da açtığı ve geçerli tek para biriminin “Data Dollar” (kişisel verilere dayalı dolar) olduğu dükkândaki ürünleri almak isteyen müşteriler, karşılığında kendi kişisel fotoğraf ve videolarını veriyor, ödemeleri kişisel verileri ile yapıyor.

Bankacılık

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

Tarih:

-

SWIFT

Hem Türkiye’deki hem de dünyadaki bankalar, yüksek güvenlik önlemleriyle kendilerini ve müşterilerini güvende tutmayı amaçlıyor. Ancak güvenlik düzeyleri ne kadar yüksek olursa olsun bu saldırganları durdurmuyor. Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor. Siber saldırganlar bankacılık sektörüne saldırmak için sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. ESET, geçtiğimiz aylarda meydana gelen ve bankacılık sistemini hedef alan bazı önemli saldırılara dikkat çekiyor.

Saldırganlar SWIFT sistemini hedef aldı

Rus Merkez Bankası, geçen yıl bir Rus bankasının SWIFT adı verilen uluslararası ödeme sistemine yapılan saldırı sonucunda bilgisayar korsanlarının 6 milyon Amerikan doları çaldığını duyurdu. Kimliği belirlenemeyen bilgisayar korsanlarının, fonları kendi hesaplarına aktarmak için SWIFT’i kullanmadan önce bir çalışanın iş bilgisayarını ele geçirdikleri düşünülüyor.

Hindistan’daki haber kanalları ise, bilgisayar korsanlarının ülkedeki Şehir Birliği Bankası’nın (City Union Bank) sistemlerini ihlal ettiğini ve paranın yönlendirilmesi için SWIFT kullanarak yaklaşık 2 milyon doları çalmaya çalıştığı haberlerini verdi. Hasarın kapsamı bu noktada tamamen net değil, ancak yasa dışı olarak yurt dışına gönderilmeye çalışılan üç transferden en az ikisinin bazı aşamalarda engellendiği görülüyor.

İki soygun, her gün bankalar arasında trilyonlarca dolarlık transfer gerçekleştirilmesine aracılık eden SWIFT’i kullanan bir dizi hırsızlığın en sonuncusu. Ayrıca, son birkaç yıldır Rusya ve Hindistan’daki siber soygun listesine eklemeler de var. Aralık 2017’de, korsanların sahte SWIFT işlemleri yoluyla Rus Devlet Bankası Globex’ten 1 milyon dolar hortumlama girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Ancak soygun büyük oranda engellendi ve yalnızca 100 bin doların çalındığına inanılıyor. Bu arada 2016 yılında Rus Merkez Bankası ve ticari bankalardaki hesaplarda toplam 31 milyon dolarlık hırsızlık meydana geldi.

Örnekler artıyor

Bu arada, Union Bank of India’daki bir yetkili, Temmuz 2016’da, güvenlik ihlalinden sonra bankadan kaçırılan 171 milyon dolarlık miktarı geri almak için tam zamanında harekete geçti. Bu saldırının, Şubat 2016’dan itibaren özellikle cılız bir banka siber soygununu anımsattığı söyleniyor ki, bilgisayar korsanlarının bu saldırıda Bangladeş Merkez Bankası’nın New York Federal Bankası’ndaki hesabından 81 milyon dolar çaldıkları öğrenildi.

Bangladeş Bankası’nın bilgisayar sistemlerine zararlı yazılım ile sızan korsanlar, bankanın SWIFT hesap bilgilerine ulaşarak parayı transfer etmeyi başardılar. İlk dört saldırı başarılı oldu, ancak beşincisi başarısız oldu – hem de yanlış yazılmış bir sözcük kadar sıradan bir şey nedeniyle. Saldırı sonrasında SWIFT, siber saldırıları engellemeye yönelik tedbirleri açıkladı ve defalarca tüm dünyadaki bankaları güvenliği artırmaya çağırdı.

 

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok büyük zararlara yol açıyor.

Tarih:

-

DDoS

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Ağın belirli bir kısmının hedef alındığı ve çok fazla istek gönderilerek bant genişliğinin tıkanmasına neden olup hizmet verilmesini engelleyen DDoS saldırıları hem maddi hem de diğer açılardan büyük zararlara yol açıyor.

Genelde DDoS saldırıları, “hacktivistler” veya politik amaçlar için ulus-devletlerin desteklediği siber suçlular ile ilişkilendiriliyor. Fakat kurumların zaman geçtikçe internete ve web üzerinden gerçekleştirdikleri transferlere daha bağımlı hale gelmeleri sonucunda, bu saldırılar, özellikle para kazanmak için finans sektöründeki işletmeleri hedef alır hale geldi. Hatta veriler, analiz edilen saldırıların %32’sini oluşturan DDoS saldırılarının finansal hizmet firmalarına karşı gerçekleştirilen en yaygın saldırı türü olduğunu gösteriyor.

DDoS saldırıları büyük maddi kayıplara neden oluyor

Nasıl yapılmış olursa olsun, DDoS saldırıları, verilen hizmetin bir süre aksamasıyla sonuçlanıyor. Bu saldırılar özellikle dijital dönüşümden geçen ve müşterilerinin isteklerini karşılamak için ana işletme kapasitelerini çevrimiçi ortama taşıyan kuruluşlara karşı daha etkili oluyor. Rakamlar, finansal kurumlarının DDoS saldırıları sonucunda yaşadığı aksama süresinde saatte 100.000 dolara varan kayıplarla karşılaşabildiğini gösteriyor.

DoS saldırıları hizmet aksatmanın yanında kurumdan fidye almak için de gerçekleştirilebiliyor. Siber suçlular artık para ödemeleri için işletmelere karşı DDoS saldırısı kullanmalarıyla biliniyor. Siber fidyeye ek olarak DDoS saldırıları, BT’yi ve güvenlik kaynaklarını saptırmak için bir dikkat dağıtma yöntemi olarak da sıkça kullanılıyor. Bunun sonucu olarak verilerin dışarıya sızdırılmasına yardımcı olacak kötü amaçlı yazılım ve zararlı programların yüklemesi için fırsatlar oluşturulmaya çalışılıyor.

Saldırıların şiddeti ve boyutu da artıyor

Geçtiğimiz yıllarda kurumları saniyede 200 – 300 gigabayt ile hedef alan DDoS saldırıları gördük ama 2016’da saniyede 1 terabayta varan saldırılar da görmüştük. Deloitte bu yüksek kapasiteli saldırıların daha geniş çapta gerçekleşeceğini öngörüyor. 2017 boyunca en az ayda bir ve 1 terabayt eşiğinde 10 milyon DDoS saldırısı olmuş olabileceği de tahminler arasında yer alıyor.

DDoS saldırılarına fırsat veren faktörler

DDoS saldırılarındaki büyüme, çoğunlukla kolayca kullanıma açılan nesnelerin interneti cihazlarının artan sayısıyla ilişkilendiriliyor. Bu sayıyla birlikte DDoS yetenekleri de artıyor.

Nesnelerin interneti cihazları: Bağlantılı cihazların sayıları finans sektöründe hızla artıyor ve birçok kolaylık ve fayda sunan bu cihazlar aynı zamanda güvenlik açıkları da barındırıyorlar. Birçok savunmasız nesnelerin interneti cihazı, kötü niyetli programlar kullanılarak botlara dönüştürülüyor. Daha sonra bu cihazlar arasında bağlantı sağlanarak botnet adı verilen yapı oluşturuluyor ve bu ağ içerisinde yüzbinlerce virüslü bilgisayar bulunuyor. Bu botnetler ağlarda kötü niyetli bir trafik yaratarak baskı kurmakta kullanılıyor. Böylece bütün siteyi çevrimdışı yapabilen yüksek yoğunluklu bir DDoS saldırısı gerçekleştirilmiş oluyor.

Erişilebilirlik: Tüm bunlara ek olarak, zararlı bir yazılım, ’hizmet olarak zararlı yazılım’, ‘hizmet olarak DDoS’ i ve daha fazlasını karanlık webde bulmak artık çok daha kolaylaşıyor. Bu da kodlama becerisine sahip olmadan da karmaşık botnetleri kullanarak gelişmiş ve etkili saldırılar gerçekleştirebilmek anlamına geliyor.

DDoS saldırılarının türleri

Finans hizmeti veren kuruluşlar, giderek büyüyen bu tehditleri hafifletmenin yollarını ararken DDoS saldırılarının en yaygın yaygın türlerini iyi tanımak zorundalar. Bunların en yaygınları ağ, ulaşım ve uygulama katmanlarında gerçekleşen saldırılar.

Volumetrik saldırılar, ağları farklı cihazlardan ve bilgisayarlardan gelen isteklerle baskı altında bırakarak erişilebilir bant genişliğini kullanılamaz hale getiriyor. En yaygın volumetrik saldırılar arasında sahte bir IP adresi kullanılarak sorgu gönderilen DNS büyütmeleri bulunuyor.

Sırada, üçüncü (ağ) ve dördüncü (ulaşım) katmanlarındaki zayıf noktaları kullanan protokol saldırıları bulunuyor. Bu zayıf noktalar saldırganlara hedef aldıkları sunucuya, web sitesine ve benzerlerine erişimi engelleme imkânı tanıyor.

Son olarak, uygulama katman saldırıları, uygulamaları meşru kullanıcılardan geliyormuş gibi görünen isteklerle hedef alıyor ve bu istekleri uygulama istek yoğunluğundan ötürü çevrimdışı olana kadar sürdürüyor. Bu tür saldırılar, güvenlik ekiplerinin fark edebileceği ve hafifletebileceği en zor saldırılar olarak kabul ediliyor.

DDoS Saldırılarına karşı güvende olmak

DDoS saldırılarının teşkil ettiği riskleri hafifletmek isteyen finansal hizmet şirketleri, bu saldırı vektörlerinin hepsine karşı dirençli bir DDoS savunması kullanmak zorunda.

FortiDDoS, kurumlar için toplu volumetrik saldırılara, katman 7 uygulama saldırılarına, SSL tabanlı saldırılara, DNS tabanlı saldırılara ve nesnelerin interneti botnet saldırılarına karşı imza tabanlı yaklaşım yerine davranış tabanlı analizleri kullanarak koruma sağlıyor. Bu da yüzbinlerce parametreyi kullanarak uyarlanabilen standart ağ aktivite temeliyle gerçekleştiriliyor. Böylece anormal aktiviteler takip edilebiliyor.

FortiDDoS aynı zamanda BT ekiplerinin en çok saldırı yapan saldırganları, saldırılarda en çok kullanılan IP adreslerini, en çok kullanılan protokolü ve daha fazlasını takip edebildiği kapsamlı raporları da içinde barındırıyor.

Melih Kirkgoz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz konuyu şöyle değerlendiriyor:” Finans hizmeti veren kurumlar, dijital dönüşüm stratejilerinin bir parçası olarak kritik operasyonlarını çevrimiçi ortama taşıdıkça DDoS saldırılarına karşı daha riskli bir hale geliyorlar. Bu saldırılar daha sıklaşıp daha geliştikçe finans hizmeti sunan firmaların tüketici gizliliğini, kar-zarar hanesini ve saygınlığını tehdit ediyor. Finans hizmeti veren firmaların her bir networking katmanında gerçekleşebilecek saldırılara karşı kendilerini koruyabilmeleri için güvenlik önlemlerinin yerinde olduğundan emin olmaları gerekiyor”.

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus’ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele geçirdi.

Tarih:

-

Kredi Kartı

OnePlus, ödeme sistemine yüklenen kötü niyetli bir yazılım işlem yapan kullanıcıların kredi kartı gibi çeşitli bilgilerini ele geçirdi. Kasım 2017 ile 11 Ocak 2018 tarihinde oneplus.net adresinde işlem yapan kullanıcıların bilgileri siber saldırganların eline geçti. Şirketin sistemine yüklenen zararlı kod, belirli aralıklarla çalıştırılarak kullanıcıların tarayıcıları üzerinden verileri gele geçirdi. Yukarıda belirtilen tarihler dışında işlem yapanların ve işlem yaparken PayPal gibi farklı yöntemleri kullananların saldırıdan etkilenmedikleri düşünülse de siber saldırganların hangi bilgileri ele geçirdiği tam olarak netleşmiş değil.

ESET’in Web sitesinde yer alan bilgilere göre saldırıdan 40 bin civarında kullanıcının etkilendiği tahmin ediliyor.

OnePlus’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamada saldırıdan etkilenen sunucu karantinaya alınarak tüm ilgili sistem altyapısının sağlamlaştırıldığı belirtildi. Ayrıca ödeme bilgilerinin çalınmış olduğu düşünülen kullanıcılarda uyarıldı.

Saldırı tam da OnePlus’ın yeni akıllı telefon modeli OnePlus 5T’yi piyasaya sürdüğü dönemde gerçekleştirildi. Bu sayede saldırganlar işlem sayısının yüksek olduğu bir dönemi seçerek daha fazla kullanıcı bilgisi elde edebildi. Diğer taraftan OnePlus’ın birkaç ay öncesinde de kullanıcıların cihazlarından gizlice bilgi topladığı ortaya çıkmıştı.

Diğer taraftan siber saldırganlar artık daha çok para kazanmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyorlar. Daha önce sisteme zarar vererek ün kazanmayı hedefleyen siber saldırganlar artık kendilerine daha fazla para kazandıracak kredi kartı bilgilerini çalma, fidye yazılımı kullanma gibi saldırıları gerçekleştiriyorlar.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR