Bizi takip edin

Genel

“Kişisel veri gizliliğinin kurumsal kültüre dönüşmesi gerekiyor”

Kişisel veri toplayan kurum ve kuruluşların sistemlerinin bir an önce Kişisel Verilerin Korunması Kanununa uygun hale getirilmesi ve kişisel veri gizliliğinin kurum kültürüne dönüşmesi gerekiyor.

Tarih:

-

Onur Küçük

KPMG Türkiye Şirket Ortağı Av. Onur Küçük

Mevzuata hızla giren ve uygulamaya konan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili düzenlemeler milyon liralık para cezalarını da beraberinde getiriyor. Kişisel verinin anayasal bir hak ve kişinin bir organı gibi olduğunu; sahibinden izinsiz, habersiz kullanılamayacağını ve başkalarına aktarılamayacağını belirten KPMG Türkiye Şirket Ortağı Av. Onur Küçük, Türkiye’de kanuna uyumda en hızlı yol alan sektörün finans olduğunu, sağlık sektörünün ise çok geriden geldiğini aktardı. Küçük, “Müşteri ile yüz yüze olan sektörlerde verinin toplanması oldukça kolay. Bu doğrultuda, finans sektörünün düzenlemelere uyum hassasiyeti yüksek. Perakende de ilerliyor. Ama şu an için sağlık sektörünü konuya uzak görüyoruz” dedi.

Sağlık sektörü geriden geliyor

Uygulamada yaşanan sorunların çözülmesi için bankacılık ve sağlık sektörleri başta olmak üzere bitişik düzende hizmet veren posta ve kargo hizmetleri, turizm acenteleri, zincir mağazaların müşteri hizmetleri bölümleri, abonelik işlemlerinin yapıldığı kuruluşlar, belediye,  vergi ve nüfus hizmetlerinin verildiği kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında fiziki düzenlemeler yapılmasına ilişkin Kurul Kararı’nı hatırlatan Küçük, aynı zamanda kurumlarda da bu yönde bir kültürün oluşmasının önemine değindi. Küçük şunları ifade etti:

“Bu hizmetleri veren kurum ve kuruluşlarda kanunun 12’nci maddesine göre banko, gişe, masa gibi bölümlerde yetkisiz kişilerin bulunmasının önlenmesi gerekiyor. Düzenleme, hizmet alan vatandaşların aynı anda birbirlerinin kişisel verilerini duymasını, görmesini veya ele geçirmesini engelleyecek teknik ve idari tedbirler alınmasını öngörüyor. Diğer tarafta kişisel verilerin korunması kültürünün yerleşmesi konusu var. Mesela bir şirkette insan kaynakları departmanının kimlik fotokopisi alırken kan grubu ve din bilgisinin yer aldığı bölümleri kapatması gerekiyor. Kan grubu ve din özel nitelikli kişisel verilerdir. Sahibinin açık rızası alınmadan kullanılamaz, başkasına aktarılamaz. Tespitlerimiz, özel nitelikli kişisel veri toplayan sağlık kuruluşlarının fiziki düzenlemeler ve kişisel verilerin korunması kültürü hususundaki aciliyeti fark etmediği yönünde.”

Bir bankada her bir müşteri ile ilgili ortalama 8 bin veri üretildiğine dikkat çeken Küçük, “Finans sektörü çalışanları bu konuda sıkı bir eğitime tabi tutuluyor. Hem kanunla ilgili bilgi sahibiler hem de farkındalıkları yüksek. Her kurum ve kuruluşun sahip olduğu kişisel veriyi bilmesi ve sınıflandırması gerekiyor. Hizmet verirken kişisel veri toplayan kurum ve kuruluşların sistemlerinin bir an önce buna uygun hale getirilmesi ve kişisel veri gizliliğinin kurum kültürüne dönüşmesi gerekiyor” dedi.

Genel

Yönlendiriciler üzerinden bulaşan Slingshot’ın kurbanları arasında Türkiye de var

Tarih:

-

Slingshot

Kaspersky Lab araştırmacıları, özellikle Ortadoğu ve Afrika’da 2012 ile 2018 yılları arasında etkili olan siber casusluk için kullanılan Slingshot adı verilen zararlı bir yazılım tespit etti. Kötü amaçlı yazılım ele geçirilen yönlendiriciler üzerinden kullanıcıların cihazlarına bulaşıyor. Çekirdek modunda çalışan bu yazılım, bulaştığı cihazın tüm kontrolünü eline geçiriyor. Daha önce hiç görülmemiş birçok tekniği bünyesinde barındıran bu tehdit, gizlice veri toplama konusunda çok etkili ve iz bırakmadan faaliyet gösteriyor.

Araştırmacılar şimdiye kadar Kenya, Yemen, Afganistan, Libya, Kongo, Ürdün, Türkiye, Irak, Sudan, Somali ve Tanzanya’da Slingshot ve ilgili modüllerden etkilenen 100 civarında kurban tespit etti. Kurbanlar genelde kurumlardan çok bireylerden oluşuyor. Ancak aralarında bazı devlet kurum ve kuruluşları da yer alıyor.  Zararlı yazılımdan etkilenenlerin önemli bir bölümü Kenya ve Yemen’de bulunuyor.

Slingshot operasyonu, araştırmacıların yazılan karakterleri kaydeden şüpheli bir programı fark edip, kodun başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için davranışsal tespit işareti oluşturmasının ardından keşfedildi. Bu yöntemin kullanılmasıyla, sistem klasöründe scesrv.dll adlı şüpheli bir dosyanın yer aldığı bir bilgisayar tespit edildi. Araştırmacılar incelemeyi derinleştirmeye karar verdiler. Dosya analiz edildiğinde, yasal gibi gözükse de aslında scesrv.dll modülünde zararlı kodlar bulunduğu görüldü. Bu arşiv, sistem ayrıcalıklarına sahip ‘services.exe’ ile birlikte yüklendiğinden aynı yetkileri elde ediyordu. Araştırmacılar bu sayede çok gelişmiş bir saldırganın, bilgisayarların en temel merkezine girebildiğini anladılar.

Yaygın olmayan saldırı yöntemleri kullanıyor

Slingshot’ın en çok dikkat çeken özelliği, pek de yaygın olmayan saldırı yöntemlerini kullanması. Araştırmacılar daha fazla kurban keşfettikçe, çoğunda yazılımın ele geçirilmiş yönlendiricilerden bulaştığını gördüler. Slingshot’ın arkasındaki grubun saldırı sırasında yönlendiricileri ele geçirip, içine zararlı bir dinamik bağlantı arşivi yerleştirdiği belirlendi. Bu arşiv aslında diğer zararlı bileşenlerin indirilmesini sağlıyordu. Bir sistem yöneticisi yönlendiriciyi yapılandırmak için giriş yaptığında, yönlendiricinin yönetim yazılımı zararlı modülü sistem yöneticisinin bilgisayarına indirip çalıştırıyor. Yönlendiricilerin nasıl ele geçirildiği ise henüz bilinmiyor.

Bulaşmasının ardından, Slingshot kurbanın cihazına çok sayıda modül yüklüyor. Bunlar arasında iki adet çok büyük ve güçlü modül bulunuyor: Cahnadr ve GollumApp. Bağlı bu iki modül; bilgi toplama, süreklilik ve dışarı veri sızdırma konularında birbirine destek oluyor.

Slingshot’ın siber casusluk amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Yapılan analizlerde yazılımın; ekran görüntüleri, klavye verileri, ağ verileri, parolalar, USB bağlantıları, diğer masaüstü aktiviteleri ve pano verilerini toplayabildiği anlaşıldı. Zaten yazılımın çekirdek erişiminin olması istediği her şeyi çalabileceği anlamına geliyor.

Bu gelişmiş kalıcı tehdit, tespit edilmesini önlemek için de bazı yöntemler kullanıyor. Bunların arasında modüllerdeki tüm dizileri şifreleme, güvenlik ürünlerinden kaçınmak için doğrudan sistem servislerini çağırma, hata ayıklamaya karşı teknikler kullanma ve çalışan güvenlik çözümü süreçlerine göre hangi süreçleri etkileyeceğini belirleme gibi yöntemler yer alıyor.

Şifreli kanal oluşturuyor

Pasif bir arka kapı şekline çalışan Slingshot’ta kodlanmış bir komut ve kontrol adresi bulunmuyor. Ancak bu adresi, kernel modundaki tüm ağ paketlerinin arasına girip başlıkta kodlanmış iki adet sihirli sabit olmadığını kontrol ederek operatörden alıyor. Başlıkta iki adet sihirli sabitin yer alması o pakette komut ve kontrol adresi olduğu anlamına geliyor. Daha sonra Slingshot, komut ve kontrol adresiyle şifreli bir iletişim kanalı kuruyor ve çaldığı verileri bunun üzerinden aktarmaya başlıyor.

Araştırmacıların incelediği örneklerin ‘sürüm 6.x’ olarak işaretlenmiş olması, tehdidin çok uzun bir süredir kullanıldığını ortaya koyuyor. Slingshot’ın karmaşık araçlarını geliştirmek için gereken zaman, beceri ve paranın çok yüksek olduğu tahmin ediliyor. Tümü bu ipuçları bir araya getirildiğinde, Slingshot’ın arkasındaki grubun organize, profesyonel ve muhtemelen devlet destekli bir grup olduğu düşünülebilir. Kodlardaki metinler, grubun İngilizce konuşan kişilerden oluşabileceğini gösteriyor. Ancak bu gibi durumlarda doğru tahmin yapmak ve kişileri tam olarak belirlemek imkânsız olmasa bile epey zor, manipülasyona ve hataya açık oluyor.

Kasperky Lab Zararlı Yazılım Baş Analisti Alexey Shulmin, “Slingshot, bugüne kadar yalnızca en gelişmiş saldırılarda gördüğümüz çekirdek modu modülleri gibi birçok araç ve yöntem kullanan oldukça karmaşık bir tehdit. Yazılımın sahip olduğu işlevler saldırganlar için çok değerli. Bu da Slingshot’ın neden yaklaşık altı yıldır kullanıldığını açıklayabilir” dedi.

Okumaya Devam Et

Genel

Botnetlerden kurtulmanın anahtarı uluslararası işbirliklerinde

Binlerce hatta milyonlarca aygıt, adeta bir ordu gibi destek verdiği siber suçlulara kötü niyetli yazılımlar yaymaya ve servis engelleme saldırıları yürütmeye olanak sağlıyor.

Tarih:

-

Botnet

Binlerce hatta milyonlarca aygıt, adeta bir ordu gibi destek verdiği siber suçlulara kötü niyetli yazılımlar yaymaya ve servis engelleme saldırıları yürütmeye olanak sağlıyor.

Botnetler, bireysel saldırganlardan siber suç çetelerine, hatta hedef sistemleri engellemek veya ele geçirmek isteyen devletlere kadar pek çok odak tarafından bir güç çarpanı olarak kullanılıyor. Botnet, saldırganlar tarafından ele geçirilen internet erişimli her türlü aygıtın oluşturduğu ortak ağa deniyor. Genel olarak hizmet engelleme (DDoS) saldırılarında kullanılan botnetler, kendi kolektif bilgiişlem kapasitelerinden faydalanarak yığınlarca spam posta gönderebiliyorlar, büyük ölçekte erişim bilgileri çalabiliyorlar ya da bireyler veya organizasyonlar üzerinde istihbarat toplayabiliyorlar.

Suçlular, kötü amaçlı yazılımlarla ele geçirdikleri aygıtları bir komuta ve denetim sunucusu kullanarak yönetiyorlar. Saldırgan, bir aygıtı ele geçirdikten sonra o aygıtın ait olduğu ağdaki diğer aygıtları daha kolay ele geçirebiliyor.

Botnet saldırıları çok yıkıcı olabiliyor. Kısa bir süre önce gerçekleşen Mirai botnet saldırısı esnasında, arasında Twitter, CNN ve Netflix gibi büyük sitelerin yanı sıra büyük Rus bankaları ve Liberya ülkesinin tamamı internetten mahsur bırakıldı. Mirai botneti, güvenlik kameraları gibi korumasız internetli eşyaların sağladığı avantajdan yararlanarak, internet trafiğini yönlendiren DYN sunucularında zararlı yazılım kurdu ve sonra saldırıya geçti.

Botnetlere karşı alınan önlemler hala yetersiz ve siber güvenlik hala gereken ciddiyeti kavuşmuş değil. Akamai tarafından yayınlanan bir internet güvenliği araştırmasına göre, botnetler güçlenmeye ve akıllanmaya devam ederek baş edilmesi daha zor bir risk haline geliyor. Mesela saldırganlar artık Fast Flux DNS kullanarak DNS bilgilerini o kadar hızlı değiştiriyorlar ki, saldırıların takip edilmesi ve engellenmesi çok daha zorlaşıyor.

Geçtiğimiz sonbaharda, ismi “IoTroop” veya “Reaper” olarak çağrılan yeni bir botnet keşfedildi. Mirai botnetine nazaran internetli eşyaları daha hızlı bir tempoda ele geçiren Reaper, devreye sokulduğunda neredeyse tüm interneti engelleyecek bir güç potansiyeline sahip bulunuyor.

Mirai, değiştirilmemiş fabrika ayarlı isim ve parolaları kullanan aygıtlardan faydalandı. Reaper bunun ötesine geçerek, arasında D-Link, Netgear ve Linksys gibi devlerin olduğu ondan fazla markaya ait aygıtlardaki en az dokuz farklı güvenlik zafiyetini istismar ediyor. Saldırganlar, ayrıca esnek bir yapısı olan bu botnet ile kolayca bot kodunu güncelleyebilir ve hasar gücünü artırabilirler.

Botnetler neden durdurulamıyor?

Botnetlerin durdurulmasının önündeki engeller arasında, korunmasız aygıtların bolluğu ve hala satılıyor olması, bu aygıtların engellenmesinin neredeyse imkansız olması ve botnet yöneticilerinin takibinin ve yakalanmasının zor olması bulunuyor. Tüketiciler bir mağazaya gidip kendilerine uygun internetli bir aygıt baktıklarında dikkate aldıkları seçim faktörleri çoğunlukla özellikler, marka ve en önemlisi de fiyat oluyor. Bu aygıtların güvenliği çok nadiren sorgulanıyor.

Tüketiciler hala düşük maliyetli korunmasız aygıtları satın almaya devam ederken, bir yandan risk büyümeye devam ediyor. Gartner, bir botnete bağlı internetli aygıtların miktarının şu an 8,4 milyar olduğunu tahmin ediyor ve bu rakamın 2020 yılında 20 milyarı geçebileceğini iddia ediyor.

Bunlara ek olarak regülasyon problemleri de yakın bir zamanda aşılacak gibi gözükmüyor. Şirketler hala düşük güvenlikli aygıtları satmaya ve sorumluluktan uzak durmaya devam ediyor. Mesela geçtiğimiz yılda, bilinen ve önlenebilir güvenlik zafiyetleri taşıyan aygıtları sattığı için D-Link dava edilmişti. Fakat dava, herhangi bir kullanıcının bundan dolayı mağdur olduğuna yönelik delil sunulmadığı savunularak dava düşmüştü.

Botnet tespiti: Hedefli trafik

Botnetler tipik olarak bir merkezi komuta sunucusu aracılığıyla kontrol edilirler. Bu yüzden de teorik olarak bu sunucuları ele geçirip trafiği takip etmek ve istismar edilen aygıtlara erişerek bunlar temizlemek ve korumak zor olmasa gerek. Fakat bu hiç de kolay değil.

İSS’ler, interneti aksatacak büyüklükteki botnetlere karşı bir araya gelerek trafiği durdurmanın yollarını araştırabiliyorlar. Mirai örneğinde durum aynen öyle oldu. Fakat spam gibi daha ufak olaylarda aynı dikkati vermiyorlar.

Özellikle ev kullanıcılarına hizmet eden bazı İSS’ler, kullanıcılarını uyarmak için çeşitli yöntemlere sahip olsalar da, bunun ölçeği o kadar ufak kalıyor ki bir botneti etkileyecek imkanı bulunmuyor. Ayrıca botnet trafiğini tespit etmek de hiç kolay bir iş değil. Mirai deneyiminin kolay atlatılmasının nedeni, bu botnetin basit yayılma şekli ve güvenlik araştırmacılarının hızlı bir şekilde bilgi takası yapmasıydı.

Botnet kıskaçları biraz başarılı

Botnet’leri kapatma ve yaratıcılarını tutuklama konusunda bazı ilerlemeler kaydedildi. Örneğin, geçen sene yetkililer, Waledac ve Kelihos spam botnetlerinin ardındaki korsan olan Peter “Severa” Levashov’u İspanya’da tatil yaparken tutukladı. Bu operasyonda FBI, ABD Adalet Bakanlığı ve İspanyol polisi beraber çalıştı. Uluslararası ortaklıkla yürütülen buna benzer birden fazla operasyon gerçekleşti.

Bir botneti durdurmak, kurulma biçimiyle paralel olarak daha kolay veya daha zor olabiliyor. Uzmanlar, şifreleme ve diğer alanlardaki zafiyetlerden faydalanarak bu komuta sunucularını kapatabilirler. Ama arkasındaki korsan yakalanmamışsa, sunucusunu saatler içerisinde tamir edip tekrar çalışır hale getirebilir. Bu yüzden de bu yöntemin verimli bir savunma olduğunu kimse söylemiyor.

İlerlemenin başka bir belirtisi olarak, ESET ve Microsoft ile çalışan güvenlik yetkilileri, 1,244 komuta sunucusu ve 80 kötü amaçlı yazılım ailesi ile ilişkili olan 464 botneti kapattı. Bunla beraber Beyaz Rusya’da bir kişi tutuklandı. ESET’e göre, 2011 yılından beri aktif olan bu siber çete, Andromeda, Gamarue ve Wauchos olarak bilinen botnet setlerini karanlık webde satıyordu. Bu botnetler ayda 1,1 milyondan fazla sistemi ele geçirmeyi başarıyordu.

Bu darbeler sonucu Andromeda botnetleri büyük bir darbe alsa da, işini bilen bir başka korsan kolaylıkla sıfırdan yeni bir Andromeda botneti yaratabilir.

Kalıcı çözümden uzakta

Çözümün önündeki en büyük engellerden biri, bu korsanların genellikle Doğu Avrupa ülkelerinde yaşamaları ve devletlerin bu konudaki duyarsızlığı. Bu korsanlar kendi ülkelerindeki sistemlere saldırmadığı sürece tutuklanma konusunda endişelenmelerine gerek yok.

Botnet probleminin çözümü, teknik engeller bir kenara bırakıldığında uluslararası işbirliğine dayanıyor. Görünüşe göre bunun yakın bir zamanda gerçekleşmesi de mümkün görünmüyor. IOActive’den Daniel Miessler’in dediği gibi, botnet probleminin kalıcı olmasının nedeni sadece teknik zaaflar değil, aynı zamanda sosyal zaaflar.

Okumaya Devam Et

Genel

Sevgililer gününde siber saldırganların kurbanı olmayın

Siber saldırganlar bayramlar, yılbaşı, anneler günü, babalar günü ve sevgililer günü gibi özel dönemleri hiç kaçırmıyor ve bu dönemlerde saldırılarını artırıyor

Tarih:

-

Sevgililer Günü

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketici alışkanlıkları da değişiyor. Birçok kişi alışveriş yaparken çevrimiçi mağazaları tercih ediyor ya da alışveriş yapmadan önce internette araştırma yapıyor. Siber saldırganlar bayramlar, yılbaşı, anneler günü, babalar günü ve sevgililer günü gibi özel dönemleri hiç kaçırmıyor ve bu dönemlerde saldırılarını artırıyor. Bu yüzden sahte alışveriş siteleri, oltalamalar ve diğer tuzaklara kanmamak için dikkatli olunması gerekiyor.

Sevgililer gününde sevdiğiniz kişiye sürpriz yapayım derken siz sürprizle karşılaşmamanız için Trend Micro, çeşitli uyarılarda bulunuyor:

  • Sosyal Mühendislik: İnsanları aldatma sanatı olan “sosyal mühendislik” siber saldırganların, tüketicileri tuzağa düşürmek için kullandıkları en önemli yöntemler arasında yer alıyor. Önemli haberler, kritik gelişmeler ve özel günlerde toplumda merak uyandıracak sosyal medya paylaşımları üzerinden kullanıcıların kişisel verilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Özellikle video ve fotoğraflar içerisine gizlenen siber tehditler, kullanıcıların hem kişisel verilerini hem de banka hesaplarını tehlikeye atıyor. Kullanıcıların sosyal mühendislik bazlı saldırılara maruz kalmamaları için inanılması güç haberlerin, gelişmelerin ya da abartılı ürün kampanyalarının doğruluğunu farklı kaynaklar üzerinden sağlamaları gerekiyor. Buna ek olarak karşılaştıkları saldırı metoduyla ilgili paylaşımlar yaparak, diğer kullanıcıların benzer saldırılardan korunmasına yardımcı olabilirler.
  • Sahte Sipariş Sayfaları: Siber saldırganlar, tüketicilere gönderdikleri e-postalarda, alışveriş yapan herkesin ilgi gösterebileceği ürünler için sahte kampanya içerikleri yolluyorlar. E-posta üzerinde yer alan bağlantılara tıklayıp, alışverişini oradan yapan tüketicilerin kredi kartı bilgileri bilgisayar korsanları tarafından çalınıyor.
    Tüketicilerin, bu tarz saldırılara maruz kalmamak için öncelikle gelen e-postaları güvenlik taramasından geçirmelerinde fayda var. Buna ek olarak, e-posta ile gönderilen “sahte” kampanyayı, farklı platformlarda kontrol ederek, doğruluğu sağlanabilir.
  • Arama Motorlarına Dikkat: Siber saldırganlar tarafından yaratılan popüler alışveriş sitelerinin sahte versiyonları, arama motorlarında karşımıza çıkan ilk sonuçlar arasında yer alabiliyor. Bu sitelerden alışveriş yapan tüketiciler, kart bilgilerini çaldırma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Tüketicilerin, özellikle alışveriş dönemlerinde güvendikleri sitelere arama motoru kullanmadan giriş yapmaları gerekiyor. Bu şekilde, olası riskleri en aza indirebilecek tüketiciler, kişisel ve kart bilgilerinin çalınmasının önüne geçebilirler.
  • Abartılı İndirimlere Dikkat: Her ne kadar günümüz koşullarında oluşan rekabet, tüketicilere özelikle sanal ortamda fiyat avantajı sunsa da siber saldırganlar bu durumu suiistimal edebiliyorlar. Tüketicilerin ilgisini çekebilecek popüler ürünlere yüzde 90’lara varan abartılı “sahte” indirimler uygulayan saldırganlar, bu sayede tüketicilerin kişisel bilgilerini ya da kart bilgilerini ele geçirebiliyorlar. İnternet üzerinde karşılaşılan gerçekçi olmayan abartılı indirimler hakkında ilgili marka ile iletişime geçerek hem kampanyanın doğruluğu öğrenilebilir hem de veri güvenliği sağlanabilir.
  • Mobil Tehditler Hız Kesmiyor: Mobil cihazlar üzerinde yapılabilecek saldırılar da önümüzdeki alışveriş sürecinde tüketicilerin başına dert açabilir. Tüketicilerin aktif mobil cihaz kullanımından yararlanmak isteyen siber saldırganlar, sıklıkla kullanılan web sitelerinin “sahte” mobil versiyonları ile tüketicilerin bilgilerini ele geçirebiliyorlar. Markaların “sahte” mobil versiyonları, siber saldırganlar tarafından kolaylıkla üretilebilirken, tüketiciler tarafından aynı ölçüde anlaşılamıyor.

Tüketicilerin, mobil tarayıcı üzerinden alışveriş yapmak yerine büyük markalara veya güvenilir uygulama üreticilerine ait online alışveriş uygulamalarını kullanmalarında fayda var.

Alışveriş dönemlerinde siber saldırganların yoğun ilgisine maruz kalan tüketicilerin, yılın kalan kısmında da dikkatli adım atmaları gerekiyor. Mobil ve masaüstü cihazlarında güncel güvenlik çözümleri kullanacak tüketiciler, bu şekilde sistemlerini ve kişisel verilerini olası tehditlere karşı koruyabilirler.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR