Bizi takip edin

Haber

Dolandırıcılık eylemleri en büyük riskler arasında yer almaya devam ediyor

Yapılan araştırmalara göre İnternet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemleri, uluslararası alanda en önemli riskler arasında yer almaya devam ediyor. Hem kullanıcılar, hem kurumlar hem de bankalar açısından bu durum büyük risk arz ediyor

Tarih:

-

E-ticaret

Yapılan araştırmalara göre İnternet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemleri, uluslararası alanda en önemli riskler arasında yer almaya devam ediyor. Hem kullanıcılar, hem kurumlar hem de bankalar açısından bu durum büyük risk arz ediyor. Experian’ın uluslararası alanda yaptığı araştırmanın sonuçlarına dayanan Uluslararası Dolandırıcılık Raporuna göre her 10 şirketten altısı internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemleri nedeniyle geçen yıla göre daha yüksek oranda kayıplara uğruyor. Ayrıca, dolandırıcılık kayıpları konusundaki bu eğilim artmaya devam ediyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 72’si dolandırıcılık işlemlerini giderek büyüyen bir sorun olarak görüyor. Türk şirketlerin yüzde 62’si mevcut güvenlik önlemleri ve kimlik doğrulama süreçlerinin müşterilerin dijital deneyimlerini olumsuz etkilediğini düşünüyor ve büyük bölümü müşterilerinin alınan güvenlik önlemlerinden rahatsızlık duyduğunu belirtiyor. Bazı şirketler ise dolandırıcılık işlemlerinin ticaret ve iş yapmanın doğal sonucu olduğunu düşünüyor.

“Güven, e-ticaretin para birimini oluşturuyor”

Mehmet Bozacıoğlu

Experian Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bozacıoğlu

Yapılan araştırma doğrultusunda dijital dönüşüm sürecinde şirketler için güvenin önemine ve güven sağlamak için teknolojiye duyulan ihtiyacın önemine vurgu yapan Experian Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bozacıoğlu, “İster sevdiğiniz kahve dükkanında isterseniz internette alışveriş yaparken, iş yaptığımız kişiler tarafından tanınmanın birçok şeye olumlu etkisi var. Tanınmak, güven duygusunu tetikler ve güven, hepimize emniyette olduğumuz ve korunduğumuzu hissettirir. Güven, e-ticaretin para birimini oluşturuyor. Teknoloji de bunu destekliyor ve kolaylaştırıyor. Yaptığımız araştırmaya göre, tanınmak isteyen tüketiciler, internet bankacılığının ve internet üzerinden satış yapan şirketlerin, bilgilerini korumak ve işlemlerini güvence altına almak için ellerinden geleni yapmalarını bekliyorlar. Her on tüketiciden yaklaşık yedisi, internet üzerinden yaptıkları işlemlerde güvenlik protokollerinin kullanılmasından memnun oluyor. Bu durum, onlara koruma altında olduklarını hissettiriyor ama bu tüketicilerin aşırı zorlanmaktan memnun olduğu anlamına gelmiyor. En etkili dolandırıcılığı önleme ve kimlik doğrulama stratejileri, müşteri deneyimini zedelemeden güvende olmalarını sağlayan yöntemlerdir. Dolandırıcılık yöntemleri sürekli değişime uğruyor ve dolandırıcılar giderek daha yetenekli hale geliyorlar. Dolandırıcılığın en iyi şekilde tespit edilmesi, başta müşteri kimliğini doğru tanımak olmak üzere çok yönlü stratejiler gerektiriyor. Daha yalın bir ifadeyle, müşterinizi daha iyi tanırsanız dolandırıcılığı tespit etmeniz çok daha kolay olur” diyor.

Gerekenden çok daha fazla işlemi engellemek satış kaybına neden oluyor

Araştırmaya göre şirketlerin dolandırıcılıkla daha iyi mücadele edebilmeleri için müşterilerinin kimliklerini daha iyi tanımaları gerekiyor. Şirketlerin büyük bölümü dolandırıcılığı önleme konusuna şüphe ile yaklaşıyor ve izin ya da güvenden daha çok tespit yolunu tercih ediyor. Bu şirketlerin yüzde 71’i de aslında gerekenden çok daha fazla işlemi engellediklerinin farkında. Bu sadece satışların azalmasına neden olmuyor, aynı zamanda gelirleri de olumsuz yönde etkiliyor.

11 ülkede 5.500’den fazla tüketici ve 500 şirket yöneticisiyle görüşmeler gerçekleştiren raporda yer alan diğer bulgular ise şöyle:

 • Her dört tüketiciden biri, yeni bir hesap oluşturmak için çok fazla bilgi vermesi gerekliliği nedeniyle bu işlemden vazgeçiyor.
 • Tüketicilerin yüzde 35’i, daha az engelle karşılaşmış olsalardı, internet üzerinden daha çok işlem yapacaklarını belirtiyor.
 • Şirketlerin sadece yüzde 40’ı, dolandırıcılığı tespit edebilme yetkinliklerine güveniyor.
 • Şirketlerin yüzde 52’si, dolandırıcılıktan korunma için hala şifre kullanıyor.
 • Şirketlerin yüzde 75’i, müşterinin dijital deneyimini olumsuz etkilemeyen daha gelişmiş önlemlere ilgi duyduklarını belirtiyor.
 • Müşterinin dijital deneyimini olumsuz etkilemeyen gelişmiş güvenlik önlemlerine farklı ülkelerde farklı seviyelerde önem veriliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Güney Afrika ve Çin bu konuya çok daha büyük öncelik veriyor.
 • Güvenlik adına ortaya çıkan anlaşmazlıklara gösterilen tolerans, araştırma kapsamındaki ülkeler arasında farklılıklar gösteriyor. Hindistan ve Güney Afrika’daki tüketiciler, güvenlik protokollerinin kendilerini daha fazla koruma altında hissettirmesi nedeniyle bunlara daha fazla tolerans gösterirken, Türk tüketicilerin tolerans seviyesi daha düşük gözüküyor

Haber

Yetersiz şifreler siber saldırganlara davetiye çıkarıyor

Tarih:

-

Şifre

Birçok kişi farkında olmadan zayıfı şifre kullanıyor. Bunun en büyük nedeni ise güvenli olarak tanımlanan şifrelerin karmaşık ve uzun olması. Bu şifreleri hatırlanmaları zor olduğundan birçok kullanıcı rahatsızlık duyuyor. Ancak zayıf şifreler özellikle kurumlar için çok büyük bir risk oluşturuyor.

One Identity, geçtiğimiz aylarda dünya genelinde 900 IT güvenlik uzmanının bakış açılarını vurgulayan bir raporla hesap yönetimi prosedürlerine ışık tuttu. TechRepublic’in analizine göre, 10 güvenlik uzmanından 9’u, ayrıcalıklı şifreleri yönetmede sorun yaşıyor. WatchGuard, şirketleri ayrıcalıklı hesaplarını korumaları ve veri ihlal risklerini en aza indirmeleri için şifre kullanımları konusunda uyarıyor.

 One Identity’nin, dünya genelinde 900 IT güvenlik uzmanı ile gerçekleştirdiği araştırma, katılımcıların yaklaşık yüzde 20’sinin kimlik bilgilerini takip etmek için hala kağıt tabanlı kayıt defteri kullandığını gözler önüne seriyor. Üstelik, araştırmada katılımcıların yüzde 40’ı varsayılan yönetici şifrelerini güncellemeyi istemediklerini belirtiyor. Korsanlar için, zayıf veya varsayılan şifreleri olan ayrıcalıklı hesaplar değerli verilere erişmek için altın biletlerdir. Nitekim Forrester’a göre, tüm ihlallerin yüzde 80’i ayrıcalıklı kimlik bilgileri içeriyor.

Şifre seçerken nelere dikkat etmeli

Peki, kurumlar ayrıcalıklı hesaplarını korumak ve veri ihlali risklerini en aza indirmek için ne yapmalı? Uzmanların şirketlere 5 önemli tavsiyesi şöyle:

 • Her zaman varsayılan şifreleri değiştirin.
 • Sahip olduğunuz her hesap için benzersiz, karmaşık ve uzun bir şifre kullanın.
 • Hesaplarınız için güvenlik sorularını güncelleyin.
 • Hesaplarınız için iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayın.
 • Bir şifre yöneticisi edinmeyi göz önünde bulundurun.
Okumaya Devam Et

Haber

Kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlara karşı önlem alın

Çeşitli yollarla kontrolü ele geçirilen sunucuların, bilgisayarların, mobil telefonların ve diğer akıllı cihazların, kullanıcının bilgisi ve isteği dışında kripto para madenciliğinde kullanan zararlı yazılımlara karşı önleminizi alın.

Tarih:

-

Cryptojacking

Kripto paraların değerlenmesi siber saldırganların yeni gelir kaynaklarından biri haline geldi. Çoğu kişinin en çok bildiği kripto para Bitcoin olsa da şu anda yüzlerce kripto para piyasalarda işlem görüyor. Dünyada birçok kişi bu kripto paraları üretmek için uğraşıyor. Bu iş için özel olarak üretilmiş cihazlar, ekran kartları milyonlarca cihaz kripto para üretimi için kullanılıyor. Kripto para üretilirken havuzlar kullanılıyor. Bu havuzlara akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar birçok cihaz dahil olabiliyor. Bu da siber saldırganların kurbanların cihazlarına kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlar yükleyip para kazanabilmelerini mümkün kılıyor. Kısa yoldan para kazanmayı amaçlayan siber saldırganlar son dönemde bu yöntemi çok fazla kullanmaya başladı ve buna “Cryptojacking” adı veriliyor.

Cryptojacking, çeşitli yollarla kontrolü ele geçirilen sunucuların, bilgisayarların, mobil telefonların ve diğer akıllı cihazların, kullanıcının bilgisi ve isteği dışında kripto para madenciliğinde kullanılması anlamına geliyor. Bir şekilde zararlı kodları sistemlere sızdırmayı başaran saldırganlar binlerce, hatta milyonlarca cihazı ele geçirerek hepsini kendileri için kripto para üreten bir süper bilgisayar ağına, durmaksızın çalışan kripto kölelere dönüştürüyor. Böylece hiçbir yatırım yapmadan, üstelik başkalarının elektriğini ve işlem gücünü kullanarak servet peşinde koşuyor.

Kişiye özel yazılımlar dahi var

Saldırganların bunun için kullandığı pek çok yöntem mevcut. Açığı bulunan sistemlere doğrudan müdahale etmek, JavaScript yardımıyla tarayıcı üzerinden web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına kripto madencilik yazılımı yerleştirmek ve ele geçirilen Wi-Fi erişim noktalarına bağlanan cihazlara kripto yazılım enjekte etmek en sık kullanılan yöntemler arasında. Sırf bu işi kolaylaştırmak için hazırlanmış, kişiye göre özelleştirilebilen açık kaynaklı yazılımlar bile var.

Tüm siber saldırılarda olduğu gibi, cryptojacking saldırılarının da kişi ve kurumlara verdiği doğrudan ve dolaylı zararlar var. Böyle bir saldırının kurbanı olmanız, aşağıdaki risklerle karşı karşıya olduğunuz anlamına geliyor:

 • İtibar Riski – Acaba saldırganlar bu sırada sistem başka zararlı yazılımlar da sızdırmış olabilir mi?
 • Regülasyon Riski – Saldırıyı keşfettikten sonra nereye raporlamalı, hangi adımları izlemelisiniz?
 • Kaynak Riski – Söz konusu saldırı size ne kadar ek enerji ve kaynak kullanımına mal oldu?
 • Fırsat Riski – Sistemlerinizden çalınan kaynaklar nedeniyle hizmetleriniz aksamış olabilir mi?
 • Arıza Riski – Bazı cryptojacking saldırıları cihazlarınızın işlem kapasitelerini uzun süre en üst seviyede kullanmaktan çekinmez. Bu da cihazlarda pilin hızlı tükenmesine, aşırı ısınmaya, hatta fiziksel hasara ve arızaya neden olabilir.

Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Günümüzde hiçbir kurum bu riskleri göz ardı etme lüksüne sahip değil. Sophos korunmak için çok katmanlı bir güvenlik stratejisi izlenmesini öneriyor ve Cryptojacking saldırılarına karşı koymak isteyenler için tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

 • Ağ geçidi ve uç nokta üzerinden JavaScript madenciliği yapan siteleri engelleyin.
 • Saldırı zincirinde yer alan tüm cryptojacking yazılımlarını tespit edin ve durdurun.
 • Benzer amaç taşıyan yazılımların ağınızda çalışmasını önlemek için gereken kuralları oluşturun.
 • Riski azaltmak için özellikle mobil cihazlarınızı güncellemeyi ihmal etmeyin.
 • Personelinizi bu tarz saldırılar konusunda bilinçlendirin.
 • Güvenli şifre politikası izleyin.
 • Ağda yavaşlama, enerji giderlerindeki beklenmedik artış ve işlemcilerin aşırı kullanımı gibi belirtileri kontrol edin.
 • Kanıtlanmış güvenlik çözümlerinden yardım alın.
Okumaya Devam Et

Haber

Güvenlik amaçlı kullanılan kameralar güvenlik riski haline gelebiliyor

Kaspersky Lab araştırmacıları, bebek monitörleri veya ev ve ofis güvenliği için sıkça kullanılan popüler akıllı kameralarda çok sayıda açık keşfetti.

Tarih:

-

Kamera

Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte kameralar birçok işlevsellik sunan gelişmiş aygıtlar haline geldi. Bebeklerin takibinden eve izinsiz girişlerin kontrolüne kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Dışarıdayken internete bağlı kameralar üzerinden evi veya ofisi uzaktan izleyebiliyorsunuz. Ancak güvenlik için kullanılan bu kameralar bir anda güvenlik riski haline gelebiliyor.

Çeşitli araştırıcıların önceden yaptığı bazı analizler, akıllı kameraların genellikle çeşitli düzeylerde değişen güvenlik açıkları barındırdığını ortaya koymuştu. Ancak, Kaspersky Lab uzmanlarının son yaptığı araştırma sıra dışı bir durumu ortaya çıkardı. Yalnızca tek bir kameranın değil, tüm bir akıllı kamera serisinin ciddi saldırılara açık olduğu tespit edildi. Bu açıklar, kullanıcıların kameralara kendi cihazlarından erişebilmelerini sağlayan bulut sisteminin zayıf tasarımından kaynaklanıyor.

Saldırganlar bu açıklardan faydalanarak şunları gerçekleştirebiliyorlar:

 • Açıkların bulunduğu bulut servisine bağlı tüm kameraların görüntü ve ses akışlarına erişmek.
 • Uzaktan kameranın yönetici yetkilerine erişerek daha sonra yerel ve harici ağlardaki başka cihazlara yapılacak saldırılar için bir başlangıç noktası olarak kullanmak.
 • Kameralarda istedikleri zararlı kodları çalıştırmak.
 • Kullanıcılara bildirim göndermek için kullanılan sosyal ağ hesapları ve bilgileri gibi kişisel verileri çalmak.
 • Kameraları tamamen kullanılamaz hale getirmek.

Açıklarla ilgili üreticilere bilgi veriliyor

Araştırmacılar yaptıkları keşfin ardından açıkları, etkilenen kameraların üreticisi olan Hanwha Techwin’e bu açıkları bildirdiler. Üretici firma bazı açıkların kapatıldığını, kalanların ise çok yakında tamamen kapanacağını açıkladı.

Tüm bu saldırılar, kameraların bulut servisiyle güvensiz ve müdahaleye açık bir şekilde etkileşime geçmesi sayesinde gerçekleştirilebiliyordu. Uzmanlar ayrıca bulut sisteminin de dışarıdan müdahaleye açık bir yapıya sahip olduğunu keşfettiler.

Bu tür saldırılar yalnızca, saldırganlar kameranın seri numarasını biliyorsa gerçekleştirilebiliyorlar. Ancak, seri numaralarının oluşturulma şekli basit kaba kuvvet saldırılarıyla kolayca bulunabiliyor. Kamera kayıt sisteminde kaba kuvvet koruması bulunmuyor.

Uzmanlar araştırma süresince, çalışan yaklaşık 2000 kamera belirlediler. Ancak bu kameralar yalnızca kendi IP adresine sahip olan ve doğrudan internet üzerinden ulaşılabilen kameralardı. Yönlendirici ve güvenlik duvarlarının arkasındaki kameraların gerçek sayısı çok daha fazla olabilir.

Gizli işlevler de tespit edildi

Bunlara ek olarak, araştırmacılar ürünlerin son testlerini gerçekleştirirken üreticinin kullanmış olabileceği ve kullanıcılara belirtilmeyen bir işlev de tespit ettiler. Ancak bu gizli işlev, siber suçluların istedikleri kameraya yanlış sinyal göndermelerine veya gönderilen bir komutu değiştirmelerine olanak sağlıyordu. Ayrıca bu özelliğin de saldırılara açık olduğu belirlendi. Ara bellek aşımı yönetimiyle faydalanılabilecek bu açık kameranın kapanmasına yol açabiliyor. Kamera markası bu sorunu düzeltti ve özelliği de kaldırdı.

“Günümüzün IoT cihazlarının güvenliği ile ilgili sorun; hem müşterilerin hem de markaların cihazı kendi ağlarına ekleyip bir router yardımıyla internetten ayrı tutmanın çoğu güvenlik problemini ortadan kaldıracağını veya en azından mevcut sorunların etkisini önemli ölçüde azaltacağını düşünmesi. Birçok durum için bu doğru bir yaklaşım. Saldırganlar hedefledikleri bir ağdaki cihazların güvenlik açıklarından faydalanmadan önce router’a erişmek zorundalar. Ancak, yaptığımız araştırma gösteriyor ki bunu yapmaya gerek bile kalmayabilir. İncelediğimiz kameraların dış dünyayla tek bağlantısı bulut servisiydi ve bu servis de açıklarla doluydu.” diyen Kaspersky Lab ICS CERT Açık Araştırma Grubu Lideri Vladimir Daschenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zararlı yazılımlar ve botnetler gibi saldırı vektörlerinin yanı sıra kameraların madencilik için de kullanılabileceğini keşfettik. Madencilik, şirketlerin en çok karşılaştıkları güvenlik tehditlerinden biri olmaya başlarken, IoT madenciliği de IoT cihazlarının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan yeni bir eğilim haline geldi ve bu eğilim artmaya devam edecek.”

Uzmanlar kendinizi koruma altına almanız için şunları tavsiye ediyor:

 • Varsayılan parolaları her zaman değiştirin. Karmaşık bir parola belirleyin ve parolalarınızı düzenli bir şeklide güncelleyin.
 • Ev ve ofis için yeni bir akıllı cihaz satın almadan önce bağlantılı cihazların güvenlik sorunlarına dikkat edin. Keşfedilen ve kapatılan açıklarla ilgili bilgiler genellikle internette kolaylıkla bulunabilir.
Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR