Bizi takip edin

Tarih:

-

Okul yaşamlarının önemli bir bölümünü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazların başında geçirecek olan çocuklarını dijital dünyada güvende tutmak isteyen ebeveynler için 5 önemli tavsiyemiz bu videoda.

Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender’ın uzmanları, ebeveynleri, huzurlu bir eğitim ve öğretim dönemi için dijital güvenliği elden bırakmamaları konusunda uyarıyor. Okul yaşamlarının önemli bir bölümünü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazların başında geçirecek olan çocuklarını dijital dünyada güvende tutmak isteyen ebeveynler için 5 önemli tavsiyemiz:

1- Endişelerinizi açıkça paylaşın

Çocuğunuza bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun. Neye izin verip neye vermediğinizi ve sebeplerini açıklayın. Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam mesajlar, anlık mesajlar ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

2- Gizlilik ayarlarını birlikte düzenleyin

Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilik ayarları için ona yardımcı olun ve maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin. Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bilin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdığınızdan emin olun.

3- Uygulamalara dikkat edin

Çocuğunuza Android uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları saldırgan reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesaj gönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve uygulamaları sadece Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazalarından indirin. Bilinçsiz uygulama içi satın almalar yapmalarını önleyin.

4- Kontrolü elden bırakmayın

Çocuğunuzun dijital geçmişine ara sıra göz atın. Yaşına uygun olmayan bir içeriğe maruz kalıp kalmadığına bakın. Cihaza bağlı kameranın kullanılmadığından ve kapalı olduğundan emin olun.

5- Ebeveyn Kontrolü içeren bir güvenlik yazılımı kullanın

Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz Ebeveyn Kontrolü içeren bir güvenlik çözümü edinin. Ebeveyn Kontrolü yazılımları, uygunsuz içerikleri engeller, internet erişimini belli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar. Bu yazılımların aynı zamanda uygulama versiyonları da bulunuyor.

Bankacılık

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı telefon dolandırıcılıklarına karşı uyarıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı son dönemde artan telefon dolandırıcılıklarına karşı vatandaşları uyarıyor. Bakanlık, vatandaşları bilinçlendirmek için hazırladığı kısa bir filmle uyarıyor.

Tarih:

-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı son dönemde telefon üzerinden yapılan dolandırıcılıklara karşı vatandaşları uyarmayı ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kısa bir film hazırladı. Filmde vatandaşlar, ödül kazandıkları söylenerek ya da korkutarak şifre, hesap ve kart bilgilerini ele geçirmek isteyenlere kanmamaları ve dolandırıcılık mağduru olmamaları konusunda uyarılıyor.

 

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Dikkatli Ol Paylaşma – Şifre

Eğer sizi arayan bankanızsa hiçbir zaman şifre, hesap ve kart bilgilerinizi söyleyin ya da tuşlayın demez. Dikkatli ol! Şifreni, hesap ve kart bilgini paylaşma!

Tarih:

-

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Dikkatli Ol Paylaşma – Sosyal Medya Promosyonları

Bankalar sosyal medya kampanyalarında hediye vermek için şifre, hesap ve kart bilgisi istemez. Dikkatli ol! Şifreni, hesap ve kart bilgini paylaşma!

Tarih:

-

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR